Článek
Dvě zasedání, mnoho nezodpovězených otázek
V pondělí bylo v pekingském Velkém sále lidu zahájeno nejmasovější politické setkání v ČLR, zjednodušeně označované jako Dvě zasedání (两会). V průběhu tohoto týdne zde bude jednat čínský „razítkovací parlament“, tedy Všečínské shromáždění lidových zástupců (VSLZ), a Čínské lidové politické poradní shromáždění (ČLPPS), obdoba naší někdejší Národní fronty. Událost je divadlem s jasnou dramaturgií, která pouze demonstrativně schvaluje předem vytyčenou linii stranického „jádra“. Ostatně právě na loňských Dvou zasedáních delegáti oficiálně schválili Si Ťin-pchingovo bezprecedentní třetí prezidentské období.
Precedenty se zjevně prolamují i letos – poprvé po třech dekádách totiž chyběla tisková konference po proslovu premiéra Li Čchianga. Zatímco čínská média v komentářích k Dvěma zasedáním označují ekonomickou konsolidaci a oživení „za nanejvýš důležité“, zrušení tradičního tiskového brífinku premiéra nominálně zodpovědného právě za hospodářské otázky příliš na jistotě nepřidává. Celou věc komplikuje také skutečnost, že se dosud neuskutečnilo 3. plénum současného Ústředního výboru. To tradičně nastavovalo ekonomickou agendu k následné realizaci Státní radou (vládou) v čele s premiérem. Nad čínským hospodářstvím se tak dále vznáší nespočet otazníků.
Zdroje:
Foreign Policy: Beijing Holds Annual Two Sessions Amid Economic Crisis
Čínská moudrost v ruské válce na Ukrajině
Ministerstvo zahraničí ČLR minulý týden ohlásilo druhé kolo diplomatických jednání o válce na Ukrajině. Stejně jako loni v dubnu je vede speciální vyslanec Li Chuej, který plánuje navštívit Rusko, Polsko, Ukrajinu, Německo a Francii. Dle vyjádření mluvčí ministerstva chce Čína především dosáhnout konsensu a následného míru, k čemuž jí má dopomoci „čínská moudrost“ (v poslední době hojně užívaný termín bez jasného obsahu).
V úterý se Li Chuej již setkal s výkonnými řediteli diplomatického sboru EU (EEAS). Čínská strana následně vydala obvyklé prohlášení o otevřeném a hlubokém dialogu poněkud zkaleném nedávnými sankcemi proti čínským firmám. Evropská strana naopak vyjadřovala znepokojení nad tím, že Čína dodává Rusku technologie dvojího použití a podporuje jeho vojenský průmysl. Prohlásila také, že ruská válka pro EU představuje existenční hrozbu a čínská pozice tak nevyhnutelně ovlivňuje bilaterální vztahy s EU.
Zdroje:
Global Times: China to start second round of shuttle diplomacy on Ukraine crisis, contributing China’s wisdom to address the issue: FM
MoFA of the PRC: Special Representative of the Chinese Government on Eurasian Affairs Li Hui Holds Talks with Officials of the European External Action Service
Přilévání vody do ohně
V Jihočínském moři došlo tento týden k dalšímu čínskému útoku na filipínské zásobovací lodě pravidelně dovážející materiál k atolu Thomas 2, kde posádka filipínských vojáků z pozice provizorní základny udržuje nárok Filipín na okolní vody. Zatímco v minulosti čínské lodě do filipínských člunů najížděly, tentokrát na ně přímo útočily vodními děly, jejichž proud dokázal jedné lodi rozbít sklo kapitánského můstku.
Proti stupňující se agresivitě čínských lodí se kromě Filipín ozvaly i Spojené státy. Ministerstvo zahraničí USA vydalo prohlášení připomínající dohodu o vzájemné obraně mezi Washingtonem a Manilou, jež se vztahuje i na útoky na námořní plavidla. Potyčky mezi čínskými a filipínskými loděmi tak mohou potenciálně přerůst v mnohem výraznější konflikt s americkou účastí.
Zdroje:
U.S. Department of State: U.S. Support for the Philippines in the South China Sea
Tanečky kolem TikToku
„Žádáme společnost ByteDance, aby prodala TikTok a umožnila americkým uživatelům užívat si taneční videa, špatnou synchronizaci rtů a řeči a vše ostatní, co k TikToku patří,“ uvedl Raja Krishnamoorthi, člen výboru pro strategickou soutěž s Čínou, k návrhu zákona, který byl v úterý předložen v americké Sněmovně reprezentantů. Pokud bude schválen, dává čínské společnosti 6 měsíců na to, aby prodala svou aplikaci TikTok. V opačném případě bude TikToku omezen přístup k americkým uživatelům, kteří si jej už nestáhnou v amerických obchodech s aplikacemi ani na tamějších webech.
Jde o již několikátý pokus USA přetnout čínské vazby této aplikace, podporu mu však tentokrát vyjádřil i Bílý dům. Úplný zákaz používání má v současnosti jen několik států, v mnoha dalších TikTok není povolen na vládních zařízeních. V České republice před jeho používáním varoval NÚKIB. Největší obavy panují ohledně sbíraných dat, jež je firma podle čínské legislativy povinná sdílet na požádání s čínskými úřady. Další pak pramení z moderace obsahu. O ní mají západní představitelé výrazně jiné představy než algoritmy aplikace – zatímco dezinformacím se zde daří, zmínky o masakru na náměstí Nebeského klidu či zprávy z prodemokratických protestů v Hongkongu platforma promptně cenzuruje.
Zdroje:
The Wall Street Journal: TikTok Faces U.S. Ban in New Draft Bill
Sinopsis: TikTok stále terčem kritiky