Hlavní obsah
Názory a úvahy

Za komoušů líp bylo, pamětníci dobu velebí a ti, kdo v té době nežili, nemají nárok se vyjadřovat

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Sirael

Ilustrační foto.

Politika je svinstvo. Jednou je to takhle a pak zase jinak. Je to o nějakém pohledu, který se mění ve vlnách. Aby se v tom pes vyznal, co je zrovna teď pravda.

Článek

Je zajímavé, že na bývalý režim nadávají ti, co ho většinou ani nezažili, nebo pouze jako malé děti. Jak je možné, že se ho zastávají starší, kteří v něm žili? Přiznávám, že jsem nikdy nemusela používat na záchodě noviny, dokonce jsem ani nevěděla, že by byl nějaký papírový výpadek, prostě toaleťák jsme normálně měli, a dokonce to nebyl ani ten skládaný a lesklý, ale běžný. Upozorňuju, že jsme neměli žádné známé ani protekci v drogerii. S nedostatkem léků se potýkám stále a nejsou to léky nahraditelné, jak píše autorka článku, na který reaguji. S nahraditelným lékem bych si hlavu nedělala. Ovšem blahořečím, že mám mobil a než začnu obcházet všechny lékárny ve městě, tak je prostě obvolám. Ten nenahraditelný lék objevím třeba až ve dvacáté lékárně a ještě třeba 50 km daleko, takže je nutné si ho rezervovat a ihned pro něj dojet. Kdo není vážně nemocný, nebo o někoho takového nepečuje, tak ví houby. Raději bych se utírala měsíc Rudým právem, než takto potupně shánět životně důležitý lék. Ale pryč od toaleťáků a léků.

Křiváctví, podlézání, úplatkářství nebylo pouze doménou minulého režimu. Je tu i dnes. Také se leze po zádech lepších, také se krade a já nevím co ještě. Rozdíl je v tom, že se krade ve větším. To znamená více lidí a více krade a škodí. A pionýr? Zpolitizoval se vesměs až po revoluci. Většina dětí šla do pionýra, nijak jeho politické pozadí neřešili ani rodiče. Těch bylo pár. Kdo chodil, chodil, nevím o nikom, že by byl nějak trestán a vyloučen. Chodilo se ven a plnili se bobříci odvahy. Stejně jako skaut. Politické pozadí jiné, ale to ty děti neřešily. Měly zábavu jako dnešní skauti.

Ale vrátím se k jádru pudla: Jak je tedy možné, že ti, co tuto dobu zažili, na ni vzpomínají v dobrém a ti mladší jsou z ní znechuceni a zhnuseni? Kde je ta většina, která tak trpěla, byla tak strašně ustrkovaná a pronásledovaná? Nebo byla většina těch prohnilých? Je ovšem pravda, že postupem doby se to špatné zapomíná, jenže jsou tu takové věci, které se prostě zapomenout nedají. V tomto s autorkou článku souhlasím, ovšem, kde jsou ty davy lidí, kteří nezapomněli, kde jsou? Jsou už senilní nebo dementní, že se nedokážou vyjádřit a musí za ně mluvit někdo, kdo tuto dobu ani nezažil?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz