Článek
Dalího muzeum ve Figueres
Celým jménem Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí i Domènech se v katalánském městečku Figueres na severovýchodě Španělska narodil v květnu 1904. V jeho rodném městě se také se nachází Divadelní muzeum Salvadora Dalího (katalánsky Teatre-Museu Dalí). Údajně je hned po muzeu Prado v Madridu druhým nejnavštěvovanějším ve Španělsku.

zrekonstruovaná část původní divadelní budovy
Muzeum stojí na místě bývalého městského divadla, které bylo za španělské občanské války zničeno. Budova ležela více než dvacet let v troskách. V roce 1960 se Dalí po dohodě se starostou města rozhodl využít tento prostor pro své velkolepé umělecké vyjádření. Chtěl vytvořit místo, které bude stejně fantaskní a výstřední jako jeho vlastní tvorba. Pro veřejnost bylo muzeum otevřeno v roce 1974, ale i v 80. letech ho Dalí ještě stále rozšiřoval. Sbírka obsahuje průřez Dalího tvorbou ze všech jeho tvůrčích období. Návštěvník muzea může vidět stovky exponátů: fotografie a kresby, malé i velké obrazy, sochy, různé prostorové instalace i Dalím navržené šperky.

Už samotná budova muzea upoutá pozornost: červené stěny poseté ozdobami připomínajícími pečivo, zlaté figurální sošky a typická Dalího vejce na střeše.

Jeviště starého divadla zastřešuje obří skleněná kupole.

Prostor pro diváky se proměnil v nádvoří otevřené do nebe se stojícími figurami (připomínají filmové Oscary) ve starých balkónových oknech.

Nádvoří dominuje instalace Rainy Taxi, což je automobil Cadillac s obří ženskou sochou.

Dalího divadelní opona vévodí hlavnímu sálu v prostoru někdejšího jeviště.

socha Mojžíše s hranatým andělem a chobotnicí

část instalace Mae West
Jedna celá místnost je věnována pouze optickým iluzím. Oblíbeným výjevem je například instalace Mae West, kde návštěvník prochází kolem dvou očí na obrazech a objektů v podobě nosu a rtů. Z jednoho konkrétního místa pak spatří celek – tvář stejnojmenné a kdysi slavné americké herečky.

historický nábytek, zlatá kostra a tapisérie se slavnými fluidními hodinkami
Poslední roky svého života Dalí dokonce žil ve věži svého muzea, kterou nazval Torre Galatea. Po jeho smrti v lednu 1989 bylo Dalího nabalzamované tělo několik dní vystavováno v muzeu. Dalí považoval muzeum ve Figueres za své „největší mistrovské dílo“ a je zde také pohřben.

Jeho hrobka se nachází přímo v srdci muzea, a to pod podlahou centrálního sálu, který kdysi býval jevištěm. I po své smrti tak Dalí zůstává středem pozornosti, obklopen svými sny a nočními můrami.
Dalího dům v Port Lligat
Dalí už v dětství rád jezdil do malebného přímořského města Cadaqués v severní části Costa Brava. V odlehlé zátoce tohoto města nazvané Port Lligat si v roce 1930 koupil rybářský domek a postupně k němu získal několik dalších. Architekt Emili Puignau vše spojil dohromady a vytvořil tak prostornou rezidenci či spíše do svahu zapuštěný labyrint pokojů, chodeb, schodišť a zákoutí.

Zátoka Port Lligat. Pohled na Dalího domov, zahradu a olivový sad z horní části.
Dalí prostory zaplnil množstvím drobných i větších artefaktů a bizarních předmětů mezi nimiž se cítil dobře. V domě jsou exotické koberce, sametové látky, tapisérie, starožitný nábytek, sušené květiny, figuríny žen i vycpaná zvířata. K Dalího domu přiléhá zahrada s bazénem a rozsáhlý olivový sad. Dalí zde žil a tvořil několik měsíců v roce a spolu se svou ženou Galou tu pobýval až do její smrti v roce 1982. Pět let po malířově smrti byl celý areál roku 1994 upraven na veřejné muzeum. Expozice působí velmi autenticky a návštěvníci mohou mít pocit, že Dalí dům teprve před chvílí opustil.

Dolní část Dalího domu v pohledu z přilehlé pláže. Zde začíná prohlídka pro návštěvníky.

Při vstupu vítá návštěvníky stojící lední medvěd a výr. Bizarní scenérii doplňuje historický telefon a nábytek.

Nad knihovnou mávají křídly labutě. Vpravo za skříní vyčnívá ruka s vlaječkami USA.

V jedné z místností jsou také Dalího rozmalované a nedokončené obrazy.

Dalího obraz s Galou a labutí nazvaný Leda Atomica, olej na plátně z roku 1949.
Malíř byl zjevně posedlý svou ženou a múzou Galou, takže na mnoha místech domu jsou její portréty a fotografie.

Ložnici dominují dvě rudé historizující postele, které připomínají empírový sloh.

Pokojík nasvícený tlumeným oranžovým světlem s půlkruhovou pohovkou vystlanou polštáři a orientálním kobercem vypadá jako z arabského harému.

V malé komůrce je pod stropem zavěšena podivná bytost: hlava nosorožce se zvoncem kolem krku a ptačími křídly.

Zahrada je ve středomořském stylu: olivy, květy, bílé zdi, obří nádoby a vejce pod schody.

Na zahradě budí pozornost především originální holubník s obřími vejci.

U bazénu s labutími fontánkami se plazí obří had a v křesle se opaluje panáček Michelin.

Místo relaxace pro sultána surrealismu.

Automobilové pneumatiky a růžové rty tvoří pozadí nevšední fontány.
Muzea ve Figueres i Port Lligat nejsou jen pro skalní fanoušky katalánského malíře a surrealismu. Návštěvník si dopřeje výlet do jiného světa, kde Dalího fantazie tvoří zcela novou a osobitou realitu, která může být fascinující, bizarní i šílená. Záleží jen na úhlu pohledu.
Informační zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Dalí_Theatre_and_Museum
https://www.salvador-dali.org/en/museums/dali-theatre-museum-in-figueres/historia/
https://mesto-barcelona.cz/musite-videt/dali-museum/
https://www.salvador-dali.org/en/museums/house-salvador-dali-in-portlligat/historia/
https://patrimoni.gencat.cat/en/collection/salvador-dalis-house-portlligat