Hlavní obsah
Názory a úvahy

Je Medvěděv vůl? Aneb uvažování omezeného despoty 18. století tři století mimo

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: https://s.inyourpocket.com/img/text/poland/warsaw/the_polish_plumb_cake.png

Dělení Polska v roce 1774, dobová karikatura

26. 5. 15:49

Tři Medvěděvovi verze mírového uspořádání bez ohledu na jejich nereálnost nereflektují současný svět.

Článek

Medvěděv na sociální síti Telegram zveřejnil tři scénáře, jak by mohla skončit třídenní speciální vojenská operace z konce února minulého roku. Nazývá svůj elaborát: Jak zmizí Ukrajina, jížto nazývá „umírající zemí“… inu, text šťavnatý, plný zvratů…

Ukrajina se dle pana exprezidenta rozpadne buď postupnou erozí, nebo překotně. V obou případech zanikne ukrajinská státnost, v obou případech dojde ke třem možnostem následného vývoje. Předestřu je ve zkratce:

1) Ukrajina bude rozdělena mezi některé státy EU a Rusko, území nevlastněná Ruskem, jakési nárazníkové pásmo, se rozhodne připojit k EU a vstoupit do NATO. Konflikt bude obnoven a může přerůst ve světovou válku.

2) Ukrajina bude rozdělena mezi některé státy EU a Rusko. Exilová vláda a teroristické ukrajinské skupiny „budou rozptýleny na území EU, která získala západní Ukrajinu“. Riziko následného konfliktu je střední.

3) Jako první bod, ale v opačném gardu: Ukrajina bude rozdělena mezi některé státy EU a Rusko, sporná území centrální Ukrajiny posléze vypíší referendum o sebeurčení a stanou se součástí Ruska…

Hned na počátku je třeba si uvědomit, že Medvěděv zřejmě svůj text adresuje Rusům, nikoliv do zahraničí. Přesto však jednoho šokuje ten surový imperiální a středověký primitivismus jeho myšlení: Rozdělíme si stát, naporcujeme ho jako koláč a rozdáme mezi velmoci. Udělali jsme to v 18. století s Polskem, uděláme to s Ukrajinou.

Jako by Medvěděv vůbec netušil, jak Evropská unie funguje, na jakých základech stojí. Že to není nějaké impérium s byrokratickou centrální mocí lačnící po koloniální expanzi, ale volné sdružení dost často protichůdných a handrkujících se, ale svobodných států, pro něž není územní zisk prioritou.

Medvěděv jako by podprahově vycházel jen z toho, co zná, co mu jeho vlastní stát nadělil. Vlastní stát fungující jako polepšovna vedená sadistickým hňupem bez rozhledu a fantazie, kde si právo vynucuje ten silnější prostřednictvím ostrých loktů a těžkých pěstí. Jako bychom se octli o dvě stě, tři sta let zpět – tam, kde se politická a lidskoprávní evoluce ruské duše (bez ohledu na průmyslovou vyspělost) zastavila.

I já mám tři scénáře možného vývoje:

1) Medvěděv je vůl.

2) Rusové jsou voli a Medvěděv jim jen chystá dobře stravitelné krmení.

3) Medvěděv i Rusové jsou voli a vzájemně si bučí v kódu, který je stovky let starý, stejně jako ruský kalendář…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz