Hlavní obsah
Knihy a literatura

Předčasný porod ve 26. týdnu: z 580 gramů na 2 kila za půl roku

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Spocklidem

Porodila jsem předčasně. Dvakrát. Naše první dcera zemřela. Když se narodila ta druhá a já zjistila, že je naživu, byla jsem nejšťastnější máma na světě. Vůbec jsem tenkrát netušila, co předčasný porod obnáší.

Článek

Právě teď vychází moje druhá knížka s názvem Kojící Spock - skutečný příběh z inkubátoru. Přináší svědectví o tom, co to znamená porodit předčasně. Jak to vypadá na resuscitačním oddělení pro novorozence? Co zažívají čerství rodiče, kteří nečekali žádnou zradu?

Reflexy nefungují

Když se narodí miminko, počítá se s tím, že ženě jako lidské samičce naskočí všechny reflexy samy od sebe. Celý proces údajně probíhá na prastaré intuitivní bázi někde z hloubi savčího mozku a nad ničím nemusíme moc přemýšlet. Nevím, jak je to u normálního porodu bez komplikací a v termínu. U toho předčasného to tak rozhodně nefunguje.

Absolutně jsem netušila, čí jsem a co mám dělat. Svoje dítě jsem měla v plastové bedně, která mu na rozdíl od mé dělohy nahrazovala veškeré životní funkce. Dýchání, výživu, teplo a relativní bezpečí. Jen v té mateřské lásce jsem vyhrávala na body, ale ta se přes plexisklo předává dost blbě.

Foto: Spocklidem

Bolest a mód přežití

Moje dcera se narodila v 26. týdnu těhotenství s „těžkou“ porodní váhou 580 gramů. Následující období v inkubátoru pro ni bylo slzavým údolím, kterým musí chtě nechtě projít, chce-li někdy v daleké budoucnosti žít jako normální člověk. Kolik utrpení si extrémně malý človíček musí prožít, jsme si po pár dnech raději přestali představovat. Jinak bychom zešíleli. Do jejího nedovyvinutého tělíčka byly zavedené kanyly. Do krku jí vedlo často hned několik trubiček a ta neustálá manipulace v době, kdy si měla ještě bezstarostně plavat v plodové vodě?

Pro nás rodiče to pak znamenalo přepnout se do módu přežití. Vypínáme veškeré funkce, které nám bezprostředně nepomáhají zůstat naživu do dalšího dne a soustředíme se jen na čidla hladu, žízně a senzory přímého ohrožení, aby nás při cestě do nemocnice nepřejel autobus. Čidla únavy nám byla k ničemu. Ono to ani jinak nejde, když musíte i v noci co tři hodiny odsávat mateřské mléko.

Stranou šly i veškeré emoce a prožitky. Jen při drobných úspěších jsme k sobě pustili trochu té mírné radosti (ona má už 700 gramů!!!). Ne zase moc. Euforie se může snadno změnit v těžkou melancholii. A pro tu v tomhle zápřahu není místo.

Foto: Agience (se svolením autorky)

Skutečný příběh z inkubátoru

Přežili jsme. My i naše dcera. Z porodnice jsme odcházeli po dlouhých pěti měsících ve velikosti donošeného dítěte. Z těžkého začátku nám zůstala „jen“ sluchová vada. Za celou dobu, co byla dcera v inkubátoru, jsem se setkala se dvěma reakcemi okolí. Zděšením nebo nepochopením. Příliš nepomáhá ani jedno. Proto jsem svou zkušenost sepsala do knížky Kojící Spock.

Vím, jak podpůrné je vědomí, že v tom nejste sami. Svým příběhem bych zároveň chtěla vzdát hold rodičům, kteří se ocitli v podobné situaci. Jestli jako rodiče od inkubátoru máme něco společného, pak sílu, se kterou jsme schopni vydržet víc, než bychom si dříve mysleli, a až iracionální víru, že to všechno má nějaký smysl a možná to někdy přece jen bude dobrý.

Knížka je už dva dny k distribuci. Objednat si ji můžete na internetu (Kosmas, Martinus, Knihy Dobrovský…) nebo si pro ni zajít do svého oblíbeného knihkupectví. Ať je vám k užitku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz