Hlavní obsah

Styk handicapovaných by neměl být společenské tabu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels
15. 9. 18:54

Maslowova pyramida potřeb definuje základní potřeby každého člověka. Primárním pilířem jsou ty fyziologické, kterými je i sex. Nic na tom nezmění ani fyzické postižení.

Článek

Mezi handicapovanými roste poptávka po takzvané sexuální asistenci. Již několik let na našem území vznikají organizace, které pomáhají lidem s tělesným postižením v intimních záležitostech. V roce 2015 bylo vyškoleno 5 profesionálních sociálních pracovnic, které se zaměřují na sexuální pomoc.

Nejedná se o prostituci

Důraz je kladený na edukaci v oblasti sexuálních praktik. To je nesmírně důležité, protože mnozí vozíčkáři neměli aktivní sexuální život ani před vznikem handicapu. Vlastně vůbec nevědí jak na to. Ovšem i lidé, kteří již sex zažili před úrazem nebo nemocí, jsou vystavení nepříjemným situacím. S nefunkčními částmi těla to není jako dřív.

Mnohdy se nemají jak dozvědět o možnostech sexuálních praktik. V naší společnosti je to zatím stále tabu a není zde adekvátní podpora. Je proto potřeba vyškolený personál, který jim vše vysvětlí.

Rizika

Pohlavní styk ovšem neobnáší pouze radost a potěšení. Je neodmyslitelně spojený s řadou pohlavních chorob. Proti těm je nutné se chránit. Každý, kdo to chce dělat správně, musí mít potřebné znalosti.

Mnoho osob s postižením využívá služeb prostitutek. Není se moc čemu divit, mnohdy nemají jinou možnost. To je ovšem velmi rizikové chování, které se nemusí vyplatit.

Další hrozbou je zneužívání osob s handicapem jiným člověkem. Mnohdy se stává, že si tělesně postižený člověk vyhledá sexuálního partnera na seznamkách. Tam pro ně není těžké narazit na lidi s nejrůznějšími zvrácenými zálibami. Mohou se tak snadno stát obětí násilí či zneužívání.

Také je důležité znát dobře svoji diagnózu a možnost početí dítěte. Ne pro všechny je těhotenství bezpečné, případně může být zvýšená dědičnost genetických nemocí. Každý člověk, který chce být sexuálně aktivní, si musí své možnosti uvědomovat. Také by měl mít znalost způsobů antikoncepce.

Řemeslo na vzestupu

Každý rok u nás absolvuje kurz na sexuální asistenci desítky lidí. To je jednoznačně dobrá zpráva. Dalším pozitivním trendem je, že mezi nimi nejsou pouze samé ženy, ale počet mužů stále přibývá. To je důležité hlavně proto, aby nebyla sexuální asistence dostupná pouze pro jedno pohlaví.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz