Článek
Rokštejn je nádherná zřícenina hradu ležící na skalnatém návrší nad údolím říčky Brtnice, nedaleko obce Panská Lhota v okrese Jihlava. Torza dvou hradních paláců s hranolovou věží a zbytky hospodářských budov tvoří jednu z největších hradních zřícenin na Českomoravské vrchovině. Rokštejn je zapsán na seznamu kulturních památek. Od roku 1981 zde probíhá systematický archeologický výzkum.
Historie
Rokštejn je jeden z nejstarších moravských hradů podunajského typu. Byl postaven ve 13. století. Původně se jmenoval Ruteštejn. Za nevyjasněných okolností se hradu kolem rou 1359 zmocnil moravský markrabě Jan Jindřich, hrad se stal centrem jeho statků v okolí, hájit měl též markraběcí zájmy proti blízké Jihlavě.
Archeologický výzkum
V souvislosti s plánovanou výstavbou přehrady Střížov byl v roce 1981 zahájen systematický archeologický výzkum zříceniny Rokštejna pod vedením historika Zdeňka Měřinského. V základech věže byla nalezena kostra novorozence, což je cenný doklad přežívajících pohanských zvyků ve 13. století. Věřilo se, že hradu lze tímto způsobem zajistit nedobytnost. V šachtě brány do horního hradu byl nalezen unikátní soubor hracích kostek (největší kolekce v Evropě).
Současnost
Zřícenina hradu Rokštejn je majetkem města Brtnice, stále zde probíhá archeologický výzkum, po smrti Z. Měřinského jej vede Jana Mazáčková z vědecko-výzkumné stanice Panská Lhota. Areál je volně přístupný s možností komentované prohlídky. V létě zde probíhá řada kulturních akcí.
Pokud patříte k milovníkům starých hradů, určitě je toto místo právě pro vás. Hrad měl zmizet hladinou přehrady, z jejíž stavby nakonec sešlo. Takže máte štěstí a můžete si udělat krásný jednodenní výlet na hrad Rokštejn.
zdroje:
https://www.kudyznudy.cz/aktivity/zricenina-hradu-rokstejn
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rok%C5%A1tejn
https://www.hrady.cz/hrad-rokstejn-rukstejn-rokstyn