Hlavní obsah

Národní přírodní rezervace Boubínský prales

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: https://www.npsumava.cz/vylet/boubinsky-prales/
16. 8. 7:30

Boubínský prales je největší nedotčenou plochou původního lesa ve střední Evropě a určitě to zde stojí za navštívení.

Článek

NPR Boubínský prales se nachází 3,5 km severovýchodně od obce Zátoň v okrese Prachatice. NPR Boubínský prales je třetí nejstarší přírodní rezervací a to o rozloze 685 ha. Oblast leží v CHKO Šumava. Důvodem ochrany je bukosmrkový porost s vtroušeným klenem, nacházející se v okolí 1362 metrů vysokého vrchu Boubín.

V průběhu let byla část prales poničena narůstajícím turismem a kůrovcem. Z tohoto důvodu zde najdete jádrovou část pralesa ohraničenou plotem, tím zamezuje vstupu turistů a zvěře. Na území rezervace se nachází stromy staré až 500 let. Rezervace patří mezi nejvíce navštěvovanější místo na Šumavě, vede skrz ni naučná stezka a několik turistických tras směřujících k rozhledně na vrchu Boubín.

Na vrcholu kopce Boubín se nachází nejvýše položená dřevěná rozhledna v Česku o výšce 21 metrů, jejíž stavba byla započata v roce 2004 a o rok později dokončena. Před touto rozhlednou se zde nacházela dřevěná vojenská pozorovatelna. Od roku 2021 probíhá sbírka na stavbu nové rozhledny, protože současná už je na konci své životnosti.

V roce 2004 zde bylo pozorováno 311 druhů bezobratlých, z čehož 6 druhů spadá do sekce zvláštně chráněných a 24 do červených seznamů ohrožených druhů v České republice.

Porost zde tvoří zejména smrky, buky ale také jedle, jilm a klen a některé z nich dosahují stáří až 500 let.

Oblast národní přírodní rezervace se rozprostírá v katastrálním území obcí Včelná pod Boubínem a Horní Vltavice, a ačkoliv neleží v území národního parku Šumava, patří do CHKO Šumava.

Naučná stezka má necelé 4 kilometry a nachází se na ní celkem osm zastávkových míst. Začíná u Boubínského jezírka a pokračuje po vyznačených cestách. Naučná stezka vás bude informovat o ptactvu a zvířatech co zde žijí.

Na závěr bych chtěl říct, že v minulých letech zde přibylo na turismu, ale i tak je zde pořád krásně. Uvidíte zde přírodu, kterou si zamilujete a určitě se sem budete chtít ještě vrátit, protože zde uvidíte i krásné výhledy z rozhledny.

Zdroje:

https://www.npsumava.cz/vylet/boubinsky-prales/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Boub%C3%ADnsk%C3%BD_prales

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/vlakem-boubinskym-pralesem

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz