Článek
Knížku jsem vybrala svopjí dceři v městské knihovně. Úspěšně jsem tím uhasila počínající neštěstí ze zjevného nedostatku titulů o jednorožcích. Dceři se knížka moc líbila. Bylo v ní málo textu, spousta obrázků a taky liška a kůň. Mně se knížka taky líbila. Bylo v ní málo textu, spousta obrázků a sem tam zamyšlení nad smyslem života.
Nesnesitelná moudrost dětských knih
„Tahle bouře pomine.“
Je škoda, že se člověk k dětským knihám dostane jen jako dítě, nebo jako rodič. Přitom jejich čtení by nám všem velmi prospělo. Kdybychom si každý tak jednou za měsíc přečetli jeden dětský titul a pustili jsme k sobě jeho myšlenky, všem by nám na světě bylo líp. Fakt tomu věřím. Pokud jste se teď otřásli odporem, zjevně nečtete ty správné knížky.
Moudrost dětských knih je totiž velmi jednoduchá. Úsporná, jasná a jde přímo k věci. Děti nechtějí poslouchat zbytečné kecy okolo. Nepotřebují popisy, protože mají samy dost představivosti. Dětských knih zkrátka není nikdy dost a jakmile jednou začnete, nevíte kdy přestat. Ty knížky jsou prostě dokonalé.
Pěkně popořadě…chlapec, krtek, liška a kůň
„Co je ta nejstatečnější věc, jakou jsi kdy řekl?“
„Pomoc.“
I tato není výjimkou. Vypráví příběh o chlapci, který se ztratil. Teď je zmatený, bojí se, hledá domov a najde…krtka. Ten miluje dorty a sladkosti. Přestože je malý, nebojí se velkých questů. Společně pak narazí na lišku. Liška by krtka nejradši sežrala, pokud by nebyla chycená v pasti. Pustit lišku, protože jí to očividně bolí? Nebo nechat lišku uvězněnou a mít jistotu, že se v noci v klidu vyspíme? A co tam dělá ten kůň?
To by chtělo zfilmovat
„Většina starých krtků, které znám, si přeje, aby bývali méně naslouchali svým strachům a více svým snům.“
Kromě rozhovorů jsou pro knížku typické nápadné celostránkové ilustrace. Tak u každé druhé jsem si říkala, že by se nám hodila na zeď. A na rozdíl od Medvídka Pů bych tím netapetovala jen dětský pokoj. Obrázky jsou tak krásné, že by si zasloužily i zfilmovat. A víte co? Skutečně zfilmované byly. Díky spolupráci autora Charlieho Mackesyho a režiséra Petera Bayntona se ji podařilo dostat na plátno. Lišku mluví Idris Elba. Nejen proto film získal Oscara 2023 za nejlepší krátký animovaný film.
Věřit v dobro světa za pět minut
„Často čekáme, až k nám někdo bude laskavý…ale sám k sobě můžeš být laskavý ihned.“
Čtení knížky Chlapec, krtek, liška a kůň vám zabere sotva pět minut. Možná deset, když se budete hodně kochat. Což nejspíš budete, takže si vyhraďte raději dvacet, ať můžete nerušeně zírat. Zírání na umělecká díla prý pomáhá zklidňovat nervový systém (což se hodí) a zároveň podporuje kreativitu (taky neuškodí). Vidíte pak i to, čeho si za běžného pohledu, jen tak nevšimnete.
Co nezvládnou ilustrace, dodělají texty. Zdánlivě se v nich neřeší nic podstatného. Taky že ne. Jen život. Chlapec a krtek a liška a kůň jdou zasněženou krajinou hledají domov a cukrátka a postupně se seznamují. A jen tak mimochodem vám je s každou další stránkou líp a líp a zase na chvíli uvěříte v dobro světa.
Pro děti od 0 do 99
„Není to zvláštní? Vidíme se jen zvenčí, ale skoro všechno se děje uvnitř.“
Co se dětské literatury týká, vznikají dnes fakt skvělé tituly. Jsou chytré, zábavné i poučné. Možná si připadáte, že jste na ně už velký. Možná na ně velký skutečně jsme. Ono se na nich ale nepíše jen tak, že jsou pro děti od x do 99 let. Můžete se k nim vždycky vrátit a začít znovu. Stejně jako chlapec z této knížky postupně objevit to, co jste ztratili, co vám bylo sebráno, nebo co jste opustili. Nikdy není pozdě. Co jste četli jako malí? Jaká byla vaše nejoblíbenější knížka?