Článek
Největší a nejmenší pták
Největším ptákem je bezesporu pštros dvouprstý, který dorůstá výšky až 280 cm. Současně má i nejdelší nohy ze všech ptáků (140 cm). A aby toho nebylo málo, je také nejtěžším ptákem na světě, a to s váhou až 160 kilogramů. Na druhé straně najdeme kalyptu nejmenší, středoamerický kolibřík, jenž dorůstá maximálně 6 cm. Kdyby si kalypta sedla na vaši ruku, možná byste si jí ani nevšimli. Váží pouhých 1,6 gramů.
Největší a nejmenší rozpětí křídel
Co se týče rozpětí křídel, tak se nikdo nevyrovná albatrosu stěhovavým, jehož křídla dosahují délky až 320 cm (rekordní jedinec měl dokonce 348 cm). Stříbrnou medaili by získal čáp marabu (305 cm) a z bronzové se může radovat kondor andský (300 cm). Co se týče nejmenšího rozpětí křídel, tak tam narazíme na několik problémů. Samozřejmě se znovu nabízí kalypta nejmenší, kdyby tu ale nebyl kiwi, kterému se teoreticky rozpětí křídel nikdy nezměřilo.
Nejdelší zobák
Zobáky jsou pro ptáky důležitými nástroji. Každý typ zobáku jednotlivých druhů ptáků má svůj vlastní účel. Nejdelší zobáky patří rybožravým ptákům, proto asi nikoho nepřekvapí, že nejdelší zobák patří pelikánům, přesněji pelikánovi australskému. Jeho zobák může měřit až 50 cm. Nicméně bychom neměli ignorovat kolibříka mečozobce. Ačkoliv jeho zobák měří „pouze“ 10 cm, je to v poměru s 25 centimetrovým tělíčkem alespoň relativně největší zobák v ptačím světě.
Nejsilnější nohy
Majestátní harpyje pralesní, žijící v Amazonií, patří mezi největší orly na světě. Její oblíbenou potravou jsou lenochodi a primáti, které chytá neuvěřitelně velkými drápy. Docela často se stává, že při lovu utrhne tělo lenochoda od pažích, které se stále drží větve. Relativně k velikosti těla je harpyje pták s nejsilnějšími nohy, dokáží zvednout a unést až 9 kilo.
Nejrychlejší ptáci
U ptáků je potřeba podívat se na několik různých faktorů, abychom mohli determinovat nejrychlejší ptáky. Nejrychlejším nelétavým běžcem je pštros dvouprstý (72 km/h), nerychlejším létavým kukačka kohoutí (42 km/h).
Nejrychlejšími pasivním letcem je sokol stěhovavý, jenž dosáhne ve střemhlavém letu přes 360 km/h, nejrychlejším aktivním letcem je rorýs madagaskarský (160 km/h).
Poslední rekord si odnese tučňák oslí, který dokáže plavat rychlostí až 27 km/h.
Nejvyšší letec
Někdy je až neuvěřitelné, kde ptáky můžeme najít. Se supem krahujovým se třeba můžeme setkat i ve výšce 11 kilometrů. Pokud tedy budete někdy letět nad Afrikou, může se stát, že ho zahlédnete z okénka. Takhle se mimochodem lidé i dozvěděli o tom, že takto vysoko létá – po střetu s letadlem ve výšce 11.300 metrů.
Další rekordy ve stručnosti:
Nejpomalejší letec
Sluka americká, v průměru 8 km/h.
Nejvýkonnější letec na dálku
Rybák dlouhoocasý, letí až 36.000 kilometrů v kuse.
Nejdřívější dospělost
Křepelky dosáhnou dospělosti ve věku 10 týdnů.
Nejpozdější dospělost
Albatros hnědý, on dospívá až ve věku 13 let.
Největší vejce
Pštros dvouprstý, vejce váží až 1,8 kg.
Největší vejce v poměru s tělem
Kiwi, vejce váží až 500 g, což je 30 % tělesné váhy samičky.
Největší počet vajec
Koroptev polní, až 20 vajec v jednom hnízdě.
Největší hnízdo
Orel bělohlavý, hnízdo měří až 3 metry.
Největší hejna
Snovač rudozobý tvoří hejna s až 30 miliony jedinci.
Nejjedovatější pták
Pištec černohlavý je jeden z mála jedovatých ptáků. Jed získá přes potravu a využívá jej k obraně. Jed se nachází na kůži a v peří.
Nejhlasitější pták
Gvačaro jeskynní žije v jeskyních a využívá echolokaci stejně jako netopýři. Echolokace gvačara je ale slyšet i pro člověka. Je schopný vytvořit až 100 decibelů.
Největší počet per
Labuť malá má až 25.000 per.