Článek
Měří 79 m, což z něj činí nejvyšší kaskádový vodopád ve státě New York a jeden z nejvyšších vodopádů na východě USA. Většina poklesu vodopádu připadá na jeho horní kaskádu. Šelf, co oba vodopády odděluje a vytváří mezi nimi širokou tůň, je zlom mezi pískovcem vzniklým v období středního devonu a směsí pískovců a břidlic z období pozdního devonu.
O existenci tohoto přírodního divu věděli původní obyvatelé oblasti už před evropskou kolonizací, ale kvůli umístění ve vyšší poloze pro ně nebyla lokalita atraktivní, jelikož neskýtala vhodné podmínky pro zemědělství. Občas sem ale do hor a do blízkosti vodopádů zavítali lovci, aby si vylepšili svou stravu nášupem bílkovin z ulovené zvěře. Název vodopádů vznikl pravděpodobně pozdějším zkomolením názvu „Catskill“ anglicky mluvícími kolonisty z počátku 18. století. „Cat“ nejspíš znamenalo v jazyce Holanďanů - prvních evropských kolonistů v 17. století rys nebo horský lev a „kill“ potok.
V roce 1753 k vodopádům zavítal americký přírodovědec John Bartram se svým synem Williamem, o čemž Bartram posléze napsal knihu „A Journey to Ye Cat Skill Mountains with Billy“( Cesta do hor Catskill s Billym). Jednalo se o jeden z prvních cestopisů o této oblasti.
Vodopády ale skutečně proslavil až popis jejich dechberoucí krásy a malebnosti v povídce „Rip Van Winkle“, kterou v roce 1819 napsal Washington Irving (autor, který stvořil i povídku „Legend of Sleepy Hollow“, na jejíž motivy byl natočený slavný hororový film „Ospalá díra“ s Johnny Deppem a Christinou Ricci v hlavních rolích). Díky ní přestali Američané zdejší hory považovat za nebezpečnou oblast, ve které žijí divoši a pomalu sem začínali proudit první návštěvníci.
Byl mezi nimi i malíř Thomas Cole, původem Angličan, který se ale těsně před dosažením dospělosti přestěhoval i s rodiči do Ameriky. Později se usadil v „Catskill“, kde se zapojil do malířské skupiny „Hudson River School“, která zachycovala zdejší krajinu a přírodní krásy na plátno v duchu romantismu. Thomas se stal hlavním průkopníkem školy a v roce 1825 se - inspirovaný Irvingovou povídkou - vydal parníkem po řece Hudson a poté pěšky až k vodopádům. Jeho obrazy byly publikovány na titulní straně novin „New York Evening Post“, díky čemuž se o místu dozvěděla širší veřejnost.
V 19. století byly vodopády využívány i v průmyslu, když jejich mohutný tok posloužil např. k napájení koželužny. Návštěvníků přibývalo, čehož si všimli i podnikatelé, zaměřující se na cestovní ruch a poblíž místa bylo postupně postaveno několik luxusních hotelů. Majitelům jednoho z nich - „The Laurel Housu“ se dokonce podařilo získat povolení k tomu, aby oblast vodopádů během turistické sezóny ohradili a zvědavým návštěvníkům, kteří se na ně přišli podívat, účtovali poplatek. V době, kdy zájem o vodopády vrcholil, dokonce vynalézaví podnikatelé postavili na hřebeni přehradu, která regulovala průtok vody a vybírala za to od diváků vstupné. Dnes už z kdysi honosných budov zbyly jen ruiny, které pohlcuje vegetace.
Zhruba v polovině horního stupně vodopádu se nachází opotřebovaná deska s rytinou z roku 1868. Je věnována psu Vitemu, který se vrhl do propasti z plošiny nad vodopádem za svým pánem, který se do ní zřítil. Neštěstí se stalo 19. června uvedeného roku a jak praví místní legenda, je vždy na výročí události „slyšet sled krátkých, ostrých štěků, po nichž následuje let zjevení vzduchem nad vodopády do srázu, odkud vzniká prodloužené vytí, které se znovu a znovu ozývá mezi zákoutími Sunset Gorge a lesem na hoře High Peak Mountain“.
V roce 1885 v oblasti zřídil stát New York přírodní rezervaci, díky čemuž byla uchráněna před těžbou dřeva a dalšími komerčními aktivitami. V současnosti jsou vodopády a jejich okolí ve vlastnictví státu a spravuje je „New York State Department of Environmental Conservation (DEC)“ (Odbor pro ochranu životního prostředí státu New York). Před rokem 2016 nebyl přístup k vodopádům vůbec jednoduchý a v některých úsecích byl dokonce značně nebezpečný. Ve zmíněném roce přibyla řada vylepšení, mezi kterými nechybí štěrková cesta, která vede na vyhlídkovou plošinu a je vhodná i pro osoby na invalidním vozíku, 35 metrů vysoký turistický most přes řeku „Spruce Creek“ a stezka pro pěší turisty s kamenným schodištěm.
Stále se ale najde řada lidí, kterým oficiální přístupové cesty k vodopádům nestačí a zkouší se k nim dostat blíže. Někteří se vydávají do přírodního amfiteátru za vodopády, a právě odsud a z římsy nad vodopády se několik osob zřítilo a přišlo o život. Nechráněné římsy kolem vrcholu vodopádů jsou velmi nebezpečné a navíc ani neposkytují žádný pořádný výhled. Lidé, kteří se sem vyšplhají v touze pořídit co nejlepší snímek či „selfíčko“ tu často sklouznou, nebo je strhne proud vody tekoucí přes kluzké skály. Mezi lety 1988 až 2021 zahynulo v „Kaaterskill Falls“ devět lidí.
V roce 2014 zemřeli po pádu z vysoké výšky dva lidé, což přimělo stát, který místo spravuje, aby k němu na čas omezil přístup a postavil lepší stezku, schody i oplocení. S ohledem na těžko přístupný terén byl zřízen speciální záchranný tým, který vyráží lidem, kteří se zde zraní, na pomoc. I tak tu ale o dva roky později zahynuli další tři turisté. Na webových stránkách Odboru pro ochranu životního prostředí státu New York je pro vstup do „Kaaterskill Wild Forest“, jehož součástí jsou i vodopády, mimo jiné zveřejněno i toto pravidlo: „Nevstupujte do vzdálenosti 15 stop od okrajů útesu v oblasti nad vodopádem Fawn’s Leap“, a přímo na místě odbor umístil značení, které zakázanou oblast ohraničuje. Lidi to ale stejně neodradilo a v roce 2021 se z vodopádů zřítil 36letý muž.
Záchranáři podotýkají, že turisté se nejen vydávají do zakázaných zón, ale navíc v naprosto nevhodné obuvi, jako jsou žabky či sandály. Upozorňují, že přestože skála, na kterou se nějaký odvážlivec rozhodne vydat, může vypadat jako suchá, nemusí tomu tak být, protože vlhkost vody se do ní může vsáknout a způsobit, že bude kluzká, ačkoli nevypadá, že by byla mokrá.
Vodopády „Kaaterskill“ ročně přilákají přes 200 tisíc návštěvníků.
ZDROJE:
https://dec.ny.gov/places/kaaterskill-wild-forest
https://www.wamc.org/hudson-valley-news/2021-05-25/kaaterskill-falls-parking-and-trail-restrictions-to-remain
https://weather.com/safety/news/2020-06-29-lessons-one-deadliest-waterfalls-northeast
https://cs.wikipedia.org/wiki/Washington_Irving
https://www.atlasobscura.com/places/kaaterskill-falls
https://cs.wikipedia.org/wiki/Thomas_Cole
https://mountain-hiking.com/kaaterskill-falls-death/
https://www.thetravel.com/hiker-deaths-kaaterskill-falls-new-yorks-deadliest-trail/
https://web.archive.org/web/20220926040325/https://www.timesunion.com/hudsonvalley/outdoors/article/dangerous-hikes-in-the-Hudson-Valley-16204108.php
https://web.archive.org/web/20060923042237/http://3dparks.wr.usgs.gov/nyc/parks/loc25.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Kaaterskill_Falls