Článek
Talentovaný syn - zaručený prostředek, jak vytáhnout rodinu z bídy
Sergej se narodil 20. listopadu 1989 na jihu Ukrajiny ve městě Cherson do chudé rodiny. Odmalička tíhnul ke sportu, a tak jej rodiče jako malého caparta zapsali na gymnastiku, kde v malém stydlivém chlapci trenéři brzy objevili velké pohybové nadání a doporučili rodičům, aby se po gymnastické průpravě začal věnovat baletu. V osmi letech tak Sergej nastoupil na Kyjevský státní choreografický institut. Jenže školné bylo drahé a rodina, která třela bídu s nouzí si ho rozhodně nemohla dovolit a tak se otec Vladimir z Ukrajiny vypravil pracovat do Portugalska a babička pro změnu jela dělat pečovatelku do Řecka. Matka Galina zůstala se Sergejem doma a dohlížela, aby pilně trénoval – rozhodla se, že nedopustí, aby její syn selhal: „Můj život v Kyjevě byl ráno balet, pak výuka a večer zase balet. Doma mě máma natahovala a hodiny jsem seděl v rozštěpu u televize“ vzpomíná Sergej na své dětství. Jeho matka svého syna milovala, ale zároveň v jeho talentu viděla vzácnou příležitost, díky které by se jejich rodina mohla dostat z nuzných podmínek šedivého Chersonu.
Tvrdá dřina spojená s nepopiratelným talentem začala Sergejovi brzy přinášet ovoce – sbíral ocenění na baletních soutěžích a ještě jako malý kluk s plachým úsměvem tvrdil do kamery, že „chce zhubnout, aby na něj byl hezký pohled“ a hlavně, že „chce být nejlepší, aby se na něj nezapomnělo“. Po ukončení studia na Kyjevském choreografickém institutu byl ve věku 13 let přijat na Královskou baletní školu v Londýně (Royal Ballet School). V té době uměl jen pár základních slov v angličtině, ale tvrdí, že to pro něj nepředstavovalo žádný problém: „Nevěřím, že potřebujete jazyky pro komunikaci. Nemusel jsem umět anglicky, abych lidem rozuměl.“ V roce 2010 se stal nejmladším mužským sólistou Královského baletu v historii. Necelý rok poté, co se odstěhoval do Británie, se Sergejovi jednoho dne objevila ve Skypu kusá zpráva od jeho matky, že se s jeho otcem rozvádějí. Zdrtilo ho to, ale zároveň se ještě víc zatvrdil: „Něco se zlomilo. Rozhodl jsem se, že už nikdy nebudu plakat. Nikdy nebudu emocionální. Nebude mi na ničem záležet. Stal jsem se velmi chladným.“
V roce 2015 se Sergejovi dostalo celosvětové pozornosti díky účinkování ve videoklipu Take Me To Church irského hudebníka Hoziera:
O rok později o něm byl natočen životopisný snímek Tanečník, který končí záběry z natáčení zmíněného videoklipu, prostřednictvím něhož se chtěl Sergej nadobro rozloučit s tancováním, protože měl v té době pocit, že už „odtancoval všechno, co chtěl“. Během natáčení videoklipu ze sebe vydal maximum a bylo to pro něj velmi emotivní. O pár hodin později si ale své „definitivní“ rozhodnutí zase rozmyslel.
Objevil se i v několika úspěšných filmových snímcích: ve filmu Vražda v Orient Expresu z roku 2017 dostal příležitost zahrát si po boku takových hereckých es jako je Johnny Depp nebo Willem Dafoe, v Rudé volavce o rok později sekundoval Jennifer Lawrence a v roce 2018 se objevil ve filmu Ralpha Fiennese Bílá vrána. V roce 2016 se rovněž stal hostujícím sólistou Bavorského státního baletu v Mnichově.
Kontroverzní výroky a uctívání Vladimira Putina
20. listopadu 2014 slavil Sergej své 29. narozenin a jeho příznivci mu na jeho účet na Instagramu po celý den posílali gratulace a obdivné vzkazy. Přemýšlel, jak by všechny ty projevy náklonnosti a lásky nejlépe zúročil a jelikož dle svých slov již od dětství zbožňoval „hrdinného siláka“ Vladimira Putina, na kterého část světa pohlížela značně kriticky kvůli anexi Krymu (kterou mimochodem Polunin od začátku hlasitě podporoval), rozhodl se na svůj účet na Instagramu napsat následující příspěvek: „Všechna vaše skvělá přání, která mi posíláte k narozeninám, pošlu Putinovi, protože když ho vidím, vidím světlo.“ Jenže namísto zamýšleného poselství lásky, kterou očekával nazpět, se na jeho hlavu snesla vlna ostré kritiky. To ho prý v jeho tvrdohlavosti ještě víc „popíchlo“ a na Instagram připsal, že „se modlí, aby se Putin stal vůdcem světa“, protože „by to bylo konečné vítězství nad zlem“. Své postoje pak ještě stvrdil o pár dní později, když si nechal na hruď vytetovat Putinovu hlavu - a fotku tetování pochopitelně také sdílel na svých sociálních sítích s komentářem, že „děkuje Vladimirovi a všem, kteří stojí za dobrem“.
Sergejova rodná Ukrajina na jeho výroky reagovala tím, že jej zařadila na seznam teroristů a válečných zločinců. K jednomu tetování Putinova obličeje posléze na Sergejově těle přibyla dvě další podobná, a kromě nich má umělec ještě řadu dalších. Nechybí mezi nimi vlk, smrtka, symboly, připomínající svastiku nebo nápis „Nejsem člověk“ podél jeho pasu. Nejvíc bizarní (s ohledem na tři tetování ruského prezidenta), je však tetování trojzubce na jeho pravé ruce, což je ukrajinský státní symbol.
To ale tanečníkovi nestačilo, cítil se v euforii z toho, jak velký dopad jeho prohlášení na sociálních sítích mají a fascinovala ho energie, která se mu při čtení nesouhlasných až nenávistných komentářů rozproudila v těle: „Bylo to návykové, protože to ve vás vyvolává pocity. A já léta necítil nic.“ Pohyboval se na hraně a často a rád tu hranu překračoval, nijak ho nevzrušovalo, že přichází o své příznivce, že si proti sobě poštvává vlády a korporace, že přichází o lukrativní zakázky.
Nejúžasnější pocit na světě je ničit. Budování vyžaduje tolik síly, trpělivosti a času, a ničení je rychlé, rychlé, rychlé. Je to výbušné.
Nerozpakoval se ani střílet "do vlastních řad": „Muži, kteří děláte balet, vzchopte se -baletky už na jevišti jsou, nepotřebují tam mít další. Muž by měl být mužem a žena ženou… To je důvod, proč máš koule. Co je to s váma, lidi? Ženy se teď snaží převzít roli muže, protože s nimi nesouložíš a protože jsi trapný.“ Vyjádřil také znechucení nad obézními lidmi a své sledující nabádal, aby „tlusté lidi fackovali, protože jim to pomůže a povzbudí je to k tomu, aby shodili trochu tuku“. Po těchto výrocích Sergeje vyhodili z Pařížské opery, ve které hostoval a distancoval se od něj i zpěvák Hozier.
V roce 2019 mu Vladimir Putin udělil ruské občanství a on ho na oplátku podpořil v prezidentských volbách.
Putin pak svému obdivovateli „dohodil“ místo ředitele v divadle a taneční akademii v Sevastopolu - přístavním městě, které má Rusko pod kontrolou od anexe Krymu v roce 2014. Když v únoru 2022 začala ruská invaze na Ukrajinu, Polunin byl mezi prvními, kdo „speciální vojenské operaci“ vyjádřil podporu. Na svých webových stránkách organizoval sbírku pro ruské vojáky bojující na Ukrajině a v září roku 2022 na svém Instagramu publikoval fotku, na které s úsměvem pózuje v tričku s Putinem, který drží psa, pod nímž je nápis "Všechno je v pořádku":
O pouhé dva měsíce později ale na svých sociálních sítích zveřejnil příspěvek, v němž tvrdil, že „strašně lituje“ obyvatele na jihu Ukrajiny, kteří žijí nedaleko jeho rodného města Chersonu a musí čelit bombardování.
Každá láska jednou skončí
V létě tohoto roku si Polunin začal stěžovat, že mu poštou domů chodí podezřelé balíčky a několikrát se obával, jestli v nich nejsou výbušniny. Svěřil se také, že má pocit, jako by byl někým sledován. Zároveň byl bez vysvětlení v srpnu nahrazen ve své funkci ředitele taneční akademie v Sevastopolu. Před pár dny se v médiích objevila zpráva, že se věrný Putinův následovník rozhodl i se svou partnerkou - ruskou krasobruslařkou Elenou Ilinykh a jejich třemi dětmi, odstěhovat z Ruska. Pětatřicetiletý umělec svůj plánovaný přesun doplnil nicneříkajícím komentářem, že se mu sice v Rusku „dostávalo všeho, co potřeboval“, ale že prostě „v životě nastane čas, kdy člověk pochopí, že jeho duše není na svém místě“. Doplnil ještě, že „jeho čas v Rusku už dávno vypršel“.
ZDROJE:
https://video.aktualne.cz/dvtv/drogy-byly-plytvani-casem-tetovani-nepocitam-tanecnici-nemaj/r~93d11d64328f11e7b9de0025900fea04/
Životopisný film Tanečník z roku 2016
https://rtvi.com/news/v-gosdume-otreagirovali-na-reshenie-artista-baleta-sergeya-polunina-emigrirovat/
https://magazin.aktualne.cz/kultura/sergej-polunin-opusti-rusko/
https://en.wikipedia.org/wiki/Sergei_Polunin
https://www.idnes.cz/zpravy/revue/spolecnost/sergej-polunin-putin-instagram-tanecnik-ukrajina-rusko-balet.A220909_115743_lidicky_sub
https://www.csfd.cz/tvurce/317147-sergej-polunin/prehled/
https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/putina-opou%C5%A1t%C3%AD-v%C4%9Brn%C3%BD-nochsled-polunin-odch%C3%A1z%C3%AD-z-ruska/ar-AA1w8uav
https://www.instagram.com/p/CiPvOVGOEKZ/?utm_source=ig_web_copy_link