Hlavní obsah
Názory a úvahy

Dělníci poškodili plynové potrubí - Firemní nedbalost, nebo NIMBY sabotáž?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Ministerstvo dopravy (https://md.gov.cz/Media/Media-a-tiskove-zpravy?page=4)

V březnu letošního roku narazili dělníci při vrtání poblíž Paběnic na vysokotlaké plynové potrubí. Byla to nedbalost, jak tvrdí místní úřady, nebo něco zlověstnějšího - úmyslná sabotáž odpůrců nové vysokorychlostní tratě?

Článek

Tento incident ostře poukazuje na vývoj aktivizmu typu NIMBY („Not In My Back Yard“ – „Ne na mém dvorku“) v České republice; kde má být nakreslena hranice mezi legitimním protestem a nebezpečnou obstrukcí?

Jsem britský a český občan. Podporuji projekt VRT, ale s obavami jsem sledoval, jak se britský projekt VRT (HS2) dostal do akutních politických problémů, a rád bych pomohl nám v Česku vyhnout se chybám, které k těmto problémům vedly.

Od veřejné diskuze k přímé akci

Proto jsem se pozval jako pozorovatel na veřejné setkání v Dolních Měcholupech na východním okraji Prahy v lednu tohoto roku. Chtěl jsem se dozvědět o současném vnímání VRT českou veřejností.

Přeplněné setkání odhalilo některé výrazné kulturní rozdíly v tom, jak takové konzultace probíhají v České republice ve srovnání s Británií. Je zde patrné ocenění, zejména mezi staršími účastníky, svobody vyjádřit svůj názor – svobody, která by byla za komunismu nemyslitelná. Ve srovnání s Británií shledávám zdejší setkání jak více uctivá, tak více chaotická.

Zpočátku setkání sledovalo známý vzorec. Po prezentacích Správy železnic a Mott McDonald obyvatelé zdvořile vyjadřovali své obavy, často uznávajíce nutnost projektu při současném zpochybňování jeho místních dopadů. Začal jsem přemýšlet, zda vůbec existuje nějaká organizovaná opozice vůči plánům. Pak muž sedící přímo za mnou vstal a přednesl detailní kritiku projektu. Byl výmluvný, ale mluvil příliš dlouho, a co hůř, jakmile se hosté pokusili reagovat na jeho argumenty, zůstal stát a neustále je přerušoval. Zůstal stát i poté, co byl mikrofon předán dalším občanům, a často vstupoval do jejich dialogů. Nezdálo se, že by měl silnou podporu kromě lidí sedících vedle něj, ale nikdo mu neřekl, aby byl zticha a nechal mluvit ostatní, jak by se to stalo v Británii. Tam taková setkání obvykle mají moderátora, který by to udělal zdvořilým, ale asertivním způsobem; ale nikdo tuto roli na tomto setkání nehrál. Ale i když mě začal opravdu rozčilovat, řekl jednu věc, která mi uvízla v mysli: slíbil „brutální NIMBY“, pokud Správa železnic neupraví své plány.

Tato hrozba „brutálního NIMBY“ se tehdy zdála být pouze rétorická. O dva měsíce později, když vrtné čety zasáhly vysokotlaké plynové potrubí poblíž Paběnic, tato slova nabyla zlověstnějšího významu.

Incident v Paběnicích: Soupeřící vyprávění

Březnový incident poblíž Paběnic, o kterém informoval iRozhlas, představuje dva výrazně odlišné příběhy o tom, co se stalo, každý se znepokojivými důsledky. Podle místního starosty byla nehoda výsledkem „laické přípravy“ společnosti Sudop Praha, která prováděla průzkum půdy."I kdyby se netrefili přímo do toho plynovodu a vyvrtali to někde vedle, tak stejně jsou v ochranném pásmu,“ komentoval po nehodě. Policejní vyšetřování se zdá tento pohled podporuje a zaměřuje se na možnou nedbalost. To jsou docela překvapivá obvinění na adresu velké a uznávané firmy.

