Hlavní obsah

Kamenná rozhledna Klínovec

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: https://cs.wikipedia.org/wiki/Kl%C3%ADnovec_%28rozhledna%29
21. 8. 7:50

Rozhledna Klínovec se nachází u města Jáchymov v Karlovarském kraji. Rozhledna stojí na stejnojmenném vrcholu. Rozhledna je nejvýše položená rozhledna Krušných hor.

Článek

Rozhledna se nachází na vrcholu Klínovec a vedle rozhledny se nachází také horský hotel Klínovec a s rozhlednou jsou chráněny jako kulturní památka.

V roce 1817 byla na vrcholu Klínovce ( hora ) postavena vyhlídková věž, která ale v roce 1868 shořela. V roce 1883 začal Krušnohorský spolek se stavbou kamenné rozhledny. Ta byla následující rok otevřena s jménem Kaiser-Franz-Josephs-Turm. Už v roce 1885 vrchol navštívilo přes 6 000 lidí, ale jen 4 623 vystoupilo na rozhlednu.

Kvůli silnému větru byla vrchní plošina rozhledny zastřešena, od roku 1888 ji kryla skleněná střecha. S rozvojem turistiky bylo rozhodnuto o přístavbě sloužící k ubytování.

V letech 2004-2008 se plánovala rozsáhlá rekonstrukce ke které ale nedošlo kvůli nedostatku financí. Obec Boží Dar, která objekt v roce 2003 koupila, získala v roce 2010 dotaci 1 milion euro. Při snahách o rekonstrukci se přišlo, že zdivo je v havarijním stavu a rekonstrukce tedy postrádá smysl. Takže věž byla po částech rozebrána a znovu postavena. Rozhledna byla znovuotevřena roku 2013.

Z rozhledny můžete vidět Krušné hory, Děčínský Sněžník, České středohoří a mnoho dalších.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kl%C3%ADnovec_%28rozhledna%29

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz