Hlavní obsah
Cestování

Krása Pardubického kraje: Bohdanečský rybník

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Martin Podlas
3. 8. 11:03

Máte rádi rybníky, ptactvo, nebo se jen rádi kocháte krásnou přírodou? Jestli ano, určitě vám doporučuji se zajít kouknout do Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník.

Článek

Lidé znají Lázně Bohdaneč jako místo, kde jsou lázně, ale to není jediná výhoda. V okolí L.B. se můžete projít Pernštějnskými rybníky a hlavně také Bohdanečskými rybníky. Bohdanečský rybník zaujme nejen dospělé, ale i děti, protože zde najdete i malou rozhlednu, odkud se můžete koukat na jedinečný přírodní ostrov na kterém je vodní ptactvo. Na ostrůvku jsou např. jeřábi popelaví, volavky popelavé a bílé, a mnoho dalších druhů ptactva. Doporučuji si s sebou vzít dalekohled nebo fotoaparát.

Nad bohdanečskými rybníky také často krouží největší dravec u nás orel mořský, který má rozpětí křídel až 2,5 metru. Když se vydáte brzy ráno nebo později večer,tak je i šance, že zahládnete divoká prasata, zajíce nebo srnky. V roce 1903 se udává rozhloha rybníka 328 ha, v roce 1967 již méně než 150 ha a dnes je to přibližně 90 ha vodní plochy a 80 ha litorálních porostů. Bohdanečský rybník byl a je velmi vyhledávanou lokalitou ornitologů, protože jsou tam velice vzácné druhy ptactva, na které můžete také narazit při procházce.

Od roku 1951 je zde vyhlášena NPR (Národní přírodní rezervace). Od roku 1963 jsou v NPR prováděna ochranářská opatření, jejichž cílem je udržení a obnova původních biotopů. Spočívají především v kosení luk a vyřezávání náletových dřevin. V letech 1999-2015 byl postupně odbahněn Bohdanečský rybník. Přijměte tedy pozvání na vycházku, abyste se mohli kochat touto krásnou přírodou.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz