Článek
Penzijní systém je snad v každé zemi často diskutované téma. Deník La Republika přinesl přehled penzijních systému v zemích Jižní Ameriky podle žebříčku Global Pension Index sestaveného společností Merces CFA Institute (celý článek zde).
Podle citovaného žebříčku má nejlepší důchodový systém v Jižní Americe Chile, které ve všech hodnocených oblastech dosáhlo slušného skóre (Přiměřenost systému 60, udržitelnost 71,3, integrita 84) a celosvětově obsadilo s 69.9 body 14 místo.
Chile se v žebříčku drží vysoko dlouhodobě a stále se zlepšuje, například od loňska se zlepšilo v integritě zhruba o 5 bodů. Mercer však navrhuje i oblasti ve kterých se může Chile dále zlepšit. Je to zvýšení minimální úrovně podpory pro nejchudší obyvatele, změna věku odchodu do důchodu pro ženy a zvýhodnění těch co pečují o děti. Chilským parlamentem právě prochází reforma důchodového systému, která by měla polepšit právě těm nejchudším.
List dále uvádí, že špatně si v této oblasti nevede ani (pro list) domácí Peru, které uzavírá pětici nejlepších jihoamerických zemí, a to i přesto, že se v posledních letech v žebříčku spíše propadá. Pětici nejlepších jihoamerických zemí tak tvoří Chile, Uruguay, Columbie, Brazília a Peru.
V odkazovaném žebříčku (odkaz zde) se mi bohužel nepodařilo najít Českou republiku, zřejmě zdejší penzijní systém hodnocen nebyl. Nicméně pro srovnání si například Chile a Uruguay vedou v žebříčku lépe než například Francie nebo Německo, takže jejich důchodové systémy opravdu nejsou špatné.