Článek
V dětství si řada z nás přála být malou pětiletou Heidi s její čistou radostí ze života, divokostí i odvahou, obklopenou milujícími lidmi podobného ražení v pozadí s dechberoucími horskými scenériemi. Přesto (a vlastně nejspíš právě proto), že se jedná o nekomplikovaný a naivní dětský příběh s velmi nereálnými rysy (osiřelá Heidi je prakticky neustále šťastná, veškeré nástrahy života přijímá s naprostou oddaností a otevřeností, nikdy si nad ničím nepostěžuje a nemá ani jedinou „vadu na kráse“, která by ji polidšťovala), knih s jejím příběhem se prodalo přes 50 milionů výtisků, což je zařadilo na seznam nejprodávanějších světových publikací a dočkaly se i opakovaných filmových zpracování.
Z bezvýznamné autorky povídek až na poštovní známky
Johanna Spyri se narodila 12. června 1827 ve vsi Hirzel ve Švýcarsku, jako dítě trávila své letní prázdniny u prarodičů u města Churu v kantonu Graubünden, které je obklopeno horami, z čehož pak těžila ve svých knihách. Johanna přišla na svět jako čtvrtá ze šesti dětí, její otec byl lékař a matka psala poezii. V dětství navštěvovala venkovskou školu, která jí zajistila základní vzdělání a poté ji ještě soukromě vyučoval místní farář. Odmalička milovala hudbu - zejména hru na klavír a harfu a zajímala se i o studium jazyků a ve svém dospívání dokonce oboje tři roky studovala v Curychu.
Tady poznala právníka Bernharda Spyriho, kterého si v 25 letech vzala a usadila se s ním natrvalo v tomto velkém švýcarském městě, kde si krátila dlouhé chvíle vzpomínkami na vyrůstání na venkově a vymýšlením příběhů, které začala postupně sepisovat. Její první vydanou povídkou byl List na Vronyho hrobě, popisující život ženy uvězněné v manželství, vyznačujícím se prvky domácího násilí, která byla publikována v roce 1873, v dalších letech vyšly i další povídky, ale ani jedna z nich nezaznamenala u čtenářů nějaký výrazný úspěch. To se změnilo až vydáním Heidi (první díl: Heidis Lehr- und Wanderjahre - Heidiny roky učení a putování spatřil světlo světa v roce 1880, druhý: Heidi kann brauchen, was es gelernt hat - Heidi může použít to, co se naučila o rok později), kterou Spyri napsala za pouhé čtyři týdny.
Čtyři roky po vydání prvního dílu Heidi postihla Spyri rodinná tragédie - v roce 1884 zemřel její milovaný syn Bernhard, který byl jejím jediným dítětem a pár měsíců po něm jej následoval i její manžel.
Aby alespoň částečně unikla svému žalu, ponořila se ještě více do fantazijního světa svých knižních příběhů a intenzivně se věnovala také charitě. Zemřela 7. 7. 1901 v Curychu a byla pohřbena v rodinné hrobce. Ve svém rodném Švýcarsku se Johanna Spyri díky napsání Heidi, která ji proslavila ze všeho nejvíc, stala známou a váženou osobností, její portrét se v roce 1951 objevil na poštovní známce a v roce 2009 na pamětní minci v hodnotě 20 švýcarských franků.
Johanna Spyri se při psaní Heidi inspirovala svým dětstvím, kritici ale tvrdí, že nejen jím
V roce 2010 narazil při svém výzkumu, při němž hledal ve starých knihách dětské ilustrace, profesor Peter Büttner, Němec, žijící v Curychu, náhodou na knihu německého učitele dějepisu a básníka Hermanna Adama von Kampa z roku 1830. Büttner se zabývá výzkumem literatury z období biedermeieru, a je odborníkem i na Johannu Spyri. Kniha s názvem Adelheide - das Mädchen vom Alpengebirge - v překladu Adelaida, dívka z Alpských hor ho zaujala a proto se do ní začetl. Po pár řádcích mu bylo jasné, že příběh Adelheide už odněkud zná, a jeho podezření, že Johanna Spyri svoji slavnou Heidi tak trochu „vykradla“ právě od von Kampa, ještě zesílilo, když si uvědomil, že i název hlavní hrdinky obou příběhů je totožný - Heidi je totiž zkrácená podoba jména Adelaide, německy Adelheid.
Adelheide od von Kampa žije stejně jako o padesát let později Heidi v knize od Johanny Spyri se svým dědečkem v Alpách, a i ona je nakonec přinucena se z milovaných hor přestěhovat do cizáckého prostředí města, kde jí není ani trochu dobře. Obě Adelheide jsou živá, temperamentní a laskavá děvčátka, které rády dělají radost dědečkovi i dalším blízkým a zbožňují život na horské salaši a potulování se v divoké přírodě. Totožný je například i výjev, kdy obě hlavní hrdinky odmítnou přijmout finanční pomoc od svých dědečků. Švýcaři se proti tomuto obvinění jejich národní hrdinky postavili hlasitě na odpor a důkazům, které profesor Büttner předložil, se začali věnovat odborníci.
Známá švýcarská životopiskyně Johanny Spyri Regine Schindler připustila, že je více než pravděpodobné, že Spyri knihu od von Kampa znala, protože vyrůstala v na tu dobu slušně vzdělané domácnosti, ve které se běžně knihy vyskytovaly. „Řekla bych, že to má hodně podobností, ale pro mě to není původní Heidi“ okomentovala nařčení Büttnera. „Je možné, že některé motivy Johanna Spyri od von Kampa převzala, ale rozhodně je nevykradla.“ Peter Büttner si ale trval na svém, že „Spyri knihu znala, vykuchala jako vánoční husu a vytáhla z ní to, co v danou chvíli potřebovala“.
Odborníci na švýcarskou i německou literaturu Büttnerova tvrzení zkoumali a následně jeho obvinění „smetli ze stolu“ jako neopodstatněná, protože se měla zakládat na „povrchních shodách“, zatímco zásadní rozdíly v obou příbězích Büttner vůbec nezmínil. Co se týče jedné z údajně okopírovaných linek stesku po domově v horách, tak ta se běžně vyskytovala v místní beletrii už od 18. století - tedy století předtím, než se von Kamp, od kterého ji měla Spyri „ukrást“, vůbec narodil. Velmi odlišné od von Kampovy Adelheide jsou v Heidi i další postavy, případně v ní zcela chybí.
Pravdu, jestli Johanna Spyri knihu Adelheide - das Mädchen vom Alpengebirge skutečně znala a pokud ano, nakolik se jí stala inspirací pro napsání slavné Heidi, už pravděpodobně nikdy nezjistíme, jelikož Spyri pár týdnů před svou smrtí spálila veškeré své osobní dokumenty v peci.
S oblibou totiž říkala, že všechno, co by se o její osobě toužili lidé dozvědět, najdou v jejích knihách.
ZDROJE:
https://archive.ph/20120730120236/http://www.3sat.de/dynamic/sitegen/bin/sitegen.php#selection-939.0-951.874
https://en.wikipedia.org/wiki/Heidi
https://www.nzz.ch/die_maer_vom_ur-heidi-ld.900598
https://en.wikipedia.org/wiki/Johanna_Spyri
https://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/switzerland/7653092/Swiss-Heidi-may-in-fact-be-German.html?ICID
https://www.databazeknih.cz/zivotopis/johanna-spyri-3989
https://www.skylink.cz/tv-magazin/clanek/pro-deti/heidi-holka-z-hor