Hlavní obsah

Krásná vyhlídková věž uprostřed Moravy v areálu zámku Lednice

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: https://www.uzasnamorava.cz/kam-vyrazit/minaret
15. 8. 10:00

Zámek Lednice je jeden z nejkrásnějších zámků v České republice, ale slyšeli jste o vyhlídkové věži minaret uprostřed zahrad zámku Lednice?

Článek

Lednický minaret je přes 60 metrů vysoká romantická rozhledna, nacházející se v areálu zámeckého parku Lednice a je součástí lednicko-valtického areálu zapsaného na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o druhou nejstarší dochovanou rozhlednu na českém území a zároveň jde o jediný minaret v České republice. Také je to nejvyšší stavba tohoto typu mimo islámské země. Od roku 1958 je na seznamu nemovitých kulturních památek ČR.

Rozhledna se stavěla v letech 1797-1804 a náklady se vyšplhaly na jeden milion zlatých, velkou sumu si pravděpodobně ale odnesl architekt Josef Hardtmuth.

Stavba byla provedena na močálovitém měkkém podloží a tak byla stavba velice náročná. Jen k zajištění základů bylo použito 500 pilotů z dubového dřeva a na nich položen rošt z 96 silných kmenů.

Minaret byl využíván jako odpočinkové místo a také jako vyhlídka na celý zámecký areál a do dalekého okolí.

Větší opravou prošel minaret v 80. a 90. letech 20. století, kdy bylo nutno řešit problémy se statikou.

Na začátku 21. století proběhla celková rekonstrukce ( oprava střechy, věže, kamenné výzdoby na fasádě, fresky, opravy mozaikových podlah a několik dalších věcí ). Předpokládaný celkový rozpočet byl 30 milionů, ale cena se vyšplhala na na 38 milionů.

Minaret je postaven na břehu Zámeckého rybníka. K rozhledně se dá dostat pěšky cca 1,5 km cesty zámeckým parkem nebo také lodí po zámecké Dyji. Z ochozu je vidět park, Bílé Karpaty a mnoho dalšího.

Minaret má tři vyhlídkové ochozy, přičemž k nejvyššímu vede 302 schodů. První dva ochozy mají kamenná zábradlí, nejvyšší má zábradlí kovové.

Zdroje:

https://www.uzasnamorava.cz/kam-vyrazit/minaret

https://cs.wikipedia.org/wiki/Minaret_(Lednicko-valtick%C3%BD_are%C3%A1l)

https://www.zamek-lednice.com/cs/informace-pro-navstevniky/prohlidkove-okruhy/781-minaret

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz