Hlavní obsah
Automobily a doprava

Alkohol za volantem? U profíka?

Foto: řidič Karel, generováno Flux Image AI

Že alkohol za volant nepatří je jasné asi každému, ale jak je to u těch, kteří se živí prací řidiče? A že to je i u nich na pořadu dne, nám ukazují nejen media.

Článek

Od doby, kdy jsem řidič z povolání, jsem dost podstatně omezil, i do té doby nízký, příjem alkoholu a hodně si hlídám, aby k možnému porušení nedošlo. Za svůj život bych napočítal tři jízdy osobním vozem, kdy by to mohlo být na hraně. Z toho ve dvou případech to ale bylo pro odvrácení zdravotních problémů přepravovaných osob. Za ten poslední se do dnes stydím. V podstatě vždy jsem to však byl já, kdo vozil lidi z večírků domů… A to řízení a střízlivost mi zůstalo dodnes.

Ale všichni jsme jen lidi. A to není omluva jen konstatování. Jako jsou lidé, kteří rádi slaví s pomocí alkoholu zastoupeni v běžné populaci, stejně tolik jich bude mezi řidiči. Aspoň procentuálně. Je jedno jestli usedáte za řídítka kola či motorky, nebo za volant malého či velkého vozu. Alkohol je problém všude. Tady je to o to horší, že svým konáním ohrožujete nejen sebe a cestující co vezete, ale i ostatní účastníky silničního provozu. V této profesi je to problém, který je mnohem více vidět, než jinde. U řidiče autobusu se dokonce může jednat o trestný čin, i pokud nadýchá méně než jedno promile.

Za svůj profesní život mohu říci, že jsem těch řidičů s alkoholem potkal méně než mám prstů na jedné ruce. Vždy šlo o méně než jedno promile, ale i to je neomluvitelné. Co je na tom zajímavé, že nikdo z těch kolegů nepřišel o práci. I když dva z nich nadýchali při namátkové kontrole v práci. Jeden nadýchal cca 0,25 promile přímo hlídce policie. Nejvíce nadýchal jeden kolega asi 0,8 a ten si následný zákaz odmarodil…

Co mě bohužel nepříjemně překvapuje je přístup zaměstnavatelů k takovýmto provinilců. Prakticky vždy se vše odehrálo jen s BUBUBU, a to bylo vše. I kolega, který přišel do práce na zálohu v takovém stavu, že ihned po příchodu usnul, byl jen o cca 3h později nakonec probuzen a poslán domu. A to do práce přijel autem a pak i odjel. Jeden kolega dostával v případě zátahu policistů či bezpečáka v práci echo a pak se raději házel marod. Kolega u konkurenční firmy byl známý tím, že po poslední lince zajel k samoobsluze, tam si koupil pivo a při cestě domů jej vypil. Bylo to asi 5 km a policie na něj nakonec čekala jen jednou. Hloupé je, že v práci jsou takoví kolegové dost často profláknutí, a když dojde na „náhodné“ testování v práci, tak se jim bezpečák raději vyhne.

Co mě překvapuje ještě více, je, že cestující jsou schopni si ztěžovat na řidiče, s tím, že velmi rádi uvedou, že řidič vypadl jako opilý nebo pod vlivem drog. Na tom mě nejvíce zaráží, že lidé s takovým řidičem klidně jednou i hodinu a řeší to jen tou stížností. V ní však nezapomenou napsat jak moc se báli. Já osobně mít podezření, že řidičovi něco je, tak se ho minimálně jdu zeptat a pak řeším. Jednou jsem se takové stěžovatelky zeptal, proč nezavolala policii. A odpověď mě tedy dostala do kolen - „A jak bych se dostala do práce, kdyby to byla pravda?“

Na mě osobně dvakrát zavolali policii, ať mi dá dýchnout. Zvláštní na tom bylo, že to bylo na posledním spoji a policie v obou případech čekala na konečné. V obou případech volal někdo kdo akorát vystoupil… Nechápu. Byl jsem samozřejmě čistý, ale fakt nechápu…

A co s myslíte vy?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz