Článek
Zákon o letním času z roku 1946 je jedním z nejstarších dodnes platných a pravidelně používaných. Na desítky let vypadl z provozu, ale nebyl zrušen a hodil se při znovuzavedení letního času v roce 1979. Nikdy ani nebyl měněn. Obsahuje pouze zmocnění pro vládu, aby nařízením stanovovala konkrétní dny změny času.
Průběžně je vydává, aktuální nařízení nás pokryje až do roku 2026. Přesun je koordinovaný mezi evropskými státy, abychom například nebyli část roku v jiném časovém pásmu než Slovensko či Německo. Nyní ale můžeme čekat, že opět budeme trochu groggy. O dopadech posunu na lidské zdraví nemluvě.
Změna přichází v noci ze soboty na neděli. Ale přinejmenším v pondělí se očekává plné nasazení v práci či ve škole, jako by se nic nedělo. Důsledky by šlo tlumit zavedením nového svátku, díky němuž by pondělí po posunu času znamenalo den pracovního klidu.
K tomu přeci jen už dochází – ale jen výjimečně. Občas totiž změna padá na Velikonoce. Přesně tento souběh nastal v roce 2024 a dojde k němu v roce 2032, pokud do té doby s námi změny času zůstanou.
Jejich zrušení se již dlouho zvažuje, tak i náš rekonvalescenční svátek může brzy být jen pololékem na neduh, s nímž jsme se vypořádali úplně.