Sudop a Správa železnic však vypráví jiný příběh. Tvrdí, že někdo úmyslně přemístil jejich vytyčovací kolíky z původních pozic – tvrzení, které je podle nich „podložené daty“. Toto tvrzení je stejně znepokojivé, ne-li ještě znepokojivější. Přesto se mi podařilo promluvit s lidmi obeznámenými se situací a dozvěděl jsem se, že na místě došlo k nejméně jednomu dalšímu incidentu, který podporuje obavy Sudopu; nemohu říct více, ale policie má fyzické důkazy a starosta o tom jistě také ví.Výzkum serveru iRozhlas potvrdil, že tento scénář je pravděpodobný. „Následně redakce překryla územní plán katastrální mapou, která ukázala, že vrt měl být skutečně mimo ochranné pásmo, asi dvanáct metrů od plynovodu,“ píší v článku.

Kontrastní přístupy k plánování infrastruktury

Řešení této situace poukazuje na významné rozdíly mezi českým a britským přístupem ke sporům v oblasti infrastruktury:

1. Veřejná komunikace:

- Čeští představitelé často hovoří otevřeněji o probíhajících vyšetřováních. Někdy bych řekl, že „střílí od boku“, abych použil americký výraz

- Britské úřady tíhnou k pečlivě odměřeným veřejným prohlášením

- Každý přístup má své přednosti, ale když střílíte od boku, mohou být zraněni nevinní lidé

2. Místní vedení:

- Čeští místní představitelé se často staví do role „patriotů“ své lokality

- Britští místní lídři typicky vyvažují místní zájmy s národními přínosy

- V Británii obě strany očekávají, že kompenzace a zmírňující opatření budou snadno vyjednány. Zde mohou být taková jednání napjatá a dosáhnout absurdní úrovně patové situace (např. notoricky známý příběh D3)

3. Profesionální diskurz:

- Britští představitelé zřídka vznášejí veřejná obvinění týkající se profesionální kompetence bez nezvratných důkazů

- Český diskurz může být přímější, ale potenciálně více konfrontační

- Tyto komunikační styly ovlivňují, jak se konflikty vyhrocují nebo řeší

Překročení „červené linie“ legitimního protestu?

Pokud jsou tvrzení Sudopu správná, naznačuje to, že někdo místní se snažil záměrně narušit výzkum. Možná je pachatel pouhý vandal, ale většina lidí rozumně předpokládá motivaci „NIMBY“, což je v takovém případě velmi znepokojivý vývoj. Přesouvání vyměřovacích značek v blízkosti vysokotlakého plynového potrubí není pouhý protest – je to čin, který mohl vést k úmrtí nebo vážným zraněním. To překračuje základní hranici mezi legitimní opozicí a nebezpečnou sabotáží.

Důsledky sahají za Paběnice. Pokud takové taktiky zůstanou bez výzvy nebo jsou mlčky podporovány veřejnými prohlášeními místních lídrů, mohly by inspirovat podobné akce jinde podél plánované trasy. Zdánlivé zaměření policie na nedbalost, ačkoli možná oprávněné, riskuje přehlédnutí širšího vzorce eskalujících opozičních taktik.

Hledání lepší cesty vpřed

Sentiment NIMBY je nevyhnutelnou součástí velkých infrastrukturních projektů v demokratických společnostech. Většina z nás se někdy postaví proti něčemu ve svém okolí. Výzva nespočívá ve snaze eliminovat reakce NIMBY, ale v jejich konstruktivním usměrnění.

Zde v Česku potřebujeme najít rovnováhu mezi:

- Zachováním osvěžující otevřenosti veřejné diskuze

- Udržením profesionálních standardů v plánování a realizaci projektů

- Ochranou veřejné bezpečnosti a rozvoje infrastruktury

- Zajištěním, že místní komunity jsou vyslyšeny a spravedlivě odškodněny

Místní lídři hrají klíčovou roli v nalezení této rovnováhy. Mohou hájit zájmy svých voličů při zachování širšího pohledu na národní rozvoj. To znamená:

- Používat umírněný jazyk při vyjadřování legitimních obav

- Zaměřit se na získání spravedlivé kompenzace spíše než na blokování pokroku

- Jasně odsoudit nebezpečné nebo nezákonné formy protestu

- Budovat mosty mezi místními a národními zájmy

Staří Řekové radili, že „moudrý člověk pozdrží svůj úsudek“. Doporučil bych tuto radu starostovi Paběnic, ale možná si všichni potřebujeme tuto radu uchovávat v hlavě, zejména když jsme ve „veřejném prostoru“. To je prozatím pravděpodobně nejdůležitější závěr, který lze vyvodit z „paběnické potrubní aféry“.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz