Hlavní obsah

Národní přírodní rezervace Králický Sněžník

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels, fotobanka

Ilustrační obrázek.

21. 8. 7:49

NPR Králický Sněžník byla vyhlášena roku 1990 na ploše necelých 1965 ha. Rezervaci najdete na území Pardubického a Olomouckého kraje.

Článek

NPR Králický Sněžník zahrnuje také horu Králický Sněžník, která je pojmenována kvůli dlouhému zimnímu období, kdy je na vrcholu sníh až 8 měsíců v roce. NPR leží na území Pardubického a Olomouckého kraje. Rezervace má plochu necelých 1965 ha.

3 tipy kam se podívat v NPR Králický Sněžník:

1. Pramen řeky Moravy

2. Králický Sněžník ( hora )

3. Naučná stezka Králický Sněžník

Určitě doporučuji zde být na několik dní nebo aspoň na týden, aby jste si prošli celou tuto krásnou a klidnou lokalitu.

V roce 2013 bylo území vyhlášeno v nových hranicích pří kterých došlo k propojení dvou oddělených částí chráněného území v oblasti Malého Sněžníku do kompaktní plochy a také byla současně oblast pod vrchem Slamník z rezervace vyjmuta.

Od nadmořské výšky přibližně 1350 m je vyvinuto alpínské bezlesí. Na exponovaných místech s měkkou půdou, kde se v zimě udrží jen nízká sněhová pokrývka můžeme najít vyfoukávané alpínské trávníky a alpínská vřesoviště.

V nadmořských výškách cca 1080-1350 m se rozkládají rozsáhlé horské smrčiny, často i pralesovitého charakteru. Hlavně se jedná o horské třtinové smrčiny. V nižších nadmořských výškách pod 1100 m jsou přirozenou vegetací bučiny. Původně zde byly smíšené lesy buku lesního, jedle bělokoré, smrku ztepilého a místy zde byl i javor klen.

Na území Králického Sněžník roste mnoho druhů vzácných horských rostlin. Cenný výskyt je vysokohorských jestřábníků z okruhu jestřábníku alpského. Samozřejmě zde roste mnoho dalších rostlin vzácných i méně vzácných.

V oblasti Králického Sněžníku žije mnoho druhů živočichů. Např.: jelen lesní nebo srnec obecný, ale můžeme spatřit i nepůvodní druh kamzíka horského, který sem přešel ze sousedních Jeseníků, kde byl vysazen. Z šelem je zde hojná liška obecná, vzácnější je jezevec lesní. Větší šelmy jako medvěd hnědý, vlk, rys ostrovid a dalších zde byly vyhubeni. Z ptactva zde najdete např.: krkavec velký, datel černý, datlík tříprstý a mnoho dalších.

Určitě doporučuji si do této národní přírodní rezervace zajet a to minimálně na několik dní. Určitě si to zde užijete.

Zdroje:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%A1lick%C3%BD_Sn%C4%9B%C5%BEn%C3%ADk_(n%C3%A1rodn%C3%AD_p%C5%99%C3%ADrodn%C3%AD_rezervace)

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/narodni-prirodni-rezervace-kralicky-sneznik-a-nauc

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz