Hlavní obsah
Láska, sex a vztahy

Vrhat se rychle po rozchodu do dalšího vztahu nemusí být dobrý nápad

Foto: Pexels

Čtvrt roku po skončení vážného vztahu jsem vyjela s partou neznámých lidí na jednodenní výlet. Ve vlaku si vedle mě sedl mladý muž, se kterým jsme tak nějak přirozeně od počátku začali sarkasticky glosovat dění okolo, což pak pokračovalo po celý den.

Článek

Občas takhle někam vyrazím s lidmi, které neznám, protože tam člověk může někdy narazit na někoho, s kým si sedne. Sama jsem nedávno objevila zálibu takové výlety organizovat a vést, a čas od času nějaký uspořádám. Mým záměrem v té době určitě nebylo seznámit se s novým potencionálním partnerem, protože jsem byla emočně rozbitá po rozpadu několikaletého vztahu, o kterém jsem přes všechny problémy, které jsme v něm řešili, věřila, že už bude napořád.

Velmi mne proto překvapilo, že jsem si právě s tímto mužem tak rozuměla, protože to se mi opravdu často nestává. Doslova jsme spolu prokecali celý jednodenní výlet, bylo mi s ním moc příjemně a tak když se před naším rozloučením zeptal, jestli bychom nemohli v blízké budoucnosti podniknout něco jenom sami dva, celkem bez většího rozmýšlení jsem souhlasila. Já to vlastně ani nebrala jako rande - prostě se dva lidé, co se teprve poznali, vyrazili projít do lesa a pak si sedli na pivo a povídali si. Shodou okolností jemu taky skončil v nedávné době delší vztah, ale na rozdíl ode mě se viditelně toužil zase rychle „zaláskovat“ a „skočit“ do nového. Několikrát i zmínil, že je nerad sám se sebou a jelikož jsme si na naší schůzce povídali i o hlubších věcech, celkem jsem asi dovedla pochopit i další souvislosti.

Co ale bylo důležitější, že já jsem si při naší konverzaci uvědomila spoustu svých vlastních témat a potřeb. Že moje krátkodobá touha po tom, aby mi jiný muž pomohl s tou velkou bolestí a pocitem osamělosti, které jsem prožívala nebo je dokonce nechal „vyzmizíkovat“ byla sice pochopitelná, jenže by to nebyla - pro mne - správná cesta. Ale bylo to opravdu k neuvěření lákavé. Že v tu chvíli rozhodně nejsem na nový vztah připravená. A konečně taky to, že i kdybych už byla, s tímto člověkem by to nebylo.

Když ztratíte někoho blízkého, je to vždy těžké. Když ale ztratíte prvního opravdu blízkého člověka, kterého jste v životě měli, je to o to těžší. Ne, nejsem žádný asociál, jen jsem bohužel měla opravdu těžké dětství a dospívání a roky, které by měly patřit k těm nejradostnějším v životě, kdy člověk poznává svět, sám sebe a své možnosti, jsem trávila v izolaci a do své dospělosti vstupovala s náloží traumat, které jsem si sebou vláčela „v batohu na zádech“. V životě jsem zažívala jen velmi nezdravé vztahy, fungovat v něčem jiném mne nikdo nenaučil, takže jsem podobné celkem logicky navazovala i v mladé dospělosti.

Vymotávat se z tohoto začarovaného kruhu jsem postupně začala až díky psychoterapii. Přesto jsem si řadu let ani neuvědomovala, že jsem ty nejhorší věci, které mne v životě potkaly sice na terapeutických sezeních otevřela a racionálně nějaký způsobem přijala, ale nikoli v emoční rovině. Že mám k lidem stále velkou nedůvěru a nikomu nedovolím, aby se ke mně mohl opravdu přiblížit. Že tedy vlastně nevědomky pokračuju v nastaveném módu izolování se proti světu.

A můj bývalý partner byl prvním člověkem, který se tou pevně vybudovanou zdí dovedl probořit, svou bezprostředností, urputností, ale zároveň citlivostí a šikovností, se kterou to dělal. Jenže měl bohužel tu smůlu, že si v našem vztahu „odskákal“ všechnu mou nezpracovanou bolest, za kterou sice nemohl, ale která se v něm promítala na denní bázi, až mu jednoho dne došly síly a víra, že se může něco změnit.

Právě jeho jsem ztratit neměla. A právě jeho jsem ztratit musela. Protože nebýt těch silných citů, které jsem k němu chovala, šok z jeho ztráty by se mnou tolik nezametl a nepřinutil mne upřímně se podívat sama na sebe a na to, jak se ve vztazích k druhým lidem chovám. Že jsem sice měla sakra blbý životní start, ale že za to, jakým člověkem budu a jaký život budu žít, mám zodpovědnost jen já sama. Prožila jsem si pekelné měsíce, během kterých jsem neodžívala jenom náš rozchod, ale i spoustu dávných věcí, které měly být už dávno oplakány a které k tomu teď konečně dostaly příležitost.

Málokdo je rád (delší dobu) sám a málokdo rád cítí bolest. Jenže bolest je přirozenou součástí života a je důležité k sobě nechat ty smutky přicházet, aby námi mohly projít, prožili jsme je a odtruchlili a pak mohli jít v životě dál a už je s sebou zbytečně nevláčeli. A naučit se být sám se sebou je také důležité. Protože pak se můžeme slyšet a uvědomit si, po čem opravdu toužíme a kým že to vlastně jsme. Vidím kolem sebe spoustu lidí, kteří volí různé úniky, aby sami sebe necítili, ať už k alkoholu, k vyumělkovanému životu na sociálních sítích nebo do partnerského vztahu, ve kterém jsou hlavně proto, aby nebyli sami.

Mně to náročné období přineslo spoustu pozitivního - došlo mi, že se musím prvně naučit být v životě šťastná a spokojená sama se sebou, najít si to svoje, co mi bude přinášet radost a teprve pak je možné, abych byla šťastná s někým druhým. Protože to za mě nikdo jiný „neodpracuje“ - nikdo vás „neudělá šťastnými“, pokud tu radost ze života necítíte sami ve svém nitru. Ten druhý člověk ji pak může jen znásobit. A taky že o svých snech nestačí jenom mluvit, ale je potřeba na nich i pracovat. Což konečně dělám a je fajn, že mne ta samotná práce „na něčem“ baví daleko víc, než dosažení samotných vytyčených cílů.

Můj příběh nemá být v žádném případě žádným univerzálním návodem nebo pravdou, každý člověk je jiný a každý má odlišné zkušenosti a potřeby.

Každý si jdeme „svým vlastním tempem“. A je to tak v pořádku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz