Hlavní obsah

Když mi máma řekla, co plánuje, nevěřila jsem, že to udělá

Foto: Freepik.com

Když mi máma zavolala loni v srpnu, že se rozhodla zapsat na univerzitu třetího věku, myslela jsem, že je to jen takový letní nápad.

Článek

Sedm let jsem si myslela, že máma po důchodu propadne televizním seriálům. Spletla jsem se a teď jí tajně závidím

Když maminka loni v létě oznámila, že jde do důchodu, představovala jsem si to nejhorší. Nekonečné telefonáty o tom, jak ji bolí záda, stížnosti na zdražování a věty začínající slovy „za našich mladých let“. Vždyť to znáte – většina důchodců kolem nás jako by s odchodem z práce ztratila i chuť do života. Jenže moje máma nikdy nebyla jako ostatní a zase jednou mě překvapila.

„Přihlásila jsem se na univerzitu třetího věku,“ oznámila mi jednoho podzimního odpoledne, když jsme spolu seděly u kávy v její útulné kuchyni. Zrovna jsem dopíjela svůj šálek a málem jsem se zakuckala.

„Na univerzitu? Ve tvém věku?“ zeptala jsem se a hned mi bylo trapně, jak to vyznělo. Máma se ale jen zasmála.

„A v jakém věku bych měla studovat? Až budu v rakvi?“ odpověděla s typickým humorem. „Víš, kolik mi je? Šedesát čtyři. To není věk na to, abych se jen dívala z okna a krmila holuby. To je věk na to, abych konečně dělala, co jsem vždycky chtěla.“

Pravda byla, že máma celý život pracovala jako účetní v malé firmě. Vždycky milovala umění a historii, ale na vysokou školu nikdy nešla. Nejdřív přišly my děti, pak hypotéka, pak péče o nemocného tátu. Vždycky něco důležitějšího než její vlastní sny.

První den na univerzitě třetího věku byl pro ni velký den. Koupila si novou halenku, aktovku a zápisník. Vypadala jako holčička, která jde poprvé do první třídy, jen s pár vráskami navíc. Musela jsem se usmívat, když mi ukazovala svůj rozvrh. Dějiny umění, základy archeologie a dokonce seminář o moderní literatuře.

„Nebudeš tam nejstarší?“ zeptala jsem se s obavami.

„Ty jsi ale hloupá,“ zasmála se. „Je to univerzita třetího věku. Budou tam samí důchodci jako já. Někteří možná ještě starší. Ale i kdyby ne, co na tom? Člověk se může učit v každém věku.“

A tak začala její nová životní kapitola. Zpočátku jsem si myslela, že ji to brzy přestane bavit. Že až přijdou první zkoušky a semináře, ztratí nadšení. Spletla jsem se. S každým týdnem jako by omládla. Najednou měla o čem mluvit, o čem přemýšlet. Její mysl, která předtím občas bloudila v kruhu běžných starostí, se otevřela novým myšlenkám.

Jednou v neděli, když jsme společně obědvali, se rozpovídala o etruské keramice. Uprostřed výkladu se zarazila: „Nezajímá tě to, viď? Pořád o tom mluvím, já vím.“

„Ne, mami, povídej,“ řekla jsem upřímně. „Je radost tě poslouchat, když o něčem mluvíš s takovým nadšením.“

A byla to pravda. Máma najednou nežila jen svými bolestmi a problémy, jako mnozí její vrstevníci. Žila uměním, historií, novými přátelskými vztahy, které na univerzitě navázala. Dokonce si založila Instagram, aby mohla sledovat muzea a galerie po celém světě. Občas mi posílá zprávy přes WhatsApp ve dvě ráno, protože se začetla do nějaké odborné knihy a ztratila pojem o čase.

Minulý měsíc jsem ji navštívila v jejím bytě a nemohla jsem uvěřit vlastním očím. Obývák, který býval plný porcelánových sošek a krajkových deček, se proměnil v něco jako studentský pokoj. Na stěnách visely reprodukce obrazů, které studovala, na stole ležely rozevřené knihy a všude kolem byly popsané papíry s poznámkami.

„Víš, co je nejlepší?“ řekla mi, když mi ukazovala své seminární práce. „Že nikdo neočekává, že budu dokonalá. Můžu se mýlit, můžu se ptát, můžu se učit. V mém věku už se nikdo nesnaží nikomu nic dokazovat.“

Když teď vidím svou mámu, jak v jedenáct večer sedí nad knihami a připravuje se na zkoušku, která bude až za měsíc, uvědomuji si, jak moc jsem podceňovala sílu lidské zvídavosti. Maminka není typická důchodkyně, která by celé dny sledovala televizní seriály a stěžovala si na počasí. Je to studentka se vší parádou – má své studijní plány, své oblíbené i méně oblíbené předměty, dokonce i svou studijní skupinu, se kterou se schází v kavárně.

„Za dva roky budu mít promoci,“ oznámila mi nedávno s hrdostí v hlase. „A víš co? Už teď uvažuji, na jaký obor se přihlásím potom.“

Když o tom přemýšlím dnes, přepadá mě lehká závist. Ne, nemám na mysli ten pohodlný důchod bez budíků a šéfů. Závidím jí tu svobodu začít znovu, tu radost z učení bez tlaku a stresu. Tu možnost dělat konečně jen to, co ji baví.

A hlavně – doufám, že až jednou půjdu do důchodu já, budu mít dost odvahy a energie být jako ona. Protože pokud existuje recept na šťastné stáří, moje máma ho určitě našla.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz