Článek
Kdo byla žena, která svému muži tolerovala nevěry a před rozvodem kvůli české filmové hvězdě Lídě Baarové ji zachránil až zásah Adolfa Hitlera? Jak mohla porodit šest dětí a pak je sama zabít? Jak se mohla z liberálky stát fanatickou nacistkou?
Příliš mnoho vlivů, málo zázemí
Narodila se jako Johanna Maria Magdalena Behrendová, nemanželské dítě bohatého podnikatele Oskara Ritschela a služebné Augusty. Jméno Ritschelová získala až poté, co její otec uznal své otcovství a s její matkou se oženil. Ale brzy se rozvedli a Magdina matka se vdala za továrníka židovského původu Richarda Friedländera, jehož jméno pak dívka nesla až do svého prvního sňatku. Budoucí fanatická obdivovatelka Hitlera měla svého nevlastního otce ráda a vážila si ho. Jak to jde dohromady s nacismem, snad věděla jen ona sama.
Na její výchově se ale podílel i vlastní otec Oskar Ritschel. Osm let strávila na výchově v klášteře. Po maturitě se věnovala mimo jiné i studiu budhismu, ale i myšlenkám sionismu, ač sama byla katolička. Kvůli svému prvnímu manželovi Güntherovi Quandtovi přestoupila k protestantství. Manželství šťastné nebylo, i když se z něj narodil syn Harald. Ten později žil střídavě u otce i matky a jako její jediné dítě přežil konec války. Magda údajně byla svému muži nevěrná, ale rodina si souhlas s rozvodem zajistila bohatým odstupným.
Joseph Goebbels
Potkali se náhodně na stranické akci a Magdu nadaný řečník doslova uhranul. Jenže on si plánoval jen další milenecký vztah s krásnou ženou, ona ho ale milovala. Poprvé zasáhl Hitler a přesvědčil oba, že nejlepším řešením situace je sňatek. Stala se tak nepsanou první dámou NSDAP a později i celé říše. Poslušně rodila děti, mezi zářím 1932 až říjnem 1940 jich stihla na svět přivést šest. Byla ideálem pro německou propagandu – krásná árijská žena, která je skvělou hospodyní a pečující matkou. Byla ale šťastná se všemi manželovými aférami? Kdo ví. Každopádně byla oddána Hitlerovi, a na konci války dokonce pomáhala hroutící se říši prací v továrně. Ale blížil se jiný konec.
Poslední dny života strávila celá rodina v Hitlerově bunkru. Po sebevraždě vůdce a Evy Braunové se život rozhodli ukončit i Goebbelsovi. Ačkoli jim spolupracovníci nabízeli záchranu dětí, nejdříve zabili právě všechny své potomky, z nichž nejmladší dceři nebylo ještě ani pět let. Pak se Goebbels zastřelil a Magda otrávila.
Kde byla mateřská láska?
Mix různých náboženství, která vystřídala, a neurovnané rodinné i partnerské vztahy se na Magdě Goebbelsové musely podepsat. Katolický klášter, židovský otčím, budhismus s pravým otcem, sionismus s údajným milencem, pak protestanství kvůli prvnímu manželovi, aby si následně vzala pro změnu zase katolíka, který se podílel na masových vraždách? K tomu cesty od tvrdé ruky k liberálním vztahům a zpět? To nikdo nemohl zvládnout se zdravým rozumem. Po sňatku s Goebbelsem se jí vlastní i nevlastní otec zřekli.
Byl to důvod, proč tak moc obhajovala národní socialismus? Ona sama ve své podstatě nevěřila, jen vždy něčemu propadla, jako by byla v sektě. Nebyla to víra skutečná, ale slepá. Stejně jako jsou členové různých sekt ochotni obětovat své děti, chovala se tak i ona, když se Hitlerem budovaný svět zhroutil. S Adolfem Hitlerem ji prý pojilo silné pouto. Nejenže jí zajistil manželství s Josephem, ale zabránil i rozvodu. Ona mu na oplátku vařila vegetariánská jídla a bezvýhradně ho podporovala.
Byla obětí vymývání mozku a propagandy vlastního muže i Hitlera? Dnes už těžko soudit. Každopádně potlačila veškeré mateřské city, a i když měla šanci děti zachránit, raději je zavraždila. Příliš vysoká cena za pár let života na výsluní zaplaceného konfiskovaným židovským majetkem a ztrátou svědomí.
Zdroje: