Článek
Může mezi mužem a ženou existovat skutečné přátelství?
Když Harry potkal Sally je romantická komedie z roku 1989, kterou zrežíroval Rob Reiner a scénář k ní napsala Nora Ephron. Hlavní nosnou linkou filmu je věčné téma funkčního a upřímného přátelství mezi mužem a ženou, nad kterým debatují dva svérázní (skoro) přátelé - Harry Burns a Sally Albright. Když se ti dva setkají poprvé, prozradí jejich rozdílný pohled na svět a život vášnivá debata, týkající se závěru romantického filmu „Casablanca“, která nakonec vede k dohadování se na zmíněné téma přátelství mezi opačnými pohlavími.
Zatímco Harry je neochvějně přesvědčen o tom, že čisté přátelství mezi mužem a ženou možné není, protože mu „vždy překáží ta sexuální část“, beznadějná romantička a idealistka Sally na to má opačný názor. Film sleduje nesourodou dvojici vždy s časovým odstupem pěti let, kdy na sebe náhodně naráží - jednou je to například v letadle, podruhé v knihkupectví. A reflektuje také jejich individuální vývoj v průběhu dvanácti let neuspokojivého randění v kulisách amerického New Yorku, při kterém se ani jednomu z nich nedaří potkat toho pravého/tu pravou.
Divák tak může pozorovat, jak se u obou hlavních postav postupně tzv. „obrušují hrany“ a machistický Harry, který nikdy zrovna neoplýval empatií a shovívavostí, se stává tolerantnější, a naproti tomu Sally, snící o pohádkovém princi na bílém koni, zase realističtější. V tom spočívá velké kouzlo snímku - závěrečný happy end totiž působí daleko uvěřitelněji, když si k němu obě hlavní postavy dojdou po cestě protkané nejrůznějšími peripetiemi, které je donutí přehodnotit sveřepě zastávaný světonázor a jsou prostředkem pro jejich osobní růst.
Každý přispěl svou troškou do mlýna
Scénáristka Nora Ephron a režisér Rob Reiner byli přátelé, když Reiner Noru oslovil s nabídkou spolupráce na novém filmovém projektu. Ta ji prvně odmítla - nezamlouvalo se jí totiž Reinerem navrhované vyprávění příběhu primárně mužskýma očima. Slovo ale dalo slovo a oba známí se několikrát setkali a prodiskutovali své vize, a nakonec se dokázali střetnout někde na půli cesty - dohodli se, že příběh bude vyprávěn jak z mužského, tak z ženského pohledu. K tomu ještě Nora Ephron přinesla do chystaného projektu nápad, aby film otevřel nějaké tabuizované téma, které se bytostně dotýká ženského pohlaví, ale mužům zůstává velmi často skryto.

Scénáristka Nora Ephron
Co konkrétně to bude nakonec „rozsekla“ sestra producentovy přítelkyně Dani Minnick, která přišla s návrhem, aby Harry a Sally diskutovali na téma předstírání ženského orgasmu. S ambiciózním nápadem (při jehož provádění se poté herečka pořádně zapotila) - ať se scéna odehraje na nějakém veřejném místě - přišla samotná Meg Ryan, která ve filmu ztvárňovala Sally. A legendární hlášku, jíž je celá situace zakončena, kterou pronese postarší zákaznice, sedící v blízkosti ústřední dvojice: „Dám si to, co ona,“ zase vymyslel její herecký partner Billy Crystal.

Režisér Rob Reiner
Otevření velkého ženského tabu
Natáčení scény, ve kterém musela velmi hlasitě a velmi autenticky předstírat vyvrcholení, nebylo pro Meg Ryan nijak jednoduchým ani příjemným úkolem. Když přišla s nápadem, aby se situace odehrála na veřejnosti, neuměla si představit, před jak velkou skupinou lidí, složenou z natáčecího štábu a komparzistů, bude muset orgasmus předstírat. Obávala se také, jak na takto odvážnou scénu zareaguje její tehdejší životní partner herec Dennis Quaid. V úvodních záběrech proto byly její projevy nesmělé a opatrné a teprve pod pevnou taktovkou režiséra Roba Reinera se nakonec osmělila a ztratila velkou část svých zábran.

Meg Ryan hrála Sally…
Díky tomu mohla vzniknout tato ikonická scéna, která odvážně pootevřela dvířka k do té doby stále značně opomíjenému tématu, kterým bylo ženské sexuální uspokojení.
Ve filmu spolu sedí dvojice přátel u stolu v newyorském lahůdkářství, vyměňují si zkušenosti ze svého milostného života a při tom se vzájemně utěšují a povzbuzují v dalším randění. Když tu Harry pronese, že si je jistý, že je dobrým milencem, který by rozhodně poznal, kdyby některá z jeho sexuálních partnerek svůj orgasmus předstírala a jeho machismus, hraničící až s arogancí popíchne Sally, která se svému egoistickému společníkovi rozhodne stůj co stůj ukázat, jak moc se může mýlit.
Přivře se slastným výrazem oči a začne velmi explicitním způsobem ukazovat, jak „snadné“ je pro ženu před mužem „nafilmovat“ vlastní vyvrcholení. V tříminutovém představení, při kterém Harry svou kamarádku konsternovaně sleduje, Sally sténá, křičí a bouchá pěstmi do stolu.

... A její filmový kamarád Harry, kterého ztvárnil Billy Crystal, byl jejím hereckým koncertem velmi překvapený
Filmoví kritici plnili po projekcích snímku své sloupky opakovaně informacemi, kterak ženské divačky při sledování scény vybuchovaly smíchy, zatímco muži překvapeně mlčeli a z kin odcházeli „s očima navrch hlavy“.
Předstírání orgasmu herečkou Meg Ryan v kultovním filmu povzbudilo řadu žen k větší otevřenosti v komunikaci s jejich sexuálními partnery a pomohlo změnit pohled mužské části publika na ženskou sexualitu.
Děti Meg Ryan považují její roli ve filmu za „jedinečný trapas“
Legendární filmová scéna se natáčela ve více jak sto let fungujícím newyorském lahůdkářství „Katz's Delicatessen“, které je díky proslulosti snímku do dnešních dnů oblíbeným a vyhledávaným turistickým cílem návštěvníků New Yorku.

Katz’s Delicatessen v New Yorku
Nad stolem, kde ve filmu seděli Harry se Sally, je umístěna cedule s nápisem: „Kde Harry potkal Sally… doufám, že máte to, co měla ona! Užijte si to!“ A majitel lahůdkářství Jake Dell poznamenává, že nemine jediný týden, kdy by si některý z návštěvníků ikonickou scénu v jeho podniku nezkusil přehrát.

Interiér lahůdkářství
Jednoho dne se přihodila legrační věc - můj syn mi ráno volal, že je v New Yorku a bydlí v hotelu, který je přímo naproti Katz's Deli (lahůdkářství, ve kterém se scéna natáčela, pozn. aut.). Byla u toho i moje dcera a všichni byli na reproduktoru a říkali: „Mami, to je jedinečný trapas“.
Syn herečky Jack, který vzešel z jejího desetiletého manželství s Dennisem Quaidem, velmi dlouhou dobu otálel, než sebral odvahu k tomu, aby se na film „Když Harry potkal Sally“ podíval. Podobný přístup měla i jeho sestra Daisy True, která se zhlédnutím snímku vyčkávala do svých čtrnácti let. Jack prý po závěrečných titulcích okamžitě své matce volal a sdělil jí, že je na ni obrovsky pyšný a do dnešních dnů považuje snímek za svůj nejoblíbenější film, ve kterém si jeho matka zahrála.
ZDROJE:
https://collider.com/when-harry-met-sally-orgasm-scene/
https://thescriptlab.com/blogs/15975-6-lessons-from-nora-ephrons-when-harry-met-sally/
https://ew.com/movies/meg-ryan-kids-call-when-harry-met-sally-orgasm-scene-unique-embarrassment/
Když Harry potkal Sally, film, 1989