Hlavní obsah
Lidé a společnost

Ženě v roce 1999 selhal padák. Padala přes 4000 metrů volným pádem, nakonec ji zachránili mravenci

Foto: Kamil Pietrzak / Creative Commons / Unsplash.com

Trochu kuriózní je příběh Joan Murrayové, která milovala skákání padákem. Jednou se jí ale padák neotevřel. A čekala by ji prakticky jistá smrt, kdyby nebylo malých drobných živočichů.

Článek

Joan Murrayová byla vždy velkou milovnicí adrenalinu. A tak bylo jen otázkou času, kdy vyzkouší i seskok padákem. Když se k tomu pak nakonec odvážila, už nemohla přestat. Do skákání z velkých výšek se doslova zamilovala. Pro zaměstnankyni bank to byl sice netradiční koníček, Murrayová si to ale užívala.

V roce 1999 se chystala na svůj v pořadí již 36. seskok. A protože byla v tomto ohledu již velmi zkušenou parašutistkou, měla v ten den otestovat úplně nové parašutistické vybavení. Strach už dávno neměla, a tak se do toho pustila po hlavě. Jenže jakmile vyskočila z letadla a zatáhla za provázek, který měl její padák otevřít, nic se nestalo. Ani podruhé, ani potřetí. Murrayová se řítila k zemi bez otevřeného padáku z výšky větší než čtyři tisíce metrů.

Joan ale věděla, že má ještě záložní padák, který se používá v případě, že ten první selže. K panice tak nebyl důvod. Zcela v klidu zatáhla za provázek od druhého padáku. Ten se sice začal otevírat, ale tím, že se Murrayová při volném pádu neustále točila, padák se sám do sebe zamotal a tím byla i tato záloha vyřazena z provozu. V té době už Murrayová začala panikařit, protože přežít takový pád bylo zhola nemožné. Jí se to ale stejně podařilo.

A pak dopadla na zem. Nebyla však mrtvá. Zachránilo ji to, že spadla přímo do měkkého mraveniště plného mravenců. Jenže ani mravencům se prudký náraz, kterým Joana narušila jejich domov, nelíbilo, a tak na ni okamžitě začali útočit. A nebyli to jen obyčejní mravenci. Byli to velcí červení mravenci, jejichž štípnutí extrémně pálí. Štípali ji znovu a znovu, ona se ale nemohla pohnout. Vnímala jen bolest, kterou jí štípání způsobuje.

Podle pozdějších informací byli tito mravenci jedovatí. Jed, který vypouštěli do těla Murrayové, ji ale paradoxně udržoval naživu. Stoupající adrenalin totiž zajistil, že její srdce nepřestalo tlouci. Následně na místo dorazili záchranáři, kteří ji převezli do nemocnice. Měla několik tříštivých zlomenin a chybělo jí několik zubů. Lékaři ji proto raději uvedli do umělého spánku, během něhož Murrayová podstoupila dvě desítky operací, které měli její kosti uvést v rámci možností do původního stavu. Stejně tak spotřebovali zdravotníci sedmnáct transfuzí, bez kterých by rozhodně nepřežila.

Přestože bylo v té době Murrayové 47 let, brzy se z celého incidentu zotavila a nemohla se dočkat, až se znovu vrhne z letadla s padákem na zádech. Její odhodlání šokovalo nejen její nejbližší, ale prakticky celý svět. Zbytek života pak prožila v rodinném kruhu a věnovala se zejména práci na své zahrádce. Rodinnou idylku narušila až rakovina, kterou ji lékaři diagnostikovali. I když s ní statečně bojovala, brzy svůj boj prohrála a v roce 2022 nás opustila.

Její příběh tu ale žije dál. Žena, která přežila pád z výšky větší než čtyři tisíce metrů, je ukázkou malého zázraku. Takové štěstí v neštěstí jako měla ona, totiž jen tak někoho nepotká. Pokud člověk padá volným pádem z patnácti metrové výšky, je jeho šance na přežití padesát procent, pokud je ale výška větší než dvacet pět metrů, je šance na přežití prakticky nulová. Joaně se to ale povedlo. A po prodělaném pádu prožila více než dvacet šťastných let.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz