Článek
Většina map v učebnicích, na plakátech a na internetu jsou v známém měřítku, kdy se Grónsko jeví jako gigantický ostrov, Afrika jako malinkatý světadíl a Rusko jako bezkonkurenční země obrovského rozměru. Jenže následující obrázky vám ukáží, že mapový optický klam je mnohem zásadnější, než si možná myslíte. Internetová stránka „The true size of…“ ukazuje velice důkladně, jak by byly jednotlivé státy velké, kdyby se nacházely na stejném místě na naší planetě. Rozdíly by nemohly být zásadnější.
Největší země na světě Rusko vypadá na všech mapách jako obrovský stát zabírající skoro čtvrtinu celé planety. Asi není překvapující, že je to humbuk, však téměř tři čtvrtiny naší planety jsou jen voda. Jakmile se Rusko posune například přes Afriku, vidíme opravdovou velikost sibiřského státu. Ani Spojené státy nejsou v reálném porovnání o hodně menší než Rusko, na jihu hraničí Miami s Čínou, a na severu sahá Chicago do severního ledového moře.
Asi víme, že naše republika není zrovna největším státem na světě, ba dokonce by se dalo říct, že nepatříme ani mezi velké země. Jak malé ale skutečně jsme, to se dozvíme, když posuneme Česko třeba do Kalifornie. Pokud dáme San Diego k Mikulovu na jihu ČR, najdeme nejbližší velké americké město Los Angeles až u Pardubic. V Kalifornií je mezi těmi dvěma městy především nic moc. A Kalifornie sama o sobě by ještě pokračovala dál až k Dánsku.
Dokonce Viktoriino jezero dost dobře ukazuje, že se skutečně nemůžeme naší velikostí chlubit. Jsme jen o kousíček větší – to si musí člověk představit, málem jsme menší než jezero, které ani není největším jezerem na světě!
Velikost Grónska je nejspíše největší lež, kterou nám moderní mapy prodaly za pravdu. Obvykle je Grónsko ostrov na severu, který se velikostí podobá Africe – prostě obrovský severní pól. Jenže ačkoliv se samozřejmě jedná o největší ostrov, jehož opravdická velikost přesahuje Evropu, zdaleka není tak ohromný, jak bychom si kvůli mapám mohli myslet. Projet se jednou od Severa na Jih by stejně mohlo chvilku zabrat.
Fun fact: Island se nachází hned u Grónska, a i když se to nezdá, nejsevernější, nejjižnější, nejvýchodnější a nejzápadnější část Grónska jsou severněji, jižněji, východněji a západněji než stejná místa Islandu.
Švédsko nám Středoevropanům přijde strašně velké. Podlouhlý stát sahá od Baltského moře až k severnímu polárnímu kruhu, nejsevernější města jsou dokonce tak daleko, že tam v zimě nesvítí slunce po dobu několik měsíců. Zajímavé je, že je takřka stejně velké jako Madagaskar na východním pobřeží Afriky.
USA vs. Čína. Nemilosrdný boj o světovou velmoc se již dávno odehrává především mezi těmi dvěma státy (i když by toto tvrzení silně popírala Severní Korea). Co se týče rozlohy bychom si podle mapy asi mysleli, že USA je větší. Ale to není pravda. Dokonce pokud budeme počítat Aljašku, má Čína o kousíček větší rozlohu. Jasněji vidět je to zase díky True Size mapě.