Článek
Právě v hotelu se totiž Kafka podruhé v životě setkal s Milenou Jesenskou, pražskou novinářkou a spisovatelkou.
V roce 1921 se hranice mezi Československem a Rakouskem posunula - a rozdělila město Gmünd. Předměstí zvané Cmunt, i s hotelem Huber, opustilo Dolní Rakousy a stalo se součástí zemí českých. Od roku 1923 mělo toto nové město název České Velenice. V letech 1938-1945 byly České Velenice pod názvem Gmünd III. součástí rakouského Gmündu a Třetí říše. 6. května 1945 přijel po mostě do Českých Velenic sám na koni sovětský důstojník Ferdinand Stasek, což znamenalo osvobození města. Za řekou Lužnicí, v Gmündu, spáchalo sebevraždu 9 funkcionářů NSDAP.
Z Gmündu, který je v polovině cesty mezi Prahou a Vídní, poslal Kafka pohlednici sestře Ottylii. V Gmündu totiž Kafku posedla myšlenka, že se s Jesenskou ožení. Jako by zapomněl, že je těžce nemocen a že Milena Jesenská je provdána za českého Němce Ernsta Pollacka. O noci s Jesenskou v Gmündu se Kafka ve své korespondenci zmiňuje čtyřicet šestkrát. Budova hotelu Hubert v různých úpravách a pod různými názvy přežila do dnů dnešních.
Mateřským jazykem pražského židovského spisovatele Franze Kafky (*1883) byla němčina. Před setkáním v Gmündu Mileně Jesenské napsal: „Nikdy jsem mezi německým národem nežil. Němčina je mi mateřštinou, a proto pro mě přirozená, ale čeština je blízká mému srdci.“ Kafkovy romány Proces, Zámek a Nezvěstný patří k nejslavnějším dílům světové literatury 20. století. V roce 1917 onemocněl tuberkulózou a od té doby mnoho času trávil v různých sanatoriích. Zemřel v roce 1924.
Milena Jesenská (*1896) byla českou novinářkou, spisovatelkou a překladatelkou. Překládala některá Kafkova díla do češtiny. Na začátku 20. let minulého století žila ve Vídni. Po návratu do Prahy se věnovala hlavně novinářské činnosti a stejně jako řada českých intelektuálů a literátů sympatizovala s levicí. Brzy prozřela z marxistických iluzí a v roce 1936 z KSČ vystoupila.V roce 1939 byla zatčena gestapem a vězněna v několika koncentračních táborech. Zemřela v roce 1944 v Ravensbrücku. Její tvorba – fejetony, články, svědectví a reportáže o meziválečné střední Evropě, problematice jejích společností a jejích vztahů – se dočkala zaslouženého světového uznání až po druhé světové válce.
Zdroj: NÖN