Článek
Jako vedoucí pracovník znám aktuální zákoník práce poměrně dobře. Nedávno jsem se seznámil i s chystanými změnami a nemyslím, že je na místě burcovat lid do stávkové pohotovosti, jak prezentují odboráři.
Počítání výpovědní lhůty při podání výpovědi
V tomto bodě snad ke sporu ani dojít nemůže. Pokud je již zaměstnanec rozhodnut podat výpověď, většinou sám nemá zájem období výpovědní lhůty prodlužovat či oddalovat jeho začátek.
V současnosti začíná běžet výpovědní lhůta až prvního dne následujícího měsíce po podání výpovědi, tzn. když přijdu za šéfem 1. února, začíná mi dvouměsíční výpovědní lhůta běžet až od prvního března.
Flexibilní novela zákoníku práce toto ustanovení upravila a svázala běh výpovědní lhůty se dnem podání výpovědi. Což znamená, že ve výše uvedeném případě mi začne běžet ihned 1. února a můžu být dříve uvolněn pro případného nového zaměstnavatele.
Výpověď bez udání důvodu
Bez řádného vysvětlení si pod tím může člověk představit cokoli. Zejména hrozbu, že se ze dne na den ocitne bezdůvodně a bez prostředků „na dlažbě“. A odboráři místo aby vysvětlovali, tuto představu ještě přiživují.
V chystané novele k tomu však bylo přistoupeno velmi zodpovědně. Jednak by v případě, že by zaměstnanec dostal výpověď bez udání důvodu, odcházel s minimálně dvouměsíčním odstupným a také toto ustanovení nelze použít u mnoha jasně specifikovaných kategorií zaměstnanců (těhotné, postižení, v předdůchodovém věku a také všichni zaměstnanci ve veřejném sektoru).
Zažil jsem mnoho případů, kdy se zaměstnanec projevil po nějaké době jako naprosto nevhodný na svou pracovní pozici, ale sám tuto domněnku neměl. Rozvázat pracovní poměr s někým takovým je ovšem v současné době téměř nemožné, pokud zaměstnavatel nepřistoupí k nějakému nestandardnímu řešení. Flexibilní novela zákoníku práce tuto situaci poměrně dost „narovnává“.
Prodloužení zkušební doby
Když si vybíráte zaměstnance, zohledňujete mnoho faktorů. Většina uchazečů, a to by mohli personalisté vyprávět, se snaží při výběrových řízeních udělat daleko lepšími, než ve skutečnosti jsou.
Aby se ukázala skutečnost, existuje zkušební doba. Standardní v podobě tří měsíců a pro vedoucí zaměstnance půlroční.
V navrhované změně se prodlužuje na měsíce čtyři resp. osm. Souhlasím. Kolikrát ani ty čtyři měsíce nejsou dostatečně dlouhé na to, aby jste rozpoznali potenciál nového kolegy či kolegyně.
Umožnění placené brigády pro 14leté
Myslím, že čím dříve pozná mladý člověk nástrahy pracovního procesu, tím lépe.
Souběh rodičovské a DPP/DPČ u stejného zaměstnavatele
Mně doposud vůbec zůstával rozum stát nad tím, proč by si někdo na rodičovské dovolené nemohl přivydělat v práci a u zaměstnavatele, u kterého působil před narozením potomka.
Vždyť to absolutně postrádá logiku a zaměstnavatelé to stejně řešili všelijakými kulinářskými výtvory v názvech pracovních pozic, takže dotyčná či dotyčný sice dělal to samé, ale muselo to být jinak nazváno.
Sečteno a podtrženo
Nějak jsem opravdu nenašel důvod se proti této novele bouřit. Chápu, že letošní rok je rokem velkých gest, zviditelňování se a dokazování toho, kdo to s národem myslí nejlépe, ale tohle se odborářům moc nepovedlo.
Zdroje:
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce.