Článek
Podle článku vyvezla samotná Brazílie v roce 2023 3 miliony tun hovězího masa. Celosvětový export této suroviny pak činil zhruba 12,1 milionu tun. Na celosvětovém vývozu se tak samotná Brazílie podílí neuvěřitelnými 25 %. Podobně neuvěřitelné je i druhé místo. Druhá Indie sice neexportuje ani polovinu toho, co Brazílie, ale na zemi, kde je pro značnou část obyvatel kráva posvátná, je i to dost neobvyklé. Za Brazílií poměrně hodně zaostává (celosvětově pátá) Argentina, která vyprodukuje jen zhruba čtvrtinu toho, co Brazílie.
Největší vývozci hovězího (hodnoty v tisících tun):
Brazílie 3 012
Indie 1 475
USA 1 422
Austrálie 1 400
Argentina 795
Tak obrovská výroba a vývoz hovězího se v Brazílii neobejde bez ekologických škod. Článek upozorňuje na odlesňování a ztrátu biodiverzity ve dvou Brazilských regionech Amazonii a Cerradu. Na Cerrado se prý občas zapomíná, přestože zde žije asi 5 % ze všech živočichů a rostlin na planetě a zdejší příroda zadržuje 13,7 miliardy tun oxidu uhličitého.
Informace o trhu s hovězím masem zajímavě doplňuje americký článek o světovém obchodu s hovězím (celý článek zde). Mezi největší vývozce patří Brazílie, Indie a USA. Co se týče produkce hovězího, tak tady nad Brazílií mírně vedou spojené státy. Ty jsou však také největším spotřebitelem, kdy jejich spotřeba je zhruba dvojnásobná než v zemích EU. Největším importérem hovězího masa je naopak Čína.
A kam míří jihoamerické hovězí? Drtivá většina ho končí právě v Číně. Do Číny a Hong Kongu míří 60 % brazilského exportu a do samotné Číny míří také 61 % argentinského hovězího. Evropská unie vyrobí o něco málo více hovězího než spotřebuje a na celosvětovém obchodu se příliš nepodílí. Výjimkou je snad jen Německo, kam míří asi 9% Argentinského vývozu.