Hlavní obsah
Umění a zábava

Glosička jako vosička čili ohlédnutí za Otrlým divákem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: https://www.otrlydivak.cz/filmy/2023/megalomaniac.html

Z filmu Megalománie (2022, K. Ouelhaj)

16. 3. 0:04

Tak jsem se rozhodl, jsa pro dnešní večer slaměným vdovcem, jít na Festival otrlého diváka. Nerad chodím do kina sám, takže jsme se smluvili s kolegyní Terezou, že půjdeme na film Megalomanie od doposud neznámého belgického režiséra Karima Ouelhaje.

Článek

Očekávali jsme hutnou prasárnu a dostali jsme hutnou prasárnu. Bylo v ní snad všechno to něžňoučké dědičné zlo a špína lidského pokolení: bratr a sestra, potomci masového, nikdy nevypátraného vraha z konce devadesátých let, žijí své vcelku nudné životy v zaflusaném špinavém domě. Ona, uklízečka v továrně, je denně šikanována a znásilňována dvěma svými omezenými (primitiv a jeho idiotický „pudl“) kolegy za zbaběle mlčenlivého přihlížení svého šéfa. On, zakomplexovaný autoritářský podivín, který se ze všech sil snaží vyrovnat svému otci (takže vraždí osamělé třicítky a v pytlích je rozváží po okolí Monsu). Oba sourozenci mezi sebou mají platonicky incestní poměr, který ne a ne naplnit, neboť brácha Felix musí „dokončit své dílo“.

Aby ukrátil dlouhou chvíli své vztekem doutnající a neukojené sestře, pořídí jí lidského mazlíčka, „kočičku“, o níž ta se láskyplně stará… jako o kočičku.

Jak říkám, je tam všechno: mordy, rozbíjení kebulí, znásilnění, snová sourozenecká muchlovačka, snová sourozenecká muchlovačka v hromadě špíny, snová sourozenecká muchlovačka ve změti zmučených těl dávných obětí, surová, krvavá pomsta, dotěrná paní ze sociálky, dva domácí porody, polepšený hříšník, závěrečná scéna spokojené rodinky i s kočičkou, vzkříšení. Hutná špína, zažraná krev, zaschlý pot a slzy deroucí se prachem ksichtu.

Já si to užil. A Tereza na závěr lakonicky a surově poznamenala: „To je taková alegorie mýho PMS.“

A pak ještě dodala poslední hřebík do rakve: „A takovýhle lidi chtěj zakazovat Dahlovi tlusťochy.“

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz