Článek
Každé tři roky se sjíždí rangeři z celého světa na světový kongres International Ranger Federation (IRF), aby si předali zkušenosti a přijali nové výzvy v ochraně divoké přírody. Český spolek Justice for Nature se takové světové události účastnil již počtvrté a tentokrát ho zastupoval Milan Jeglík, předseda, Zuzana Koloušková, místopředseda a Jan Suchý, člen výboru.
Poprvé to bylo v roce 2017 v České republice v Litoměřicích, kde jsme představili na 4. evropském kongresu European Ranger Federation náš projekt Green Life a monitorovací program Oko tygra na Sumatře. Na základě této prezentace jsme získali pozvánku, a nakonec i členství v International Ranger Federation v roce 2018. O rok později jsme v Nepálu v NP Chitwan představili na 9. světovém kongresu IRF monitorovací projekt Oko Země a nabídli národním parkům spolupráci a naše schopnosti odhalovat ilegální aktivity dřevorubectví a pytláctví v chráněných územích. Takto byla rozjednána spolupráce v DR Kongo, Kyrgyzstánu, či Gruzii, ale covid to celé zhatil. Na základě této prezentace v Nepálu nakonec vznikly naše projekty v Kostarice, kam jsme v roce 2021 odletěli pomoci s monitoringem jaguárů a už se zde zabydleli. Potřetí to bylo v roce 2023 na Azorských ostrovech, kde jsme na Global Ranger Congress představili světu náš monitorovací program Oko oceánu, tedy monitoring mořských savců v Kostarice. No a o rok později ve Francii na 10. světovém kongresu IRF jsme prezentaci Oko oceánu zopakovali.
Kongres probíhal v duchu prezentací a přátelství, probíhala výměna zkušeností a představování nových technologií v ochraně přírody, ale i přes všechna superlativa zde přece jen malý stín byl. Slovenští zástupci, kteří na kongres zavítali, zde představovali zcela novou, a nikoliv pozitivní energii, poněvadž jeden z nich je usvědčený pytlák vlka z roku 2014, aktivní myslivec a současný ředitel TANAP, pan Peter Olexa a druhým zástupcem byl současný vedoucí stráže přírody TANAP, pan Robert Javorský, jenž stojí u návrhu na změnu zákona o stráži přírody na Slovensku, což může mít za následek výrazné snížení pravomocí dobrovolných strážců přírody. Pokud tento destruktivní návrh projde, rovná se to zrušení dobrovolné stráže přírody, tedy absolutní rozklad ochrany chráněných území Slovenska. Vzhledem k faktu, že je u našich východních sousedů asi 100 profesionálních strážců přírody a 800 dobrovolných, tak si všichni dokážeme představit, co to může pro výkon služby v kontrole a ochraně národních parků a CHKO znamenat. V obou případech se jednalo o lidi, kteří zastupují současnou energii ficovské nomenklatury v ochraně přírody, kdy je MŽP SR ovládáno myslivci a dřevaři, tedy ji spíše poškozují, což není vhodná reprezentace pro takovou světovou událost.
Justice for Nature se pokusila tuto skutečnost zviditelnit a podařilo se nám ji dostat do povědomí rangerů IRF i ERF, jaké problémy na Slovensku vznikají. Další komunikaci převzala Asociace strážců přírody chráněných území Slovenska v čele s jejím prezidentem panem Danem Hartanským.
Na závěr kongresu došlo k volbě prezidenta a svoji pozici obhájil současný prezident Chris Gallier z Jižní Afriky a novým víceprezidentem byl zvolen Rohit Singh, bývalý delegát IRF za Asii.
Příštím hostitelem 11. světového kongresu International Ranger Federation bude v roce 2027 Argentina.