Hlavní obsah

Řekl, že si důchod zasloužil. Na účtu měl miliony a chtěl příspěvek na bydlení

Foto: Freepik.com

Nejdřív jsem to brala jako běžnou situaci. Klient, který přišel vyřídit žádost o příspěvek na bydlení.

Článek

Byl slušný, upravený, kolem sedmdesáti, v očích takový ten klid, který často mívají lidé, co už si životem leccos prošli. Mluvil pomalu, rozvážně, s důrazem na každé slovo. Neodmítala jsem ho, nehodnotila. Jen jsem poslouchala a dělala si poznámky. Až do chvíle, kdy otevřel svou složku s podklady – a na mě z ní vykoukl výpis z účtu s částkou, která mi na okamžik vzala dech.

Miliony. Ne desetitisíce. Ne pár stovek do rezervy. Miliony korun. A přesto seděl přede mnou a říkal, že chce požádat o dávku. Na bydlení. „Protože na ni mám nárok,“ dodal. A já cítila, jak se mi v hlavě rozjíždí vnitřní zápas.

Na jednu stranu – ano, podle tabulek, podle pravidel, podle výpočtů, které neberou v potaz úspory, to vypadalo, že na příspěvek dosáhne. Jeho důchod nebyl nijak oslnivý, bydlel sám, náklady na energie stoupaly, nájemné v místě bylo vyšší než v celostátním průměru. Čistě technicky měl pravdu. Ale lidsky jsem s tím měla problém. Obrovský.

Protože jsem si nemohla pomoct a začala jsem si představovat všechny ty lidi, co přede mnou v minulých týdnech seděli. Maminky samoživitelky s třemi dětmi a taškou plnou účtů. Staré paní, které si vybíraly mezi léky a teplem. Mladí, co přišli o práci a nevěděli, jak zaplatí nájem. A všichni ti, kteří si pomoc žádali až ve chvíli, kdy už opravdu nemohli dál. A pak tady seděl někdo, kdo měl prostředky, rezervy, možnosti – a přesto přišel s tím, že si to zaslouží. Že stát je tu i pro něj.

„Celý život jsem pracoval, odváděl daně. Všichni si berou, tak proč bych nemohl i já?“ řekl ještě. Bez hněvu. Bez výčitek. Jen jako prosté konstatování faktu. A mně v tu chvíli došlo, že tady nejde o papíry. Ani o peníze. Že jde o hlubší otázku: Co vlastně znamená nárok? A co znamená potřeba?

Možná to bude znít tvrdě, ale já si myslím, že pomoc má být pro ty, kdo ji skutečně potřebují. Ne pro ty, kdo na ni jen „dosáhnou“. Mám problém s tím, že jsme se dostali do bodu, kdy solidarita přestala být hodnotou a stala se kalkulem. Kdy se lidé dívají, co z čeho mohou získat, místo aby přemýšleli, jestli to opravdu potřebují. Kdy se místo „nemůžu si pomoct“ ozývá „když můžou ostatní, tak já taky“.

Chápu, že je těžké zůstat spravedlivý v systému, který je děravý. Kde někteří dávky zneužívají, kde jiní na pomoc nedosáhnou kvůli jediné chybě v papírech. Chápu, že může být frustrující vidět, jak někdo bere, zatímco jiný dře. Ale to přece neznamená, že se přestaneme ptát sami sebe: Opravdu to potřebuju? Není tady někdo, kdo by tu pomoc potřeboval víc?

To, co mě na celé té situaci nejvíc zabolelo, byla ta samozřejmost. Ta neochota vidět širší obraz. Ano, právo má. Ale co zodpovědnost? Co etika? Co obyčejná lidská ohleduplnost vůči těm, kteří tenhle stát drží pohromadě i ve chvílích, kdy sami nemají nic?

Nevím, jestli mě víc rozesmutněl on, nebo to, že jsem tu jeho logiku dokázala pochopit. Protože to nebyl zlý člověk. Byl jen jeden z těch, kdo už uvěřili, že systém je hra. A že ten, kdo nehraje, prohrává. Že být slušný znamená být hloupý. A že „když už všichni“, tak proč ne já.

A tak jsem tam seděla a zvažovala, co říct. Jak to podat, abych ho neurazila. Abych si přitom zachovala vlastní vnitřní kompas. Nešlo mi o to mu něco vyčítat. Spíš jsem si přála, aby se na chvíli zastavil a zeptal se sám sebe: Opravdu tohle chci? Opravdu potřebuju příspěvek od státu, když mám na účtu částku, která by jinému změnila život?

Řekla jsem mu nakonec, že ano, podle tabulek má nárok. Ale že si myslím, že existují věci, které se do tabulek nevejdou. Že solidarita je o něčem víc než o řádcích a kolonkách. A že by možná stálo za to zamyslet se, jestli je to opravdu to, co chce. Pomoc není něco, na co si člověk „dojde“, když má chuť. Je to pojistka pro ty, kdo už nemají jinou možnost.

Podíval se na mě, chvíli mlčel, pak si složil papíry a řekl: „Tak já si to ještě rozmyslím.“ A odešel. Nevím, jestli to opravdu přehodnotil. Nevím, jestli si příště znovu nesedne před jinou přepážku a nezkusí to znovu. Ale něco mi říkalo, že to semínko, které jsem se snažila zasadit, v něm přece jen zůstane.

A pokud ne v něm, tak ve mně zůstalo určitě. Ten moment mi připomněl, jak je důležité nerezignovat. Nenechat se zlomit představou, že každý myslí jen na sebe. Protože pořád věřím, že většina lidí má srdce na pravém místě. Jen ho občas musí někdo připomenout. Ne zákonem. Ne hrozbou. Ale tichou otázkou: Potřebuješ to? Opravdu?

A pokud je odpověď upřímná, a zní ano – pak pomoc patří i jemu. Ale pokud je tam i jen kousek pochybnosti… možná je to právě ten moment, kdy by se člověk měl zastavit. A místo natažené ruky se podívat vedle sebe. Protože tam často sedí někdo, kdo už nemá ani co natáhnout. A přesto neřekne nic. Jen tiše doufá, že na něj zbyde aspoň kousek lidské slušnosti.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz