Článek
Celý příběh začal 11. listopadu 2024, kdy se čtveřici teenagerů podařilo utéct z osady kontroverzní sekty Lev Tahor. Všichni se později dostavili na ministerstvo veřejné správy, aby podali stížnost na odboru péče o děti a dorost. Ten případ postoupil státnímu zastupitelství proti obchodování s lidmi, protože na základě lékařských vyšetření se ukázalo, že se stali oběťmi trestné činnosti. Příslušný soudce na základě těchto důkazů vydal zatykač a příkaz k domovní prohlídce.
V pátek 20. prosince 2024 guatemalské úřady během domovní prohlídky doslova vysvobodili 160 dětí a mladistvých z osady kontroverzní sekty Lev Tahor ve městě Oratorio v departmentu Santa Rosa asi 60 kilometrů jihovýchodně od Guatemala City. Guatemalské státní zastupitelství odůvodnilo celou operaci podezřením na řadu trestných činů, především obchodování s lidmi, nucené těhotenství, zneužívání nezletilých a znásilnění.
Při zásahu policie pátrala také po vůdci sekty Jonathanu Emmanuelovi Cardonu Castillovi, kterého podezírá ze zločinů znásilnění, zneužívání nezletilých a obchodování s lidmi ve formě nuceného těhotenství. Policie ale na místě Castillu nenašla a 27. prosince na něj vydala mezinárodní zatykač. Jak se později ukázalo ještě před zásahem stihl Castilla uprchnout do Salvadoru odkud pochází. Zde byl také 31. prosince zatčen a čeká ho vydání do Guatemaly.
Agent státního zastupitelství pro obchodování s lidmi Francisco Reyes později oznámil, že od Národního institutu forenzních věd obdržel informace, že se povedlo zajistit důkazy, které spojují Cardonu Castillo s uvedenými zločiny.
Členové sekty, většinou nezletilí ve věku 5 až 13 let a také několik žen, bylo umístěno v domě Nuestra Raíces, kde jim byla poskytnuta ochrana a nezbytná péče. Několik mužů ze sekty Lev Tahor se následujícího dne pokusilo násilím vniknout do Nuestra Raíces a odvézt odtud zde umístěné děti. Na místě zasahovala policie, které se tomu nakonec podařilo zabránit. Část dětí se dokonce již nacházeli mimo centrum Nuestra Raíces, ale policie je vrátila zpět. Soud následně 23. prosince rozhodl, že děti budou nadále drženy pod ochranou dokud neskončí vyšetřování.
Na osoby, které se pokusili děti odvézt bylo podáno trestní oznámení. Členové Lev Tahor naopak tvrdí, že jsou oběťmi náboženského pronásledování a že zprávy o zneužívání dětí jsou nepravdivé.
Izraelská ambasáda v Guatemale 23. prosince vydala prohlášení, ve kterém vyzvala členy sekty, aby se zdrželi násilných činů a označila takové chování za nepřijatelné. Zároveň uvedla, že pachatelé takových činů zaslouží veškeré odsouzení.
Podobně se vyjádřila i židovská komunita v Guatemale ve svém prohlášení, kde se od sekty distancovala a podpořila vyšetřování guatemalských úřadů. Zároveň vyzvala vládu a diplomatický sbor zemí, jejichž národnosti jsou členové Lev Tahor, aby spojili své síly na ochranu poškozených.
Sekta Lev Tahor, což v hebrejštině znamená „čisté srdce“, byla založena v roce 1988 v Jeruzalémě rabínem Shlomo Helbransem. Podle odhadů má sekta 250 až 500 členů, velká část z tohoto počtu jsou děti a nezletilí.
Již od počátku čelí sekta podezřením z nezákonného zacházení se svými nezletilými členy a dalším podezřením z trestné činnosti. Helebrans v roce 1990 přesunul skupinu do Spojených států, kde založil židovskou školu v Brooklynu.
V roce 1993 byl Helbrans zatčen a obviněn z únosu nezletilého chlapce, který se s ním měl připravovat na bar micva, židovský náboženský rituál spojený s přechodem k dospělosti.
V roce 2000 byl Helbrans deportován zpět do Izraele, ale ještě téhož roku přesunul komunitu Lev Tahor do Quebecu. I tady se brzy objevili první stížnosti na sektu a v roce 2013 je sociální služba obvinila ze zanedbávání dětí. Podle místního tisku měly kanadské úřady obavy o zdraví a hygienu nezletilých a také o jejich vzdělání, protože děti zřejmě nezískali ani základní matematické dovednosti.
Potom se sekta přesunula na území Guatemaly do města San Juan La Laguna obývaného převážně domorodými Mayi. Ani zde se sektě příliš nedařilo a po neshodách s místními byli nuceni odejít. „Cítíme se jimi v ulicích zastrašováni. Myslíme si, že chtějí změnit naše náboženství a naše zvyky,“ řekl agentuře Reuters člen mayské rady starších Miguel Vásquez Cholotio.
V roce 2016 se sekta přesunula na své současné působiště v obci Oratorio asi 60 kilometrů od města Guatemala City. O rok později zemřel její zakladatel Helbrans, k čemuž mělo dojít v Mexiku při provádění náboženského rituálu. Vedení Lev Tahor převzal jeho syn Nachman Helbrans, který je považován za ještě extrémističtějšího.
V roce 2018 se sekta znovu dostala na přední stránky novin v souvislosti s případem únosu dvou nezletilých. Případ skončil obviněním devíti členů Lev Tahor. Čtyři z nich, včetně syna zakladatele sekty, skončili ve vězení.
Část sekty se na místo Guatemaly usadila v sousedním Mexiku. Ani zde se však nevyhnuli pozornosti místních úřadu. V roce 2022 odebrali mexické úřady skupinu dětí a nezletilých z tábora sekty u hranic s Guatemalou. Členové sekty byli zatčeni kvůli podezření ze zneužívání nezletilých.
Ani Mexiko a Guatemala nemusí být poslední působiště této ortodoxní židovské sekty. V posledních letech se údajně její členové snažili najít nové působiště a v roce 2018 měli dokonce požádat o azyl v Íránu poté, co přísahali věrnost nejvyššímu vůdci Alímu Chameneímu. K přesunu do Íránu ale nikdy nedošlo.
Sekta je někdy označována za židovský Tálibán kvůli své ortodoxnosti a kvůli náboženským pravidlům, která jsou velice podobná s ortodoxními vyznavači Islámu. Sekta prosazuje archaické náboženské (židovské) právo, nutí ženy zahalovat celé své tělo do černého oblečení a prosazuje předem dohodnuté sňatky včetně sňatků nezletilých dívek.