Článek
Trumpova cla pomáhají čínskému narativu
Obchodní válka mezi USA a ČLR je v plném proudu. Od nástupu do funkce prezident Trump zvýšil cla na většinu čínského exportu do USA na 145 %, na což čínská strana reagovala 125% clem na americké zboží. Dále pak omezila vývoz vzácných kovů, nezbytných například pro výrobu moderních zbrojních systémů, jako je stíhací letoun F-35. ČLR také cílí na strategické americké firmy, kterým v březnu omezila prodej zboží dvojího užití (použitelného jak v civilní, tak ve vojenské sféře). Včera pak Peking údajně tamním aerolinkám zakázal nakupovat letadla a součástky od americké letecké společnosti Boeing. Do roku 2027 přitom měl Boeing třem největším čínským leteckým dopravcům dodat 179 letadel.
Celní boj s USA nepochybně způsobí čínské ekonomice značné škody, v jiných oblastech však může Pekingu výrazně pomoci. Čína se potýká s nízkou domácí spotřebou, zhroucením trhu s bydlením či odlivem zahraničních investic, což vyvolávalo otázky o kompetentnosti současného čínského vedení. Představení vládního stimulačního balíčku a globální úspěch chatbotu DeepSeek v poslední době přispěly ke zlepšení nálady v ČLR, nemalou roli ale sehrál také nástup prezidenta Trumpa. Chaotičnost a agresivní přístup jeho administrativy vůči tradičním institucím dává Pekingu možnost prezentovat se před domácím publikem jako stabilnější systém. Americký útok na mezinárodní obchod mu zase umožňuje stavět se do role racionálnějšího (nejen) obchodního partnera. Deeskalovat obchodní válku skrze ústupky Trumpovi tak přinejmenším nyní není čínskou prioritou.
Zdroje:
Reuters: China orders airlines to suspend Boeing jet deliveries amid trade war, Bloomberg News reports
Foreign Policy: Why Beijing Thinks It Can Beat Trump
Evropské naděje a geopolitická realita
O bližších obchodních vztazích s Čínou, které by nahradily ekonomické vazby na USA, přemýšlí v současnosti i evropští představitelé. Španělský premiér se před týdnem setkal se Si Ťin-pchingem a o Číně mluví jako o „zásadním partnerovi“, velitel britské armády nečekaně navštívil Peking, nová litevská vláda přehodnocuje blízké vztahy s Tchaj-wanem. Nejvyšší představitelé EU si nyní volají se svými protějšky v Pekingu, baví se o ekonomické spolupráci například při výrobě elektroaut a společně odsuzují politiku Spojených států. Zvažují také společný summit, který by měl proběhnout v červenci v Pekingu.
Nehledě na destruktivní politiku Trumpovy administrativy vůči EU by však Evropa při formulaci nových priorit ve své zahraniční politice neměla zapomínat na základní fakta. Nejpalčivějším problémem evropské politiky zůstává útočná válka Ruska proti Ukrajině. Čína Putinův režim podporuje ekonomicky, diplomaticky i technologicky a bez této pomoci by Rusko jen stěží mohlo pokračovat ve válce. Čím dál agresivněji také ohrožuje mír v Indo-Pacifiku vojenským záborem Jihočínského moře, stupňující se agresivitou vůči Tchaj-wanu, ale i Japonsku, Filipínám, či dokonce Austrálii. I naše bezpečnostní služby Čínu pravidelně označují za největší hrozbu hned po Rusku. Pokud by někdo i přesto věřil v možnost volného obchodu s Čínou, připomeňme, že ta jeho principy nikdy nepřijala. Do Světové obchodní organizace vstoupila s pomocí Spojených států, které doufaly v její demokratizaci, vstupní kritéria však nesplňovala a ekonomickými daty i úmyslně manipulovala. Zahraniční investice ve své zemi důsledně kontroluje a omezuje, vynucuje si také masivní transfer technologií.
Zdroje:
MoFA of the PRC: Xi Jinping Meets with Spanish Prime Minister Pedro Sánchez
Tichý dohled Pekingu nad ujgurskou diasporou
Švédské úřady zadržely muže ujgurského původu kvůli podezření ze špionáže svých krajanů ve prospěch čínské rozvědky. Muž byl od roku 2004 mluvčím Světového ujgurského kongresu, který jej po zveřejnění těchto informací odvolal z funkce. Ujgurská komunita dlouhodobě čelí pronásledování v zahraničí. V posledních letech se však taktika čínských úřadů proměňuje – místo otevřeného obtěžování aktivistů, které vzbuzovalo mezinárodní kritiku, se Čína stále častěji uchyluje k nenápadnějším a sofistikovanějším metodám, například k budování sítě informátorů, často právě přímo z komunity.
Tento případ zdaleka není ojedinělý – podle organizace Freedom House je ČLR nejčastějším aktérem nadnárodních represí. Kromě Ujgurů cílí také například na Tibeťany, Hongkonžany či nejrůznější kritiky režimu. Prostřednictvím zmíněných zpravodajských sítí o nich získává citlivé informace, které následně využívá k vydírání, nátlaku nebo přímému donucení k návratu do ČLR. Podle organizace Safeguard Defenders došlo mezi lety 2014 a 2023 k více než 12 tisícům těchto vynucených návratů – a to i z demokratických zemí, jako jsou Spojené státy, Kanada či Česká republika.
Zdroje:
World Uyghur Congress: WUC STATEMENT ON CHINESE ESPIONAGE CASE IN SWEDEN
Safeguard Defenders: New report: China is threatening Uyghurs in Türkiye to spy on diaspora
Knižní novinky z ČLR
Investigativní médium Neovlivní.cz přišlo tento týden se zprávou, že místopředseda KSČM Ludvík Šulda po loňské návštěvě Číny připravuje k českému vydání sérii knih s myšlenkami čínského generálního tajemníka Si Ťin-pchinga. Šulda se v listopadu na Facebooku pochlubil dohodou s čínským nakladatelstvím, díky níž má první kniha vyjít už tento rok. Na dotazy novinářů, kdo platí český překlad knihy i zmíněné cesty, však strana odmítla odpovědět.
Zatím čtyři svazky knih s názvem The Governance of China (O správě Číny) vydalo Ústřední oddělení propagandy Komunistické strany Číny ve spolupráci s China International Publishing Group, vydavatelskou odnoží KS Číny. Série slouží především k propagaci čínské politiky na mezinárodní scéně a představuje všeobjímající ideologický systém „Si Ťin-pchingova myšlení o socialismu s čínskými rysy pro novou éru“. První díl již v češtině vyšel – v roce 2016 jej vydala Univerzita Palackého při příležitosti Si Ťin-pchingovy návštěvy Česka. Doplněn byl pochvalnou předmluvou tehdejšího prezidenta Miloše Zemana a ke studiu této publikace se tehdy konal i seminář na půdě Parlamentu. Uvidíme, jestli nový překlad osvícených myšlenek čínského vůdce bude mít podobně dobrou propagaci.
Zdroje:
Neovlivní.cz: KSČM chystá knihy o Číně. Kdo je platí?
China Media Project: Foreign Generals Nod to Xi’s Ideas