Článek
Děti do 7 let mají imunitní systém nezralý a vystavovaný patogenům ve školce. Navíc, jak upozorňuje server Children´s Health Infomation, neumí malé děti při kašli zakrývat ústa a celkově mají problém s dodržováním hygienických návyků.
Genetika a čistá domácnost
Z výše uvedených důvodů je pak dle zmíněného serveru běžné, že předškolní dítě prodělá 8 až 12 onemocnění ročně. U starších dětí je pak běžných pět až šest nemocí za rok.
Rodiče si však samozřejmě všímají nemocí okolních dětí. Proč jiné děti nezvrací, zatímco vaše dítě má již čtvrtou gastroenteritidu? Proč jiné děti ze třídy toho streptokoka nechytí a vaše dítě dítě ho má již popáté?
Jednou z hypotéz je dle serveru Parents genetika. Některé děti náchylné k nachlazení mohou mít totiž geneticky aktivní imunitní systém, který silněji reaguje na viry.
Další hypotézou je pak dle U. S. Food and Drug „syndrom čistého domova“. Dětský imunitní systém je navržen tak, aby se učil z vystavení všem druhům věcí. Vědci se však stále více domnívají, že naše moderní prostředí může být příliš čisté. V důsledku toho si děti nevytvářejí imunitu potřebnou k tomu, aby odolávaly určitým nemocem.
Streptokok jako strašák zimy
V tomto období si velké množství rodičů vyslechne v ordinaci pediatra diagnózu streptokok.
Ten způsobuje zánět a bolest v krku a příznaky mohou zahrnovat náhlou vysokou horečku, bolest v krku s červenými nebo bílými skvrnami, bolest hlavy či zimnici. Za normální se považuje jedna nákaza streptokokem za rok. V opačném případě je nutné zjistit, co je příčinou opakujících se infekcí.
Server Parents uvádí jako jednu z možných příčin, že jsou mandle dítěte napadeny Streptococcus pyogenes. Po vyléčení se dítě jeví zdravé, ale po nějakém čase opět onemocní. Důvodem je, že v podstatě nemoc nikdy nevyléčilo. V některých případech pak nezbývá nic jiného než mandle odstranit.
Další příčinou mohou být skrytí nosiči. Jedná se o lidi ve vašem okolí, kteří nemají žádné příznaky, ale jsou přenašeči tohoto onemocnění. Pokud se s nimi dítě dostává do kontaktu, opakovaně se od nich nakazí.
Na streptokoka zabírá desetidenní léčba penicilinem. Mnoho rodičů však dobu snižuje a v poslední době se objevují i názory, že doktoři by sami měli dobu snížit na 5 až 7 dní.
„Studie ukázaly, že během sedmidenní kúry penicilinem je mnohem méně pravděpodobné, že se vymýtí zárodek streptokoka, než u 10denní kúry,“ uvedl však pro server doktor Richard J. Schmidt.
Jak podpořit imunitu?
Server Parents doporučuje rodičům, aby dbali na pravidelný a dostatečný spánek. Do jídelníčku dětí je také nutné zařadit dostatek ovoce a zeleniny.
Pokud doma kouříte, tak je nutné s tím okamžitě přestat. Centers for Didease Control and Prevention uvádí, že vystavení pasivnímu kouření dráždí dýchací cesty a otupuje imunitu, čímž se zvyšuje riziko, že se rýma dítěte stane ještě horší.
Pasivní kouření pak způsobuje četné zdravotní problémy u kojenců a dětí, včetně častějších a závažnějších astmatických záchvatů, infekcí dýchacích cest a infekcí uší.
Místo doplňků učte imunologicky
K tématu se pro server Naše zdravotnictví vyjádřil imunolog Jaromír Bystroň, autor knihy Často nemocné dítě.
„Rozhodně vše nevyřešíme tím, že do dětí i sebe budeme cpát velké dávky vitaminu C, nasadíme kolostrum nebo imunoglukany. Je to komplexní záležitost. U dětí je důležité, aby se otužovaly, tedy aby se pohybovaly co nejvíce venku a aby byly v kolektivu. Děti se musí učit imunologicky,“ říká Bystroň k doplňkům stravy.
Imunolog dále radí, že pokud je vaše dítě zařazeno mezi často nemocné děti, což posoudí jeho pediatr, je na místě konzultace na imunologii a nasazení vhodné imunologické léčby.