Článek
Otevřením hranic po sametové revoluci se do České republiky dostaly některé svátky či významné dny, které jsme tu předtím neslavili. Nejvíce jsme jich přejali od Angličanů a Američanů. Patří mezi ně například Halloween, Black Friday nebo právě Den svatého Valentýna. Jenže spolu s těmito svátky k nám přišla i komerce, která se k nim už mnoho let neodmyslitelně váže.
Právě na tyto dny připravují obchodníci speciální akce a snaží se prodat produkty, které jsou se svátkem neodmyslitelně spjaty. Black Friday je trochu specifický, v tomto období naleznete se slevou snad úplně všechno, ale je potřeba si hlídat, zda je sleva skutečná a zda pro nás bude následná koupě opravdu výhodná. Na Halloween se ve velkém prodávají masky a převleky, svíčky, umělé pavučiny či dýně. I když se může zdát, že svátek zamilovaných takový není, opak je pravdou.
V tento den se prodá nejvíce květin a čokoládových bonboniér. Většina výrobců vyrábí speciálně pro tento den bonboniéry ve tvaru srdce, aby jejich darování ještě podtrhlo to, co se snažíte své polovičce sdělit. Hojně se ale prodávají i šperky, které každou ženu určitě potěší. Restaurace praskají doslova ve švech, protože není nic romantičtějšího než tento slavnostní den zakončit dobrou večeří nejlépe při svíčkách.
Páry se často obdarovávají i romantickými výlety. V tomto období mnoho z nich tráví prodloužené víkendy napříč Evropou. Velmi oblíbené jsou romantické destinace jako například Paříž, Řím, Florencie nebo Verona. Oblíbené jsou ale i wellness pobyty na území Česka, kde si pár může užít společné masáže, masážní trysky ve vířivce nebo romantické procházky po okolí.
Obchodníci se zkrátka valentýnským oslavám přizpůsobují. Snaží se prodat a utržit co nejvíce. Pokud necháte nákupy na poslední den, můžete také výrazně ušetřit. Zejména čokoládové speciality se v tento den už často prodávají se slevou, protože prodejce nechce riskovat, že by mu zůstaly na skladě. Hodí se totiž pouze k této příležitosti a jako potravina do dalšího roku ve většině případů nevydrží.
Je smutné, že i tento svátek je hodně komerční a obchodníci spoléhají na to, že na něm vydělají. Přitom by to neměl být pouze 14. únor, kdy svým nejbližším vyjadřujeme lásku a náklonnost. K tomu máme přece 365 dní v roce. Možná naši blízcí ocení, když jim poděkujeme i v den, který k tomu není určený.
Valentýn se u nás začal slavit až v roce 1990, přišel k nám z kultur, které nás v té době ovlivňovaly nejvíce. Zejména z USA a Velké Británie. Nenechme se strhnout tím, že lásku je nutné si vyjádřit právě v tento jeden únorový den. Buďme k sobě milí a pozorní celý rok.
Zpracováno na základě: