Článek
Poctivá perfekcionistka, která se propracovala až na výsluní
Elisabeth Singleton Moss se narodila 24. července 1982 v Los Angeles a k herectví ji to táhlo od útlého věku. Už učitelky na základní škole překvapovala svou neobvyklou pílí a zralostí - nebylo třeba ji pobízet k tomu, aby měla uklizenou lavici nebo aby si řádně plnila zadané domácí úkoly. Díky své pracovitosti a houževnatosti zvládla dokončit střední školu o dva roky dříve, než její spolužáci a syndrom „hodné holčičky“, se kterou nejsou žádné problémy, ji neopustil ani v dospívání, ve kterém už se daleko více angažovala ve vytoužené herecké profesi.
Začínala v dabingu, kde namlouvala animované postavičky a postupně se dokázala prosadit i před kamerou. V roce 1999 si zahrála v seriálu Západní křídlo a k tomu ještě i v kritiky příznivě přijatém filmu z prostředí psychiatrické léčebny Narušení, kde si střihla roli Peggy Clark, schizofreničky a žhářky. Hrála tu po boku v té době už daleko slavnějších hereckých kolegyň Angeliny Jolie a Winony Ryder.
O osm let později jí byla nabídnuta role v seriálu Mad Men (u nás známém jako Šílenci z Manhattanu), který se odehrává v prostředí reklamní agentury v New Yorku v 60. letech. Ztvárnila tu sekretářku Peggy Olson, nevinně působící květinku, která se ale umí prosadit a z šedé kancelářské myši se vypracuje až na uznávanou copywriterku, ačkoli se na své cestě musí potýkat s šovinismem svých mužských kolegů a jejich neustávajícími sexistickými narážkami. Šílenci z Manhattanu slavili u diváků velký úspěch a sesbírali řadu cen, včetně Emmy za nejlepší hlavní ženský herecký výkon v dramatickém seriálu pro Elisabeth Moss.

Elisabeth Moss jako Peggy Olson v 7. sérii Šílenců z Manhattanu
Peggy byla po dlouhou dobu hereččinou nejvýraznější rolí.
Pak ale přišel rok 2017 a s ním Příběh služebnice.
Zvrácená realita Gileádu, ve kterém se znásilňují ženy s božím požehnáním
Děj seriálu Příběh služebnice je vyprávěn převážně očima hlavní hrdinky Offred, již hraje právě Moss, která byla zajata jako jedna z mála posledních plodných žen na území Spojených států amerických. Autoritářský režim krajně pravicové náboženské extremistické skupiny, která zavraždila prezidenta USA spolu se členy Kongresu, vytvořil na území Ameriky novou republiku Gileád, kde byly ženy zbaveny veškerých svých práv a měly posloužit coby „formy“ na výrobu dítěte pro vysoce postavené velitele Gileádu a jejich neplodné manželky. Podle křestního jména svého velitele se služebnice i jmenují - a June (jak se původně hlavní hrdinka jmenovala), tak musí přijmout nové jméno „Offred“ (její velitel se jmenuje Fred Waterford), navléct na sebe červený hábit s bílým čepcem a zařadit se po bok dalších služebnic.

Služebnice ve svých stejnokrojích, Offred, kterou hraje Elisabeth Moss, stojí napravo
Přestože se June musí vyrovnávat s naprosto novou a zvrácenou realitou, ve které se sebemenší provinění trestají krutě starozákonním způsobem, dovede si i tady vydobývat svá malá vítězství, která jí spolu s vírou na opětovné shledání s manželem a dcerkou udržují nezlomenou a naživu.
Seriál je hereckým koncertem Moss, kterou kamera velmi často zabírá opravdu zblízka, aby divákovi neušel ani ten sebenepatrnější výraz její mimiky, prozrazující, co si trpící hrdinka, která nemá právo se k čemukoli z toho, co se jí ve fiktivním světě děje, vyjadřovat, skutečně myslí.
Elisabeth Moss se na seriálu podílela nejen jako herečka, ale i jako producentka - a výrazně tedy pomáhala spoluutvářet, co se ve výsledku v seriálu bude odehrávat.
Možnost volby a individualitu, kterou nyní máme, služebnice nemají. Dvě z věcí, o které jsou služebnice připraveny, jsou právo na soukromí a právo být individualitou. Soukromí je odebráno, protože jakmile někdo uvidí vaše oblečení nebo šaty, ví, do které třídy patříte, ví, že jste plodná žena. Jakmile máte všichni na sobě totéž, nemáte žádný individuální projev. Další zajímavou věcí je desexualizace sexu, ke které dochází v Gileádu - mužům a ženám není dovoleno užívat si sexu, nepředpokládá se, že byste si užívali orgasmus.
Moss zároveň dodává, že „náboženská svoboda, tolerance, pochopení pravdy a rovná práva pro každou rasu, náboženství a vyznání jsou pro ni nesmírně důležité“. A tady se dostáváme k tomu, v čem spočívá velký hereččin rozpor.
Moss je členkou scientologie - hnutí, které potlačuje individualitu, vymývá lidem mozky a nutí ženy k potratům
Scientologii založil v 50. letech v USA L. Ron Hubbard, americký spisovatel sci-fi literatury. Ten napsal knihu Dianetika, moderní věda o duševním zdraví, ze které se následně stala jakási bible scientologie. Hubbard v Dianetice vytvořil svou vlastní psychologickou nauku a přestože bylo jeho nové učení odbornou veřejností zavrženo jako pseudověda, kniha se stala bestsellerem a šířila se mezi zoufalými lidmi, lačnícími po spáse, jako lavina.
V Dianetice se tvrdí, že více jak 70% lidských nemocí má psychosomatický původ, včetně cukrovky nebo rakoviny a pochopitelně také vážných psychických onemocnění: příčiny těchto chorob podle ní spočívají v tzv. engramech - mentálních obrazech nebo vzpomínkách na traumatickou událost z minulosti. Ty scientologové „léčí“ při tzv. auditingu: skupinových sezeních, imitujících psychoterapii, na kterých jsou účastníci nuceni prožívat svá traumata znovu a znovu, dokud se přes ně „nepřenesou“. Není proto asi žádným překvapením, že hnutí je zásadně proti užívání psychiatrické medikace nebo návštěvám profesionálního psychologa.
Poté následuje další forma „očisty“ - tzv. purify - kde se lidé řadu dní potí do naprostého vysílení v sauně a k tomu polykají nadměrné množství vitamínů, které jim může vážně poškodit játra a ledviny. Pokud se člověk dostatečně „očistí“, může postoupit na vyšší úroveň - musí ale striktně dodržovat nařízení těch více „osvícených“ a v postupu do „vyšších sfér“ mu může zabránit třeba i neplánované těhotenství, přičemž se scientologové v takových případech nezdráhají tlačit na to, aby šla takováto „neposlušná ovečka“ na potrat - viz například příběh Veroniky, který skončil velmi tragicky.
Stát se oficiálně scientologem navíc není nikterak levná záležitost, kromě úvodní konzultace, kde jsou člověku sděleny jeho problémy a nastíněny možnosti, jak mu s nimi scientologie může pomoci, se v tomto hnutí za všechno platí.
Elisabeth Moss se ke scientologii dostala ještě před pubertou prostřednictvím své rodiny a při jednom ze vzácných rozhovorů, které na toto téma poskytla, prohlásila, že se pro ni „rozhodla vědomě“. Ke kontroverzím, spojeným s hnutím, se herečka zásadně nevyjadřuje, jednou ale na adresu scientologie pronesla krátkou obrannou řeč:
Ve skutečnosti to není uzavřené náboženství. Je to místo, které je velmi otevřené a přijímá každého, kdo se o něm chce dozvědět víc. Myslím, že to je věc, která je asi nejvíce nepochopená.

Elisabeth Moss
Jak ale jde dohromady silné feministické přesvědčení Moss a její obhajoba lidského práva na svobodu a individualitu se zapojením do značně kontroverzního náboženského uskupení, které tyto svobody podle tvrzení řady bývalých členů potlačuje a které nese naprosto jasné znaky sekty?
Když si je ještě spojíme s hereččinou naprostou neochotou zaujmout nějaký postoj k tragickým lidským osudům, na které mělo zapojení do scientologie zásadní vliv, lze životním postojům a hodnotovému žebříčku Elisabeth Moss těžko věřit.
Působí totiž podobně nedůvěryhodně jako „zlatý hoch scientologů“ Tom Cruise, který svou známou tváří přitahuje k nebezpečnému hnutí pozornost, přičemž světu představuje jen pozlátko, zatímco to ošklivé zůstává skryto pod povrchem a slavný herec se tváří, jako by to neexistovalo.
Podobně jako Elisabeth Moss.
ZDROJE:
Příběh služebnice, seriál, 2017
Scientologie, pravda o lži. Dokumentární film, 2010
https://www.indiewire.com/criticism/shows/the-handmaids-tale-review-hulu-elisabeth-moss-1201804996/
https://www.theguardian.com/tv-and-radio/2017/jun/10/elisabeth-moss-handmaids-tale-feminist-story?subid=17310058
https://www.vox.com/culture/2017/4/27/15437272/elisabeth-moss-the-handmaids-tale-interview
https://people.com/celebrity/elisabeth-moss-handmaids-tale-rare-scientology-defense/
https://variety.com/2022/tv/news/elisabeth-moss-scientology-interview-1235254334/
https://web.archive.org/web/20120713114659/http://movies.yahoo.com/person/elisabeth-moss/biography.html