Hlavní obsah
Aktuální dění

Uruguayské volby se výrazně liší od jiných voleb v regionu. Jako by se ani nejednalo o Jižní Ameriku

Foto: Foto: Pexels

Ilustrační obrázek.

V posledních letech jsou volby (nejen) v Jižní Americe plné vášní, osobních útoků a ve znamení boje dvou nesmiřitelných táborů. Mohli jsme to pozorovat v Argentině, Brazílii, Ekvádoru i jinde. V Uruguayi je to ale jinak.

Článek

Jižní Amerika zažila v poslední době řadu vyhrocených volebních klání doprovázených ostrou rétorikou, polarizací společnosti, nebo spory o samotnou podstatu demokracie. Nejvyhrocenější situace je nepochybně ve Venezuele, kde vítěz voleb musel uprchnout ze země a požádat o azyl ve Španělsku. Vyhrocené volební kampaně jsme v nedávné době mohli sledovat i v Brazílii, Argentině a řadě dalších zemí regionu.

Naproti tomu prezidentské volby v Uruguayi probíhají až neobvykle klidně a civilizovaně. Nedochází k žádným osobním útokům, nenávistným projevům a jiným excesům. Kampaň se soustředí na klíčové otázky jako rostoucí kriminalita, důchodová reforma nebo kvalita školství.

Politický analytik žijící v Buenos Aires Juan Cruz Díaz komentoval kampaň slovy: „V některých ohledech byla nudná, ale byla to nuda v dobrém slova smyslu“. Volby ve kterých panuje všeobecná shoda a stabilita jsou v současnosti evidentně spíše výjimkou.

Oba kandidáti, kteří postoupili do druhého kola, jsou si navíc do jisté míry podobní. Předkové obou pocházejí z Itálie a kanárských ostrovů. Oba se pustili do politiky po pádu vojenské diktatury. Oba se nejdříve věnovali svým původním profesím. Oba nejsou příliš charizmatičtí, ale upřednostňují dialog a hledání kompromisu.

Yamandú Orsi vystudoval na pedagogické fakultě učitelství dějepisu a pracoval na veřejných středních školách v uruguayském vnitrozemí až do roku 2005, kdy se stal generálním tajemníkem magistrátu Canelones, nejlidnatějšího regionu po Montevideu. Od roku 2015 až do března letošního roku byl starostou jednoho z uruguayských departmentů. Je velmi kladně hodnocen zejména za práci, kterou odvedl v Canelones.

Hlavním bodem jeho programu je boj proti dětské chudobě, která postihuje 20 % dětí mladších 6 let. Řešení vidí v univerzálním základním vzdělání a zvýšení počtu veřejných škol. V tom se výrazně neliší od svého hlavního soupeře. Odlišují se naopak v ekonomické oblasti, kde Orsi klade důraz především na redistribuční politiku.

Orsi volá po silné síti sociálního zabezpečení, která by v jedné z nejdražších zemí regionu zajistila všem důstojný život. Kandiduje za stranu Frente Amplio, která byla u moci v letech 2005-2020 a jejíž vládu provázel výrazný hospodářský růst a sociálně liberální zákony v oblasti legalizace potratů, manželství stejného pohlaví a legalizace marihuany pro rekreační použití. Většinu z těchto změn prosadil bývalý prezident José „Pepe“ Mujica, který se v Uruguayi těší značné oblibě. Orsi by rád navázal na jeho politiku, zároveň podporuje daňové pobídky pro investory a rozvoj high-tech odvětví v zemi. Uruguay také vyvinula jednu z nejzelenějších energetických sítí na světě, která je z 98 procent poháněna obnovitelnými zdroji energie.

Jedním z nejzávažnějších témat kampaně je i vzrůstající počet násilných trestných činů spojených s obchodem s drogami, které země dříve v podstatě neznala. V loňském roce došlo k 10,7 vražd na 100 000 obyvatel což je téměř trojnásobek oproti roku 2005. Liberální koalice včele s Orsim vidí řešení v posílení role státu v oblasti bezpečnosti.

Orsi si zakládá na svých dělnickým kořenech a neformálnímu oblečení. Slíbil, že se vzdá mnoha výhod, kterým se těší hlavy států. Zdá se, že to mnoha voličům připomíná lidskost bývalého prezidenta José „Pepe“ Mujicy (2010 – 2015), který si tak získal řadu příznivců.

Álvaro Delgado vystudoval veterinářství a následně absolvoval postgraduální studium v managementu agroprůmyslu. V zemědělství také nějaký čas pracoval. Později se začal věnovat politice. Do loňského roku byl vládním inspektorem práce, poslancem (2005-2015), senátorem (2015-2020) a tajemníkem současného prezidenta Luise Lacalle Poua. Je oceňován především za své působení v průběhu pandemie covidu.

Stejně jako Orsi se chce věnovat dětské chudobě a řešení také vidí ve zlepšení základního vzdělávání. V ekonomické oblasti naopak sází na ekonomický růst a v důsledku zlepšení ekonomiky očekává i snižování chudoby.

Prosazuje politiku přátelskou k zájmům businessu.

V oblasti kriminality a boje proti těm nejzávažnějším trestným činům včetně vražd vládní koalice včele s Delgadem prosazuje tvrdý přístup a přísné tresty. Domnívá se, že to bude nejúčinnějším prostředkem proti vzrůstajícímu násilí, které je spojeno zejména s obchodem s drogami.

Orsi má před druhým kolem, které proběhne 24. listopadu, velký náskok (43,7 %), ale k Delgadovi (26,9 %) se může přiklonit řada voličů jiných stran. Očekává se to zejména u stran, které jsou součástí současné vládní koalice, tedy strany Colorádo (16,1 %), Nezávislé strany (1,7%) a Cabilda Abierta (2,4 %).

Delgada už také podpořil v pořadí třetí z kandidátů, nekonvenční politik Andrés Ojeda, který se v kampani prezentoval svými svaly a diskuzemi o znameních horoskopu. Ten v prvním kole získal překvapivě silnou podporu skoro 17 % hlasů.

Svou roli mohou sehrát i nevoliči a voliči nové strany Identidad Soberana (2,8%), která se vymezuje proti všem zavedeným politickým stranám a označuje je za „politickou kastu“. Ale i Orsiho strana Frente Amplio dokázala v minulých volbách mezi jednotlivými koly posílit. Očekává se proto těsný výsledek.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz