Článek
Stále platí, že Četnické humoresky patří mezi to nejlepší, co bylo u nás za posledních pár let natočeno, obzvláště po revoluci. Tento seriál neměl tendenci chrlit jeden díl za druhým, ale spíše naopak jimi šetřit. Stopáž celovečerního filmu není úplně typický pro seriál ale ani to není nic, co by mělo vadit, naopak se to k Četnickým humoreskám hodilo. A asi nemusím zdlouhavě představovat, o čem tento seriál je. Ale pro ty, co nejsou příliš v obraze jen v krátkosti:
Hlavní děj se odehrává v Brně a na brněnském venkově ve druhé polovině 30. let 20. století za doby první republiky. Seriál se točí okolo party četníků a hlavně okolo jednoho z nich Karla Arazíma. Řeší detektivní případy, které vycházejí ze skutečných případů. Má 3 řady po 13 dílech, tedy celkem 39 dílů. Děj končí před nástupem 2. světové války.
Nedávno jsem opět zhlédla několik dílů Četnických humoresek. A ačkoliv tento seriál dobře znám a všechny díly jsem několikrát viděla. Nedá mi to a vždy když mám příležitost ráda se znovu podívám. Je to jeden z mála českých seriálů, které mě zaujaly v tom nejlepším slova smyslu a obzvláště druhá série, která byla podle mého názoru asi ta nejlepší. I když každá série má něco do sebe. Každá je svým způsobem jiná a má namysli jednu jedinou věc stále posouvat děj kupředu, což je u jiných seriálů normální ale u českých je to spíše vzácnost. Postavy se vyvíjí, stárnou, zakládají rodiny a přitom neustále řeší detektivní případy. Plusem tohoto seriálu je určitě skvělé herecké obsazení, dobře promyšlený scénář, výprava, na které se nijak nešetřilo a samozřejmě bez pochyby dobře zvládnuté řemeslo režie. Když to vezmu kolem a kolem jsou díly které se určitě povedly více a jsou díly které se povedly méně. Ale i přes to všechno si stále udržují svou vysokou kvalitu. Neříkáte si, že ten díl se vysloveně nepovedl, ale jen to, že ten předešlý byl prostě lepší. Na tom proč si myslím, že 2. série byla asi ta nejlepší má zásluhu také herečka Libuše Šafránková, která seriál posunula zase o úroveň výš svým hereckým projevem. Škoda jen že už jí více nevyužili v následující sérii.
Četnické humoresky byly na svou dobu jiným, neokoukaným a vzácně povedeným seriálem. Nechybělo tam takřka nic. Zajímavé příběhy, jeden vážnější, jeden humornější. Střídání nálad a pokaždé šlo o něco jiného. Každý díl byl něčím zvláštní a přitom vše fungovalo jak mělo. A všechno to spojuje jedna věc: Četnická pátrací stanice Brno. Parta četníků, která řeší případy se stejným zaujetím jako své soukromí. Určitě seriálu hodně pomohlo, že se skvěle trefili do hlavních hereckých postav, přesněji do hereckého obsazení. Tomáš Töpfer bravurně zahrál strážmistra a později vrchního strážmistra, ano povýšení ho neminulo, Karla Arazíma. Vtiskl mu určitou energii, zápal a chytrost, se kterou vykonával své povolání a vtip a kouzlo, se kterými si získával ženy. Bylo znát že ho ta role baví a rychle se sní sžil.
Petr Kostka šéf celé pátračky působí věrohodně s respektem a s vážností. Ivan Trojan, který hrál postavu Bedřicha Jarého milého, sympatického četníka, který byl jakýsi protipól Karla Arazíma. A ostatní převážně Brněnští herci, více či méně známý, ale hereckou kvalitou stejně dobrý, vložili svůj díl do tohoto seriálu a zasloužili se o to, že se do dneška pořád vysílá a jeho divácký ohlas je stále velký. Když si uvědomíte, že už ho po X opakují a jehož první díly šly do televize v roce 2001 je to stálice v televizním vysílání. Pořád dobře konkuruje nejnovějším seriálům a většinu i poráží. Samozřejmě hlavní díl má na tom i režisér Antonín Moskalyk, který vše s pečlivostí sobě vlastní a k náročností k hercům a k celému štábu natočil něco, co skoro každý zná a viděl alespoň pár dílů, když už ne všechny. Jaký seriál to dnes může říct? Zakládal si na tom, aby záběry byly co nejlepší, takže neváhal záběr nechat několikrát opakovat dokud nebyl spokojený. I za cenu toho že přetáhl natáčení o několik hodin. Ale vždy to bylo ku prospěchu toho seriálu a na jeho výsledku to bylo, a je stále, znát. Jak odlišné od dneška, kdy se vše natáčí rychle a bez nějakého velkého zkoušení jen aby to bylo co nejrychleji hotové. Kdo takhle dnes ještě seriály točí. V seriálu se vystřídalo mnoho herců v epizodních rolích, mnoho statistů a mnoho míst které dokreslily 30. léta 19. století.
Jsem toho názoru, že když vezmu Četnické humoresky jako celek musím přiznat, že celý štáb, nejen herci, scénáristé a režisér si zaslouží obdiv za to, jak náročný k sobě byli. Jak se nesnažili si cokoliv ulehčit nebo zjednodušit jen proto, aby s tím neměli moc práce. Dalo by se říct, že by se tenhle seriál neztratil ani v evropském srovnání a možná ani v tom světovém…