Hlavní obsah

V Česku najdeme krásné hrady, jedním z nich je Rokštejn

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: https://turistickamapa.cz/zricenina-hradu-rokstejn/
11. 8. 11:11

Rokštejn je nádherná zřícenina hradu ležící na skalnatém návrší nad údolím říčky Brtnice, nedaleko obce Panská Lhota v okrese Jihlava. Je to jedno z míst, které se vám určitě zalíbí.

Článek

Rokštejn je nádherná zřícenina hradu ležící na skalnatém návrší nad údolím říčky Brtnice, nedaleko obce Panská Lhota v okrese Jihlava. Torza dvou hradních paláců s hranolovou věží a zbytky hospodářských budov tvoří jednu z největších hradních zřícenin na Českomoravské vrchovině. Rokštejn je zapsán na seznamu kulturních památek. Od roku 1981 zde probíhá systematický archeologický výzkum.

Historie

Rokštejn je jeden z nejstarších moravských hradů podunajského typu. Byl postaven ve 13. století. Původně se jmenoval Ruteštejn. Za nevyjasněných okolností se hradu kolem rou 1359 zmocnil moravský markrabě Jan Jindřich, hrad se stal centrem jeho statků v okolí, hájit měl též markraběcí zájmy proti blízké Jihlavě.

Archeologický výzkum

V souvislosti s plánovanou výstavbou přehrady Střížov byl v roce 1981 zahájen systematický archeologický výzkum zříceniny Rokštejna pod vedením historika Zdeňka Měřinského. V základech věže byla nalezena kostra novorozence, což je cenný doklad přežívajících pohanských zvyků ve 13. století. Věřilo se, že hradu lze tímto způsobem zajistit nedobytnost. V šachtě brány do horního hradu byl nalezen unikátní soubor hracích kostek (největší kolekce v Evropě).

Současnost

Zřícenina hradu Rokštejn je majetkem města Brtnice, stále zde probíhá archeologický výzkum, po smrti Z. Měřinského jej vede Jana Mazáčková z vědecko-výzkumné stanice Panská Lhota. Areál je volně přístupný s možností komentované prohlídky. V létě zde probíhá řada kulturních akcí.

Pokud patříte k milovníkům starých hradů, určitě je toto místo právě pro vás. Hrad měl zmizet hladinou přehrady, z jejíž stavby nakonec sešlo. Takže máte štěstí a můžete si udělat krásný jednodenní výlet na hrad Rokštejn.

zdroje:

https://www.kudyznudy.cz/aktivity/zricenina-hradu-rokstejn

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rok%C5%A1tejn

https://www.hrady.cz/hrad-rokstejn-rukstejn-rokstyn

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz