Hlavní obsah
Aktuální dění

Ukrajina se nikdy nestane členem NATO - americký politolog John Mearsheimer

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Haidamac, wikipedia commons

V rozhovoru s Glennem Greenwaldem (novinářem, který pomohl uveřejnit Snowdenovu zprávu o činnosti americké NSA) Mearsheimer vysvětluje, proč je Rusko rozhodnuto obětovat téměř vše, aby zabránilo členství Ukrajiny v NATO.

Článek

Mearsheimer je jedním z těch západních akademiků, kteří ukrajinský konflikt předvídali už dlouhá léta. Ve svých přednáškách a rozhovorech se snaží západnímu publiku přiblížit ruské vnímání ukrajinské krize a zastává názor, že válka potrvá ještě desetiletí a Rusko v ní i přes obrovské ztráty začne postupně získávat navrch.

„I kdyby Rusko nakonec nedokázalo vstupu Ukrajiny do NATO zabránit, jeho cílem bude, aby do NATO vstupoval naprosto vybombardovaný a v podstatě nefunkční stát, který bude pro ostatní členy především zátěží,“ řekl na úvod rozhovoru.

Dále Mearsheimer upozornil na to, jak silné diplomatické signály Rusko vysílalo už při rozšiřování NATO v letech 1999 a 2004. Z následného vývoje na začátku 21. století pak Rusko dostalo jednoznačný dojem, že se chystá rozšíření o Gruzii a Ukrajinu. V obou případech se rozhodla Ruská federace zasáhnout, protože jde (na rozdíl od vojensky stále slabých baltských států) o lidsky i teritoriálně masivní sousedy. V případě Krymu jde navíc o jednu z největších vojenských základen ve sféře ruského vlivu (Sevastopol) a pro Rusko je zcela nepředstavitelné, že by měla padnout do rukou západní aliance.

Greenwald: „Mnoho západních komentátorů neustále opakuje, že ruská reakce na události v roce 2014 byla přehnaná, protože se v té době o ukrajinském členství v NATO vůbec nemluvilo. Rok 2022 je považován za strategickou prohru Ruské federace, protože invaze otevřela Ukrajině dveře dokořán. Co si myslíte o takové názorové pozici?“

Mearsheimer: „Samozřejmě, že se o členství v NATO mluvilo. Musíme brát v potaz, že USA a Ukrajina jsou už dlouho jako siamská dvojčata. Jako první začal tento proces prezident Obama, který rozhodl že USA budou trénovat ukrajinské jednotky. Poté tento vztah ještě utužil prezident Trump, který začal Ukrajině posílat vojenské vybavení. V Obamově vládě měl ukrajinské vztahy na starost Joe Biden, který ještě přitvrdil, jakmile se v roce 2021 stal prezidentem. Bidenovi lidé se během roku 2021 několikrát veřejně vyjadřovali v tom smyslu, že Ukrajina má v NATO vždy dveře otevřené. V Bruselu tenkrát vznikl strategický dokument, který zájem o členství UA v NATO oficiálně potvrdil - Rusko na něj ihned reagovalo rozhořčeným dopisem, který ale Bidenovi lidé (konkrétně Blinken) doslova smetli se stolu.“

„Nezapomínejme také, že po všech těchto jednáních a blízké spolupráci se západem už vlastně Ukrajina členem NATO je. V lednu 2022 už měla za sebou několik společných vojenských cvičení a proces integrace byl v plném proudu. Tvrdit, že před invazí nebylo v plánu vzít Ukrajinu do NATO, je čistá západní propaganda.“

Greenwald: „Neustále také slýcháme, že se Rusko vlastně nemá ničeho obávat, protože NATO je čistě obranná aliance. Je to skutečně tak?“

Mearsheimer: „Lidé, kteří se ohánějí tím, že je NATO pouze defenzivní pakt, naprosto nechápou bezpečnostní dilema mezi znepřátelenými mocnostmi. Klíčem je pochopit to, že ozbrojené síly (ať už na jakékoliv straně) nejsou nikdy samy o sobě ofenzivní nebo defenzivní. To u vojenského vybavení a zbraní prostě nemůžete nikdy říct. Bez ohledu na to, co si o sobě NATO myslí, z pohledu jiné mocnosti můžou armády NATO naopak působit jako převážně ofenzivní.“

„Podívejme se například na Studenou válku. Po Evropě byly rozmístěny obrněné jednotky NATO schopné kdykoliv zasáhnout na západních hranicích Sovětského svazu. Myslíte si, že tyto armády působily na Rusko jako něco čistě defenzivního? Když západ přesunuje tanky a letadlové lodě, občané západních zemí to považují za obranné manévry. To si ale myslí pouze lidé na západě, takže mluvit o čistě obranné povaze NATO je naprostá hloupost a musíme brát v potaz i to, jak to vnímají jiné mocnosti.“

Greenwald: „Syn amerického prezidenta Bidena byl členem rady v jedné z firem působících na Ukrajině a neustále se k nám dostávají zprávy o dalších činitelích, kteří byli na Ukrajinu vysíláni za různě záhadnými účely, například náměstkyně pro evropské a eurasijské záležitosti Victoria Nulandová. Co soudíte o těchto zvláštních vztazích mezi USA a Ukrajinou?“

Mearsheimer: „O tom, co Bidenovi dělali na Ukrajině, nemám dostatek informací a nemůžu nic posuzovat. Jasné ale je, že západ má na Ukrajině mnoho zájmů a využívá tři různé nástroje. Prvním je NATO, druhým je EU a třetím je hrozba takzvané barevné revoluce, kdy v zemi s podporou západu vznikne víceméně prozápadní demokratická vláda. V únoru 2014 Rusko reagovalo na barevnou revoluci a možnost členství v EU, v únoru 2022 pak na plány rozšířit NATO. Ať už Nulandová na Ukrajině dělala cokoliv, Rusko to vnímalo jako smrtelnou hrozbu.“

V překladu jsem vycházel z rozhovoru na youtube kanálu Glenna Greenwalda, konkrétně videa Why Ukraine Can NEVER Join NATO.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz