Hlavní obsah
Věda a historie

Výbuch uhynulé velryby v přímém přenosu? Před 55 lety ho vysílala televize

Foto: Ecomare/Salko de Wolf / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Přijde vám sledování výbuchu těla velryby v přímém přenosu až moc drastické? Není divu. Před 55 lety se z toho ale stal trhák, který sledovaly miliony lidí. Bylo k tomu zapotřebí půl tuny dynamitu.

Článek

Všechno začalo úplně nevinně. Uhynutí velryby a její následné vyplavení na pobřeží je totiž zcela přirozená věc. Taková vyplavená velryba se stane potravou pro mrchožrouty a nestrávené části zetlejí a vrátí se zpátky do oceánu, nebo se stanou výživou pro půdu kolem pobřeží. Jenže ne vždy oceán takové tělo velryby vyplaví na místo, kde zůstane bez povšimnutí. Když se totiž uhynulá velryba objeví na pláži, kam se chodí koupat lidé, je potřeba s tím neprodleně něco dělat.

Pach mrtvého živočicha obtěžoval v roce 1970 i návštěvníky pláže v Oregonu. A tak přišli místní s poněkud netradičním, avšak naprosto pochopitelným řešením. Mršinu je třeba odpálit. Její roztrhání na malé kousky přiláká mrchožrouty, kteří by jinak měli s tak velkou porcí potravy problém. Zápach pak z pláže rychle zmizí. Jenže kolik výbušniny do takové velryby umístit, aby byl odpal úspěšný? Přestože se mnohým zdálo půl tuny dynamitu až příliš, na přes sedm tun vážícího živočicha to bylo akorát.

Odstřel uhynulé velryby se neděje každý den, a tak se dalo očekávat, že tato akce přiláká pozornost zvědavců i médií. Dokonce se celá akce vysílala živě v místní televizi a na místě byl televizní reportér, který průběh odstřelu komentoval. Čtrnáct metrů dlouhý kytovec za reportérem vypadal jako nehybné obří monstrum.

Atrakce to samozřejmě byla i pro místní a turisty. Ti často nedbali upozornění a zákazů a snažili se dostat k místu odstřelu co nejblíže. Tím se ale vystavovali nebezpečí, neboť takové množství výbušniny mohlo tělo roztrhat na množství těžkých kusů, které mohly od místa výbuchu odletět i několik desítek metrů. A také se také stalo. Nikdo nebyl naštěstí zraněn, ale jeden z padajících kusů velryby zdemoloval jednomu takovému zvědavci jeho vozidlo.

Reportáž, kterou reportér na kameru zachytil, byla natočena sice z bezpečné vzdálenosti, avšak i po 55 letech působí velmi drastickým dojmem. V detailu totiž zobrazuje kusy kytovce, které se doslova rozlétnout po pláži. Nadšený jásot přihlížejícím to pouze umocňuje. V závěru reportáže pak dominují detailní záběry na jednotlivé části těla velryby po výbuchu.

Tenkrát byli diváci z takové unikátní podívané doslova nadšeni, dnes bychom takový počin a jeho natáčení spíše odsoudili. Samotná akce z roku 1970 ale vešla do dějin televizního zpravodajství a jako taková byla několikrát parodována v amerických filmech. A i když se to zdá jako přitažené za vlasy, před pěti lety dokonce po této velrybě pojmenovali tamní park. Jmenuje se Pamětní park explodující velryby.

Od toho roku už žádná jiná velryba takto odstřelena nebyla a s mrtvými těly vyplavených živočichů se dnes nakládá humánnějšími způsoby. Tenkrát to ale zkrátka byla jiná doba.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz