Článek
20. ledna 2025 se uskuteční plánována inaugurace nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na veřejnost se dostal seznam (přinejmenším některých) pozvaných osob. A nebyl by to Donald Trump, kdyby jeho inaugurace nebylo jiná než je zvykem.
Až doposud nebylo zvykem, aby se na seznamu hostů objevili zahraniční politici nebo zástupci cizích vlád. Bylo pravidlem, že inaugurace amerického prezidenta byla vnitřní americkou záležitostí a zahraniční návštěvy se jí neúčastnili. Naopak bylo zahraničním partnerům diplomaticky naznačeno, že by se účastnit neměli.
Donald Trump se ale tímto pravidlem neřídil a mezi pozvanými je řada bývalých i současných hlav států a politiků cizích zemí. Mezi blízké americké spojence tradičně patří Velká Británie, Kanada a Izrael. Bylo by tedy přirozené pozvat mezi prvními právě představitele těchto zemí. Podle dostupných informací ale mezi pozvanými nejsou.
Trump naopak, trochu překvapivě, pozval jednoho z největších geopolitických rivalů Ameriky čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Proč se tak Trump rozhodl není úplně zřejmé, ale ve svých dřívějších výrocích označil čínského prezidenta za „silného muže“ a „krále“, který „železnou pěstí ovládá 1,4 miliardy lidí“. Prezident Si však pozvání nepřijal a oznámil, že místo sebe pošle delegaci vysokých čínských úředníků.
Další pozvanou je italská premiérka Georgia Meloniová, kterou Trump dříve označil za „fantastickou ženu“, která „vzala Evropu útokem“. Meloniovou spojuje s Trumpem odpor k právům LGBTQ+ a k potratům. Meloniová také slíbila zavést námořní blokádu, aby zabránila příchodu migrantů z Afriky do Evropy.
Meloniová je zároveň první z řady spíše méně významných politiků, které s Trumpem pojí přátelství a příklon k populismu a krajní pravici. Dalším z Evropských politiků, který spadá do této skupiny je Viktor Orbán, který si pevně drží vládu nad Maďarskem i přes to(nebo snad právě proto), že je kritizován za podkopávání demokracie, oslabování nezávislosti soudců a obrovského nárůstu korupce v Maďarsku. Orbán potvrdil, že přijal pozvánku a zvažuje účast.
Kromě vládnoucích politiků pozval Trump i některé své krajně pravicové oblíbence, kteří jsou ve svých zemích v opozici, z evropských politiků jsou mezi pozvanými Nigel Farage ze strany Reform UK a jedna z hlavních tváří Brexitu a krajně pravicový francouzský politik Eric Zemmour. Oba potvrdili, že pozvání přijali a hodlají se zúčastnit.
Kromě evropských politiků pozval Trump i několik současných i minulých jihoamerických leaderů. Mezi nimi nemůže chybět kontroverzní argentinský prezident Javier Milei. Milei byl první ze státníků, který se s Trumpem setkal po jeho zvolení. Trump jej kdysi označil za svého oblíbeného prezidenta, pravděpodobně kvůli jeho zásluze na snížení argentinské inflace. Mileiho s Trumpem spojuje také jeho slovník, kdy své odpůrce označuje za „parazity“ nebo „zlodějské politiky“ a argentinský kongres za „krysí hnízdo“. Milei svou účast na Trumpově inauguraci potvrdil.
Dalším Jihoameričanem, kterého Trump pozval je bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro. V reakci na Trumpovo pozvání Bolsonaro na síti X prohlásil, že by se rád zúčastnil inaugurace Donalda Trumpa, a že zadal svému právníkovi úkol, aby mu získal zpět pas. Bolsonaro byl obžalován z plánování převratu v roce 2022, který mu mělo dopomoci zůstat ve funkci i po prohraných volbách. Pas mu byl zabaven v únoru 2024 poté, co byl s desítkami dalších osob obviněn ze spiknutí jehož cílem mělo být „násilné rozložení ústavního státu“. Jeho účast na inauguraci je tak spíše nepravděpodobná.
Méně známým Trumpovým oblíbencem z Jižní Ameriky je prezident Salvádoru Nayib Bukele. Bukele je krajně pravicový populista, který je obviňován z masivního porušování lidských práv a svévolného uvěznění tisíců odpůrců. V červnu se ujal úřadu podruhé, přestože to salvadorská ústava zakazuje a zároveň změnil volební systém, aby si upevnil moc. Blízkost Bukeleho s Trumpem a jeho rodinou dokládá i účast Donalda Trumpa mladšího na Bukeleho inauguraci v loňském roce.
Kromě Trumpových blízkých a oblíbených populistických a krajně pravicových politiků směřovala pozvánka zřejmě i k vládám tří významných Asijských ekonomik. Kromě čínského prezidenta byli pravděpodobně mezi pozvanými i Indický a Japonský premiér. Ani jeden z nich se však zřejmě nezúčastní. Vládu Indie bude na akci zastupovat indický ministr zahraničí S. Jaishankar a vládu Japonska ministr zahraničí Takeshi Iwaya.
Kromě různých světových politiků a populistů, ale stojí za povšimnutí i další Trumpovi hosté. Zdá se, že Trump má v poslední době blízko ke známým osobnostem technologického průmyslu a zdá se, že pozvánky na inauguraci to jen potvrzují.
Mezi pozvanými tak nemohou chybět blízcí Trumpovi spojenci a podnikatelé Elon Musk a Vivek Ramaswamy, kteří ho podporovali v prezidentských volbách. Oba by také měli zasednout v nově zřízeném úřadu pro vládní efektivitu.
Mezi pozvanými jsou ale i další známé osobnosti ze Silicon Walley. Účast potvrdil Jeff Bezos, který kromě splečnosti Amazon vlastní i kosmickou společnost Blue Origin a již vyjádřil optimizmus ohledně Trumpovi nové kosmické strategie. Bezos nedávno daroval Trumpově inauguračnímu výboru milion dolarů.
Také majitel společnosti Meta Mark Zuckerberg přijal pozvání a předpokládá se, že „trio“ z technologického průmyslu bude sedět pohromadě pravděpodobně v blízkosti ostatních významných hostů včetně bývalých prezidentů. Mezi pozvanými by měli být i Show Zi Chew rediel TikToku, Sundar Pichai ředitel Googlu a Sam Altman ředitel OpenAI, která vytvořila ChatGPT. Google a Altman také přispěli každý milionem dolarů na Trumpův inaugurační fond.