Hlavní obsah
Lidé a společnost

Jedna noc Franze Kafky a Mileny Jesenské

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Stanislav Tomáš
23. 10. 11:10

Svědkem jednoho z nejhlubších vztahů autora světové literatury Franze Kafky se v roce 1920 stal hotel Huber v dolnorakouském Gmündu. Zde vznikl soubor „Dopisy Mileně“.

Článek

Právě v hotelu se totiž Kafka podruhé v životě setkal s Milenou Jesenskou, pražskou novinářkou a spisovatelkou.

V roce 1921 se hranice mezi Československem a Rakouskem posunula - a rozdělila město Gmünd. Předměstí zvané Cmunt, i s hotelem Huber, opustilo Dolní Rakousy a stalo se součástí zemí českých. Od roku 1923 mělo toto nové město název České Velenice. V letech 1938-1945 byly České Velenice pod názvem Gmünd III. součástí rakouského Gmündu a Třetí říše. 6. května 1945 přijel po mostě do Českých Velenic sám na koni sovětský důstojník Ferdinand Stasek, což znamenalo osvobození města. Za řekou Lužnicí, v Gmündu, spáchalo sebevraždu 9 funkcionářů NSDAP.

Z Gmündu, který je v polovině cesty mezi Prahou a Vídní, poslal Kafka pohlednici sestře Ottylii. V Gmündu totiž Kafku posedla myšlenka, že se s Jesenskou ožení. Jako by zapomněl, že je těžce nemocen a že Milena Jesenská je provdána za českého Němce Ernsta Pollacka. O noci s Jesenskou v Gmündu se Kafka ve své korespondenci zmiňuje čtyřicet šestkrát. Budova hotelu Hubert v různých úpravách a pod různými názvy přežila do dnů dnešních.

Mateřským jazykem pražského židovského spisovatele Franze Kafky (*1883) byla němčina. Před setkáním v Gmündu Mileně Jesenské napsal: „Nikdy jsem mezi německým národem nežil. Němčina je mi mateřštinou, a proto pro mě přirozená, ale čeština je blízká mému srdci.“ Kafkovy romány Proces, Zámek a Nezvěstný patří k nejslavnějším dílům světové literatury 20. století. V roce 1917 onemocněl tuberkulózou a od té doby mnoho času trávil v různých sanatoriích. Zemřel v roce 1924.

Milena Jesenská (*1896) byla českou novinářkou, spisovatelkou a překladatelkou. Překládala některá Kafkova díla do češtiny. Na začátku 20. let minulého století žila ve Vídni. Po návratu do Prahy se věnovala hlavně novinářské činnosti a stejně jako řada českých intelektuálů a literátů sympatizovala s levicí. Brzy prozřela z marxistických iluzí a v roce 1936 z KSČ vystoupila.V roce 1939 byla zatčena gestapem a vězněna v několika koncentračních táborech. Zemřela v roce 1944 v Ravensbrücku. Její tvorba – fejetony, články, svědectví a reportáže o meziválečné střední Evropě, problematice jejích společností a jejích vztahů – se dočkala zaslouženého světového uznání až po druhé světové válce.

Zdroj: NÖN

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz