Článek
„Po desetiletí či déle je svět svědkem neustálého šíření autoritářských zákonů, politik a praktik, které zmenšují občanský prostor a narušují svobodu projevu nebo sdružování. Politická rozhodnutí prohloubila nerovnost, zvýšila chudobu a obohatila miliardáře,“ uvedla Agnès Callamard, generální tajemnice organizace Amnesty International, v úvodu zprávy, která mapuje stav lidských práv ve 150 zemích světa za rok 2024 a počátek roku 2025. Hodnotí jejich dodržování v několika oblastech, jako jsou ozbrojené konflikty, diskriminace, klimatická nespravedlnost nebo zneužívání technologií.
Podle zprávy byla v minulém roce po celém světě přijata řada autoritářských zákonů a praktiky, zintenzivnily útoky proti občanské společnosti a obráncům lidských práv. Počet zabitých novinářů byl rekordní. Callamard upozorňuje na to, že výše zmíněné trendy posiluje mimo jiné i vláda Donalda Trumpa ve Spojených státech. Situace se navíc může dále zhoršovat vzhledem k tomu, že řada států, zejména těch mocných, nadále podkopává mezinárodní systém založený na pravidlech a autoritářské praktiky se šíří napříč různými kontinenty.
V evropském kontextu zpráva zdůrazňuje pokračující ruskou agresi proti Ukrajině. Porušování mezinárodního humanitárního práva a zločiny podle mezinárodního práva ze strany Ruska, včetně přímých útoků na civilní infrastrukturu, vedly nejen ke ztrátám na životech, ale i dramatickému zhoršování základních životních podmínek na Ukrajině, spolu s rostoucím utrpením dětí a dalších ohrožených skupin.
Jako jednu z významných událostí přispívající k celkovému zhoršování dodržování lidských práv ve světě Amnesty International zmiňuje situaci v Pásmu Gazy trvající od teroristického útoku Hamásu v říjnu roku 2023, kdy Izrael v reakci na čin spustil na území vojenskou operaci. Podle zprávy se Izrael dopustil činů zakázaných Úmluvou o genocidě. Upozorňuje také na rostoucí násilí spojené s izraelskou okupací na Západním břehu Jordánu. Zpráva však hovoří i o dalších konfliktech a násilí v zemích, jako jsou například Súdán, Demokratická republika Kongo či Myanmar. Mezinárodní trestní soud vydal v roce 2024 zatykače na představitele Izraele, Gazy, Libye, Myanmaru a Ruska.
Rok 2024 byl také prvním kalendářním rokem, ve kterém průměrná globální teplota vzrostla o více než 1,5 °C oproti průměru z let 1850–1900, což dále zhoršuje klimatické nerovnosti. Zpráva Amnesty International upozorňuje na nedostatečné jednání světových vlád, včetně odstoupení USA od Pařížské dohody.
Chybějící odškodnění sterilizovaných žen i nezodpovědný vývoz zbraní
Zpráva se věnuje také situaci v oblasti lidských práv u nás. Uvádí například, že v České republice jsou stále stovky zejména romských žen, které byly nuceně sterilizovány, a zatím se nedočkaly odškodnění. Dále zmiňuje nepřijetí zákona, kterým by byl vytvořen post dětského ombudsmana (tento zákon byl nicméně přijat v březnu 2025 a je účinný od 1. července).
Česko pokračuje ve vývozu zbraní do Izraele, Saúdské Arábie a Spojených Arabských Emirátů, navzdory riziku, že mohou být použity při vážném porušování lidských práv a mezinárodního humanitárního práva.
Zpráva kladně hodnotí otevření Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách. Současně zmiňuje rasistické plakáty a xenofobní rétoriku v kampani proti migraci hnutí Svobody a přímé demokracie. Česká vláda také podle zprávy nezvládla přijmout závazky ke stanovení specifických cílů a přijetí konkrétních opatření k řešení změny klimatu, které by byly právně závazné.
Pro Slovensko Amnesty International zdůrazňuje postavení nevládních organizací, zejména těch lidskoprávních a zaměřených na transparentnost. Ve sledovaném období čelily kritice a útokům ze strany vládních úředníků. „Tato démonizace vedla k prvnímu parlamentnímu hlasování o návrhu zákona, který byl v rozporu s právem EU. Na konci roku parlament projednával pozměněnou verzi návrhu zákona, která by mohla potenciálně omezit právo na svobodu sdružování. Úspěšně bylo provedeno i několik opatření ke snížení financování nevládních organizací,“ stojí ve zprávě.
Autorka: Barbora Báštěcká
Zajímají vás další články o nezisku a občanské společnosti? Působíte v neziskovém sektoru a hodily by se vám užitečné informace, jak zlepšit vaši práci? Navštivte náš web Svetneziskovek.cz.