Článek
Prázdniny jsou celkově velkou výzvou. Skloubit pracovní povinnosti s čtyřtýdenní dovolenou a dvouměsíčním volnem dětí, to je samo o sobě náročné. Navíc děti očekávají, že si prázdniny opravdu užijí. Ne vždy tomu tak ale nakonec je.
Příčiny mizerného léta
Jedním z nejčastějších důvodů nespokojenosti dětí během prázdnin je nuda. Když děti nemají dostatek zajímavých aktivit, mohou se začít nudit a cítit frustrované.
Pro mnoho dětí jsou prázdniny také časem, kdy postrádají denní kontakt se svými spolužáky a kamarády. Izolace od přátel může vést k pocitům osamělosti a nespokojenosti.
Zejména mladší děti mají často ohledně prázdnin nerealistická očekávání, která nemusí být naplněna. Mohou snít o exotických dovolených nebo neustálé zábavě, což může vést k rozčarování, pokud realita není tak vzrušující.
Každý pes jiná ves
Hodně záleží i na oblasti, ve které dítě vyrůstá. Jiná očekávání bude mít dítě z malé vesnické školy, a jiné pak dítě z pražské školy.
Nikdy by mě to nenapadlo, ale opravdu to má velký vliv. Zatímco děti kamarádek z mého rodného malého města proplouvají školou bez větších pocitů méněcennosti, my doma nestíháme sledovat, kam létají dceřini spolužáci.
A tak jsme po jarních prázdninách například museli vyslechnout nářky dcery, jak se cítila trapně, že o jarních prázdninách byla doma, když spolužáci byli na horách.
Mimochodem hory jsou přes zimu u nás doma velké téma, protože chudák naše dítě o víkendech nejezdí na hory, zatímco většina třídy ano.
„Víš, jak se cítím každé pondělí trapně, když vyprávíme, co jsme dělali o víkendu?,“ znějí slova dcery a já jen lapám po dechu.
Hold návštěvy muzeí, divadel či návštěva babičky nestačí, ostatní totiž jezdí na hory.
Jak se vyhnout mizernému létu?
Zejména je důležité se zkusit vcítit do dítěte a nevyčítat mu, že se chce vyrovnat spolužákům. Dítě chce prostě jen zapadnout a zejména mladší děti ještě zcela nechápou význam ekonomických rozdílů mezi rodinami. V klidu si proto sedněte a dejte dohromady plán.
Plánování je klíčové pro zajímavé a uspokojivé prázdniny. Rodiče by měli spolu s dětmi naplánovat různé aktivity, které budou bavit celou rodinu. Může to zahrnovat výlety, sportovní aktivity, kreativní projekty nebo návštěvy kulturních akcí.
Při plánování je ale důležité děti opravdu vyslechnout a zjistit, co by je bavilo. Ne vždy to totiž odpovídá představám rodičů.
Podpora sociálních interakcí může výrazně zlepšit zážitek z prázdnin. Rodiče mohou organizovat společné aktivity s kamarády dětí, přespávání nebo společné výlety.
Hlavně se netrapte tím, že je vaše dítě nespokojené, že jste neletěli na měsíc do Afriky. Důležité je strávit společný čas kvalitně a na místě nezáleží. Nyní to sice je pro dítě katastrofa, že neletělo na exotickou dovolenou, ale později bude na prázdniny u babičky s láskou vzpomínat.