Hlavní obsah

Národní přírodní rezervace Kaňon Labe

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: https://www.labeplus.cz/turisticke-cile/naucna-stezka-kanon-labe
15. 8. 4:00

NPR Kaňon zná jen málo lidí, a proto je zde příroda furt krásná. Navštívite-li vyhlídku Belveder, můžete vidět krásný kaňon řeky Labe.

Článek

KAŇON LABE

Kaňon Labe je národní přírodní rezervace od roku 2010. Nachází se v ústeckém kraji mezi Děčínem a Hřenskem. Je součástí CHKO Labské pískovce. Najdete zde například krásnou vyhlídku Belveder, ze které se můžete koukat na Labe pod vámi. Vyhlídka Belveder byla postavena na místě, které je označováno jako největší pískovcový kaňon v Evropě.

Národní přírodní rezervace

NPR je zde kvůli přirozeným lesním porostům na pravém svahu kaňonu řeky Labe tvořené především acidofilními a květnatými bučinami, suťovými lesy. Také zde jsou ohrožené druhy rostlin a živočichů. Ojedinělý útvar pravého svahu kaňonu řeky Labe tvořeného formami pseudokrasového reliéfu v kvádrových pískovcích svrchní křídy vyskytujícími se zde především v podobě rozsáhlých skalních stěn, věží a složitě členěných hřbetů.

Lokalita

NPR se nachází na území Českého středohoří a Děčínské vrchoviny a je součásti CHKO Labské pískovce. Kaňon Labe je nejmohutnější pískovcový kaňon Evropy, vytvořený erozní činností řeky Labe v křídových sedimentech a to až do hloubky 300m. Nejkrásnější pohled na celé území je z vyhlídek Belvedér a Růžový hřeben. Rozloha NPR činí okolo 480 hektarů.

Vyhlídka Belvedér

Vyhlídka Belvedér či Belveder je upravená skalní terasa s vyhlídkou do údolí řeky Labe. Vyhlídkova terasa se nachází přibližně 130 m vysoko nad řekou Labe u obce Labská stráň asi 3 km jižně od Hřenska v okrese Děčín. V blízkosti vyhlídky se nachází bývalý hostinec, nyní již hotel Belveder.

Na vyhlídku se můžete dostat autem až téměř k vyhlídce na parkoviště u hotelu Belveder.

Pěšky se sem můžete dostat po červené turistické značce vedoucí v délce cca 15 km z Hřenska do Děčína.

Z Belvederu dolu se můžete dostat pomocí schodů, které vedou do labského údolí.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vyhl%C3%ADdka_Belved%C3%A9r

https://www.labeplus.cz/turisticke-cile/naucna-stezka-kanon-labe

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ka%C5%88on_Labe

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz