Hlavní obsah

Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: https://www.adrspasskeskaly.cz/
16. 8. 8:12

NPR Adršpašsko-teplické skály jsou místem, kde si to každý zamiluje, kvůli nádherným skalním městečkům.

Článek

Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály byla vyhlášena již v roce 1933 na rozloze 1771 ha k ochraně zachovalých celků skalních měst. NPR Adršpašsko-teplické skály se nachází na území okresů Náchod a Trutnov.

Adršpašské skály

Od teplický skal jsou Adršpašské skály odděleny 7 km dlouhým kaňonem Vlčí rokle. Můžete zde najít až 90 metrů vysoké skalní věže, vodopád a 2 jezírka. Celou touto oblastí vede zpoplatněná trasa pro turisty. V Adršpašských skalách je krásné skalní město a je zde poměrně hodně turistů. Toto největší skalní město střední Evropy určitě stojí za návštěvu. Prohlídkový okruh je dlouhý přibližně 4 km. Nejdříve vás zavede k malebnému lomu Pískovna, dále se budete kochat krásnými pískovcovými věžemi různých velikostí a tvarů. Nejznámější věže ve skalním městě jsou Milenci, Starosta a Starostová, Homolu cukru a Džbán. A hlavně si nenechte ujít krásnou plavbu na lodičce po romantickém jezírku, kde se budete plavit okolo skal.

Teplické skály

Teplické skalní město je tvořeno skalními stěnami. Teplické skalní město se rozkládá podél toku Skalního potoka. Nachází se v nich přibližně 70 pojmenovaných skalních útvarů. Trasa okolo Skalního potoka je zpoplatněna, ale okolo Supích skal a vrcholu Čáp zpoplatněna není. Teplické skály najdete kousek od Teplic nad Metují, kde se dá zaparkovat. Můžete zde vystoupat po dlouhém schodišti na pozůstatky hradu Střmen a poté můžete pokračovat do skalního města. Ve skalním městu uvidíte krásné skalní věže, stěny a skalní labyrinty.

Na území NPR můžete vidět pozůstatky tří hradů, skalní hrad Střmen, Adršpach a Skály.

Určitě NPR Adršpašsko-teplické skály doporučuji, je zde krásně a myslím, že si to tu zamilujete.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Adr%C5%A1pa%C5%A1sko-teplick%C3%A9_sk%C3%A1ly#Teplick%C3%A9_sk%C3%A1ly_2

https://www.adrspasskeskaly.cz/

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/teplicke-skalni-mesto

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz