Hlavní obsah
Názory a úvahy

Doba postní asi bude letos bouřlivá a zlá

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

22. 2. 11:00

„Jaká Popeleční středa, takový celý rok,“ praví jedna z pranostik. Církevním masopustem na středoevropském venkově bylo vždy myšleno úterý, kdy se konaly masopustní koledy a maškarní zábavy.

Článek

Stejné to bývalo, a většinou je doposud, v ostatních křesťanských zemích, zejména v jihoamerických, kde přerostly oslavy v monstrózní karnevaly. Ode dneška do Velikonoc bude církevní půst, kdy se lidé vzdávají veškerých zábav a obžerství.

Ani v českých ateistických podmínkách se na masopust nezapomíná, i když veselí bylo přesunuto z úterý na soboty před i po masopustním úterým. Využít příležitost převléci se za maškaru a mít důvod ke konzumaci větších dávek jídla a alkoholu stále dovede mnoho lidí. Zatímco v minulosti masopustní koleda bývala záležitostí chudých lidí, kteří se k masným jídlům (před masopustem se u sedláků zabíjelo prase) a alkoholu dostávali výjimečně, dnes naopak lze mezi koledníky vidět z velké části lidi s nadprůměrnou životní úrovní. Snad se u novodobých zbohatlíků ozývají geny po hladových předcích.

O jinou a hodně smutnou, zábavou jde o letošním masopustě v kruzích politických, domácích i zahraničních. Fialova vláda svévolně si podle vlastní potřeby upravila zákon o valorizaci důchodů na základě inflace. Jednoduše každému důchodci zabavila 1000 korun z měsíčního důchodu, na který měl od června nárok. Stejné je to, jako když se v polovině sportovního zápasu začnou měnit pravidla, neboť podle stávajících favorit prohrává. Tím, kdo prohrává je Fiala a jeho vláda, která idiotsky zrušila hrubou mzdu, EET a další daně, jimiž se plnil erár a nyní pláče a tahá důchodcům z poloprázdných kapes drobné peníze.

Byla to hlavně ODS, která prosadila valorizaci důchodů podle výše inflace. Bylo tenkrát po privatizaci, kdy byla vysoká nezaměstnanost, takže nebyl důvod k zvyšování mezd, jejichž růst je hlavní příčinou inflace. Pokud jsou lidé ochotni kupovat zboží za vyšší cenu, obchod ji rád zvýší. Mzdy v posledních 5 letech rostly rychle, rychleji než inflace, důchody nikoli. Inflace růst mezd dohnala, když jde o důchody je rámus. ODS podřízla větev pod důchodci. Ekonomové a jiní odborníci se domnívají, že podle zahraničních zkušeností dojde k výšení nezaměstnanosti, což povede k snížení inflace.

Blíží se výročí začátku války na Ukrajině. Opět se projevuje kolosální hloupost západních politiků, kteří si myslí, že obchodními sankcemi přinutí Rusko k ústupu. Pro politika na Západě je konzum na prvním místě a domnívá se, že stejné je to i v Rusku. Nedovedou se poučit z minulosti. Pro ruského politika a většinu ruského obyvatelstva je na prvním místě velikost ruské říše. Kvůli ní jsou ochotni obětovat cokoli, třeba zemřít hladem. Když jsme ve škole museli číst sovětskou literaturu a povinně chodit na sovětské filmy, byly nám vymyšlené válečné a budovatelské činy sovětských lidí k smíchu. Ovšem myšlení ruských čtenářů, i spousty českých, bylo jiné, někteří bezmezně věřili ve statečnost ruského člověka. Tak to zůstalo do dnů dnešních. Touha po medaili na klopě a slávě je v Rusku cennější než bohatství.

Veškerá západní podpora Ukrajiny je neslaná nemastná. Ano, ale. V podvědomí je jakási úcta k velikosti Ruska, k jeho nerostnému bohatství a k velikosti ruského trhu. Zatím ruské rakety nelétají nad Berlínem ani Bruselem, takže o opravdovém zapojení Západu do války nemůže být ani řeč. O každé zbrani, většinou zastaralé, jež má být na Ukrajinu poslána, se několik dnů a týdnů diskutuje v mediích. Takže žádné překvapení pro Putina, ruská armáda má habaděj času, na novou ukrajinskou zbraň se může dokonale připravit. Kde jsou časy studené války, kdy vše bylo tajné?

Na počátku letošního roku uběhlo 80. výročí kapitulace německých armád u Stalingradu. General Palus, přestože byl Hitlerem povýšen na maršála, Hitlera neuposlechl a u Stalingradu se vzdal. V bitvě která začala na podzim předchozího roku, padlo okolo 1 milionu lidí, 600.000 vojáků německých (mezi nimi vojáci rumunští a italští) a 400.000 vojáků sovětských. Podobné vítězství jako u Stalingradu si dnes slibuje ruská vláda, která tvrdí, že u Stalingradu proti SSSR bojoval na straně Německa celý Západ, jenž až této bitvě obrátil zbraně proti Hitlerovi.

K jednomu neúspěchu Sovětského svazu došlo před 50 lety u Prahy. 19. února 1973 zde havarovalo sovětské letadlo TU-154, které bylo vydáváno za technické vítězství nad Západem. Při přistávání na letišti v Ruzyni se letadlo TU-154 vzňalo. Zahynulo 66 lidí, 33 se českým hasičům podařilo zachránit. Havárie letadla však byla utajena, až do počátku 90. let se o ní nikde nesměla objevit ani zmínka.

Dalším smutným výročím je smrt prvního československé ministra financí Aloise Rašína, jenž zemřel před 100 lety na následky zranění způsobeným střelou z revolveru mladého komunistického pomatence Šoupala. Rašín byl už během 1. světové války odsouzen za pikle proti monarchii k trestu smrti. Zachránila ho smrt císaře Františka Josefa I. A amnestie nového císaře Karla I. Rašín patřil k pěti mužům, kteří 28. října 1918 založili Národní výbor a vyhlásili Československou republiku. Násilnou smrtí zemřeli i potomci Aloise Rašína. Jeho syn byl umučen v nacistickém koncentračním táboře v roce 1944 a vnuka Aloise Rašína, jenž v roce 1990 se přijel z USA podívat na své rodiště, před Hlavním nádražím v Praze zabil železnou trubkou bezdomovec.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz