Článek
Masové vraždění není na Haiti ničím neobvyklým, přesto tento incident vyvolal značné rozčarování. Bezpečnostní situace na Haiti se dlouhodobě stále zhoršuje.
Nejnovější vlna násilí, kterou rozpoutali místní gangy, začala atentátem na tehdejšího prezidenta Javenela Moïse v roce 2021. K dalšímu zhoršení došlo v letošním roce, kdy se začátkem března spustila další vlna bezprecedentního násilí. Stále sílící místní gangy zaútočili na věznice, policejní stanice, mezinárodní letiště, přístav a další státní instituce. Podniky a školy v hlavním města Port-au-Prince museli zavřít a stovky lidí jsou na útěku nebo se schovávají ve snaze uniknout řádění gangů.
Gangy využili cesty tehdejšího prezidenta Henryho do Keňi a rozpoutali nevídané násilí. Ze dvou věznic osvobodili více než 4 700 vězňů a zaútočili na další státní instituce. Podle odhadů gangy ovládli nejméně 80 % hlavního města. Vůdci gangů se netajili tím, že jejich cílem je svrhnout prezidenta Henryho. Prezident Henry nakonec tlaku ustoupil a vzdal se své funkce. Od té doby kontrolují gangy téměř celé hlavní město.
Vláda se marně snaží čelit rostoucí moci gangů v hlavním městě Port-au-prince a v jeho okolí. Gangy jsou obviňovány z brutálních vražd, hromadného znásilňování, únosů za výkupné a omezování distribuce potravin.
Organizace spojených národů odhaduje, že v letošním roce dosáhl počet zabitých na Haiti 5 000. Mnoho obyvatel země se v této zoufalé situaci snaží uniknout z území ovládaných gangy. Podle Mezinárodní organizace pro migraci je po celé zemi vnitřně vysídleno více než 700 000 lidí (z toho polovina dětí).
Jednou z mála nadějí na zlepšení situace se zdá být zásah zvenčí v podobě mezinárodní bezpečnostní mise. O bezpečnostní misi podporovanou OSN žádala Haitská vláda od roku 2022. O rok později byla schválena mise pod vedením Keni, ale zahájení mise se stále protahovalo.
Mezinárodní policejní síly dorazily na Haiti v červnu letošního roku, aby posílily haitskou národní policii, ale nemají potřebné finanční prostředky ani vybavení na konfrontaci s těžce ozbrojenými gangy. Haiti vyzvalo k přeměně mnohonárodní bezpečnostní mise na mírové síly OSN, aby bylo zajištěno lepší zásobování. Plán ale ztroskotal v Radě bezpečnosti kvůli nesouhlasu Číny a Ruska.
Gangy tak mají v podstatě neomezenou moc nad velkou částí hlavního města a násilí je na denním pořádku. Kvůli obvinění z čarodějnictví se ale vraždí zřejmě poprvé. K celé tragédii došlo ve čtvrti Cité Soleil, jedné z nejchudších a nejnebezpečnějších částí hlavního města Port-au-prince. Část místního přístavu zvanou Dock Jérémie ovládá gang Wharf, který vede Monel Felix přezdívaný Makino. Makinův gang je součástí širší koalice gangů Viv Ansanm, která je dominantní silou v oblasti a ovládá velkou část haitského hlavního města.
Co se přesně na místě stalo není snadné určit, protože oblast Cité Soleil je skutečně nebezpečná a jakékoli vyšetřování na místě je jen těžko proveditelné. Makino navíc kontroluje pohyb místních a používání telefonů, aby se zprávy o masakru nemohli šířit.
Podle zprostředkovaných zpráv Makino, po té co jeho syn onemocněl, kontaktoval kněže woodoo. Od kněze se měl dozvědět, že za nemocí jeho syna stojí skupina zdejších stařešinů, kteří také provozují woodoo. Makino na ně proto poslal své zabijáky. To ale evidentně nepomohlo, protože syn na následky nemoci zemřel. Řádění gangu proto pokračovalo i další den.
Podle informací byli vražděni především staří lidé okolo 60 let. Mladší lidé byli napadáni zřejmě jen, když se snažili zabránit jejich vraždění. Někteří byli zavražděni střelnými zbraněmi jiní noži nebo mačetami. Podle národní sítě pro obranu lidských práv (RNDDH) bylo v pátek 6. 12. zavražděno nejméně 60 lidí a v sobotu nejméně 50 dalších. Počet obětí není snadné určit, ale podle nejvyššího představitel OSN pro lidská práva Volkera Türka je odhadovaný počet zabitých během celého víkendu 184.
Masakr vyvolal velké rozčarování. Haitský premiér událost označil za „překročení červené linie“ a slíbil, že mobilizuje všechny síly k vypátrání a potrestání viníků. Generální tajemník OSN vyzval členské státy, aby poskytly misi mnohonárodní podpory bezpečnosti finanční a logistickou podporu potřebnou k úspěšné pomoci haitské národní policii. A bezpečnostní mluvčí Bílého domu zopakoval výzvu k naléhavé mezinárodní podpoře pro misi a řekl, že Spojené státy jsou „zděšeny“.
Bezpečnostní situace na Haiti se však vytrvale zhoršuje, mnoho zemí dosud nesplnilo sliby podpory a je otázkou zda tento incident dokáže změnit dosavadní přístup mezinárodního společenství.