Článek
Při vyslovení jména Charles Harrelson by většina z nás zřejmě jen těžko pátrala v paměti, zatímco ve Spojených státech se ve své době jednalo o notoricky známého zločince, jehož jméno se dostalo do všeobecného povědomí nejen díky tomu, že se jednalo o otce herce Woodyho Harrelsona. Charles Harrelson se totiž živil jako nájemný vrah, podle vlastních slov figuroval v desítkách vražd a někteří badatelé mu dokonce připisují i podíl na smrti J. F. Kennedyho.
Táta zločinec
Charles Harrelson se narodil v roce 1938 v Lovelady, malém městě v Texasu, které má dnes pouhých 570 obyvatel. Po střední škole se odstěhoval do Kalifornie, kde se živil jako prodavač encyklopedií. Ve volném čase se však zároveň věnoval hazardu a byly to zřejmě finanční problémy, které měly za následek, že již v roce 1960 byl uznán vinným z ozbrojené loupeže. Rok poté se narodil jeho první syn, dnes slavný hollywoodský herec Woody Harrelson. Ten později uvedl, že jeho otec jednoho dne roku 1968 ze dne na den odešel z domova a nechal tak výchovu svých 3 synů na své manželce. Woodymu bylo tehdy 7 a svého otce neviděl dalších 13 let.
Právě v roce 1968, kdy Harrelson odešel od rodiny, byl obviněn z první vraždy. U soudu jej zastupoval Percy Foreman, slavný obhájce z Texasu, který se mohl pyšnit tím, že za celou svoji kariéru prohrál pouze 53 z 1.500 případů, ve kterých jeho mandantovi hrozil trest smrti, přičemž pouze v jednom z těchto případů byl nakonec trest smrti vykonán. Foreman se činil i v případě Harrelsona a dosáhl toho, že jeho klient byl nakonec zproštěn viny pro nedostatek důkazů. Harrelsonova radost však netrvala dlouho, protože ve stejném roce byl obviněn z další vraždy.
Charles Harrelson měl podle obžaloby za pouhé 2.000 dolarů (zhruba 20.000 dolarů v dnešních cenách) zabít obchodníka s obilím a otce 4 dětí Sama Degeliu. I tentokrát měl ale štěstí, protože porota se během prvního procesu v otázce viny nedokázala shodnout. Při druhém procesu byl pak shledán vinným a odsouzen k 15 letům vězení, ale za pouhé 3 roky byl podmínečně propuštěn pro dobré chování. Ani tentokrát se však dlouho neradoval, protože hned v následujícím roce (1979) byl znovu obviněn, tentokrát navíc se svojí druhou manželkou, opět z vraždy.
Otec zastínil syna
Zatímco ve dvou předchozích případech mohl Harrelson mluvit o štěstí, tentokrát to s ním vypadalo špatně od samého začátku. Byl totiž obviněn z vraždy soudce Johna H. Wooda, který byl zastřelen 29. května 1979 na parkovišti v San Antoniu. Na tuto „práci“ si jej najal drogový boss Jamiel Chagra, který Harrelsonovi zaplatil 250.000 dolarů. Harrelson byl za vraždu Wooda odsouzen ke dvěma doživotním trestům, zatímco jeho manželka Jo Ann k 25 letům vězení.
V roce 1981, kdy si Harrelson odpykával svůj doživotní trest, jej ve vězení navštívil jeho syn Woody, kterému bylo tehdy 20. Svého otce neviděl 13 let a přestože ho ve vězení navštěvoval pravidelně, jeho dojmy byly rozporuplné: „Můj otec je jedním z nejvýřečnějších, nesečtělejších a nejvíce okouzlujících lidí, které jsem kdy poznal. I přesto však nevím, jestli si zaslouží moji přízeň a náklonnost. Vnímám ho spíše jako někoho, kdo by mohl být můj kamarád, než jako člověka, který je mým otcem,“ uvedl Woody Harrelson v rozhovoru v roce 1988.
Charles Harrelson byl odsouzen mj. na základě výpovědi Jamiela Chagry, který přiznal, že si Harrelsona na vraždu soudce Wooda najal. V roce 2003 však Chagra vzal svou výpověď zpět a tvrdil, že Wooda nezabil Harrelson, ale někdo úplně jiný. Právě tehdy se Woody Harrelson, který byl v té době už slavným hercem, začal v případu osobně angažovat a usilovat o znovuobnovení celého procesu. K tomu však nedošlo, protože Charles Harrelson zemřel v roce 2007 ve vězení na infarkt a rok poté zemřel i Jamiel Chagra.
Ale Kennedyho jsem vážně nezabil
Případ vraždy soudce Wooda se stal ve Spojených státech velkou událostí. Jednalo se totiž o první vraždu federálního soudce ve 20. století a o celé věci se psalo jako o nejrozsáhlejším vyšetřování FBI od smrti prezidenta Kennedyho. FBI vyslechl více než 30.000 svědků a celé vyšetřování stálo přes 11 milionů dolarů. Zatímco Woody Harrelson tou dobou dělal první krůčky ke slávě na filmovém plátně, jméno jeho otce už tehdy znala celá Amerika, mimo jiné i díky poněkud zvláštním okolnostem, které provázely jeho zatčení.
Harrelson se vzdal policii v září 1980 po více než šestihodinovém vyjednávání, během kterého byl podle vlastních slov pod vlivem drog, vyhrožoval, že spáchá sebevraždu a tvrdil, že zabil jak soudce Wooda, tak (k překvapení všech) prezidenta Kennedyho. I bratr Jamiela Chagry Jimmy během procesu tvrdil, že se mu Harrelson k vraždě Kennedyho přiznal a nakreslil mu prý i přesné místo, kde se během atentátu schovával. Sám Harrelson později vzal svá slova o vraždě Kennedyho zpět, nemálo lidí je však dodnes přesvědčeno o tom, že Harrelson je jedním ze tří mladíků na fotografii, která vešla ve známost pod názvem „Tři trampové.“
Na snímku jsou zachyceni 3 mladí muži, kteří byli zatčeni na místě činu krátce po atentátu na Kennedyho. O jejich zatčení však na dallaské policii neexistoval žádný záznam a po dlouhá léta nebyla známa ani jejich pravá identita. Ta vyšla najevo teprve v roce 1992, avšak někteří experti (např. známá forenzní specialistka Lois Gibsonová) dodnes tvrdí, že Charles Harrelson je jedním z mužů na fotografii. Ať už tak či tak, vzhledem k nelichotivé životní dráze Charlese Harrelsona a filmovým úspěchům Woodyho Harrelsona můžeme být rádi, že se jeho syn nepotatil.
Zdroje:
- Daily Mail. Woody Harrelson's Hitman Father Was Twice Accused of Murder Before Being Convicted of Assassinating a Judge - And Claimed He Killed JFK (publikováno 5. května 2020, odkaz ZDE).
- Newsweek. Bottom Line: How Crazy Is It? (publikováno 22. prosince 1991, odkaz ZDE).
- Spartacus Educational. Charles Harrelson (odkaz ZDE).
- The Guardian. Woody Harrelson: My Father, The Contract Killer (publikováno 17. února 2012, odkaz ZDE).
- The Telegraph. The Violent Life of Woody Harrelson’s (and possibly Matthew McConaughey’s) Hitman Father (publikováno 14. dubna 2023, odkaz ZDE).
- Wikipedia. Charles Harrelson (odkaz ZDE).
- Wikipedia. Three Tramps (fotografie "Tří trampů," odkaz ZDE).